روسیه ، آمریکا را از کاهش تعهدات ایران در قبال برجام مسئول دانست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکنفرانس مطبوعاتی سخنگوی کرملین

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه در جمع خبرنگاران در رابطه با تصمیم کاهش تعهدات تهران در مورد برجام، با اشاره به ادامه تنش های مربوط به این توافق گفت: ایران نه با رویکرد خود بلکه در برابر اقدامات مغایر با متن و روح برجام چنین تصمیماتی گرفته است. خروج آمریکا از این توافق و اقدامات مشابه این کشور، ایران را به اتخاذ چنین تصمیماتی تحریک کرد.

وی همچنین تصریح کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد ایران هیچ تضمینی نخواسته است.

پسکوف همچنین در مورد گسترش دامنه تحریم های اوکراین علیه روسیه گفت: تصمیمات قبلی روسیه در راستای تحریک‌های اوکراین انجام گرفته است.

استپان کوبیو، معاون نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین با اعلام ایجاد برخی تغییرات در لیست تحریم واردات کالا از روسیه، اعلام کرد که برخی از کالاهای صنعتی روسیه مانند کود مینرال، محصولات کشاورزی، لوازم حمل و نقل و سطوح چند لایه را در لیست تحریم قرار داده اند.

گفتنی است، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه ۸ ماه می و در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، نامه‌هایی را به سران کشورهای عضو برجام ارسال کرد. 
علاوه بر آن، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای از توقف برخی تعهدات برجامی این کشور خبر داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین فرصتی ۶۰ روزه به طرف‌های باقیمانده در برجام داد که به تعهدات مالی و بانکی خود پایبند باشند و اعلام کرد که در صورتی این تعهدات عملی نشود، ایران در گام دوم این تصمیم رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.