روسیه از پروژه ۱.۲ میلیارد یورویی راه‌آهن ایران کنار کشید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، شرکت دولتی راه‌آهن روسیه از پروژه عظیم برقی‌سازی راه آهن گرمسار-‌اینچه برون با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد یورو کنار کشید.

خبرگزاری اینترفکس روسیه سه‌شنبه، ۶ اسفند، خبر داد که این شرکت از بیم تحریم‌های آمریکا پروژه را رها کرده است.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی سابق ایران، تیرماه ۹۷ در مراسمی با حضور اولِگ بلوزروف، مدیرعامل شرکت راه‌آهن دولتی روسیه، از آغاز پروژه برقی‌سازی راه آهن گرمسار‌اینچه برون با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد یورویی خبر داده بود.

قرار بود شرکت راه آهن دولتی روسیه راه‌آهن گرمسار-‌اینچه برون برقی کند. قرار بود ۸۵ درصد هزینه این پروژه توسط دولت روسیه فاینانس شود.

قرارداد این پروژه نیز آذرماه سال ۹۴ امضا شده بود، اما تاکنون طرف روسی هیچ اقدامی انجام نداده است.

به گزارش اینترفکس، به دلیل اینکه شرکت روسی به خاطر تحریم‌های آمریکا از این پروژه کناره‌گیری کرده است، ایران نمی‌تواند در دادگاههای بین‌المللیعلیه این شرکت اقامه دعوا کند.

شرکت روسی قرار بود ظرفیت بارگیری این خط آهن را به ۱۰ میلیون تن در سال افزایش دهد و سرعت حرکت قطارها را به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برساند.

ایران به غیر از این پروژه، در نظر داشت با شرکت راه‌آهن روسیه پروژه برقی‌سازی قطار تهران‌-مشهد و دو خطه کردن راه‌آهن بافق-‌سرخس را اجرا کند که هیچ کدام به نتیجه‌ای نرسید.

شرکتهای روسی طی سالهای گذشته توافقنامه‌ها و قراردادهایی به ارزش دهها میلیارد دلار امضا کرده‌اند، اما هیچ کدام را آغاز نکرده‌اند.

از جمله، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که شرکتهای نفتی روسی آماده سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در ایران هستند و بسیاری از شرکتهای روسی از گازپروم تا زاروبژنفت و روس‌نفت با ایران توافقاتی امضا کرده بودند که به نتیجه‌ای نرسید.

همچنین به رغم گذشت شش سال از قرارداد ساخت دو رآکتور هسته‌ای جدید در بوشهر، هنوز گزارشی درباره پیشرفت این پروژه‌ها منتشر نشده است.

همزمان با خبر خروج شرکت راه‌آهن روسیه از ایران، وزارت خارجه آمریکا گزارش داده که ۱۳ شرکت روسی، چینی، عراقی و ترکیه به‌خاطر نقض تحریم‌های ایران تحریم شدند.

این گزارش نام شرکتهای روسی را منتشر نکرده است.

1 دیدگاه برای «روسیه از پروژه ۱.۲ میلیارد یورویی راه‌آهن ایران کنار کشید»

 • اسفند ۸, ۱۳۹۸ در t ۵:۲۴ ق٫ظ
  Permalink

  دیروز نوشتم چرا فیلم مستند پادشاه لخت از لهستان دلیل اینکه لهستان موفق شد اما انقلاب ۵۷ شکست خورد را نشان می دهد. لهستان( که بر علیه استعمار روسیه ، دست نشاندگان شوروی ، استبداد توتالیتر کمونیستی ، میجنگید ) توانست انقلاب کند و ارام از شرایط انقلابی به دموکراسی سوئیچ کند تا جایی که رهبر انقلاب لخ والسا (که اتفاقا مذهبی ، متکی به کلیسا ، و از بسیاری جهات جنبش او و کلیسا شبیه جنبش ۵۷ بود ) بعدا که دولت تشکیل داد رفته رفته مورد انتقاد مردم واقع شد ، به جای اینکه مثل ملاها ، مادورو ، اسد ، … دست به دامان شرق و غرب شده و بر سرنیزه مزدوران نظامی و مرسنری های خارجی تکیه کند و جنگ داخلی راه بیندازد و …. از قدرت کناره گرفت . لهستان بر مدار دموکراسی و متحد غرب باقی ماند و توسعه یافت . اما ملاها دست به خشونت و اعدام و حذف و جنگ و ترور و بمب اتمی و موشک و روسیه و چین زدند و سر سوزنی حاضر نشدند از راه بیراهه ای که توده ایها و فدایی ها و ملی مذهبی ها طراح و پشتیبان ان بودند و تا ۴ دهه با روسیه ملاها را تشویق به ماندن در این مدار کردند ، باز گردند .
  سوال این است چرا ؟ هر دوی انها مذهبی بودند و مردم را در مسجد و کلیسا بسیج میکردند . لخ والسا اگر چه یک جنبش کارگری را هدایت می کرد ، کاملا بر عکس همه جنبش های کارگری جهان که الت دست روسیه است و ضد دموکراسی لیبرال و دشمن دین ، و امریکا ستیز ، اینها با روسیه در جنگ بودند و نظام مارکسیستی روسی ، دموکراسی لیبرال می خواستند ، و متحد غرب و امریکا بودند و ماندند . اما چه کسانی ، چه گروه هایی چه روشنفکران و اهل رسانه ها یی به انقلاب ۵۷ که در ابتدا اصلا خشونت گرا نبود ، خشونت تزریق کردند ، انرا از مسیر لیبرال منحرف ، دشمن امریکا کردند ؟ همه تجربه های انقلاب روسیه و کوبا را در ان چپانیدند ؟
  همانها امروز به جای حکومت لائیک ، تبلیغ حکومت سکولار دموکرات ! میکنند . چون می خواهند همین کلاشینکف و کودتا و کشتار و سرکوب و ترور شخصیت و امریکا ستیزی و سانسور دگر اندیشان و دگر باشان ، رانت خواری و مصونیت سیاسی برای خودی ها ( مزدوران روسیه ) ، دریدن خرگوش به مثابه مدرنیته ، ….ادامه یابد . اسد هم سکولار است . از خودش بپرسید و از پوتین ، دموکرات هم هست . جنایاتی که اسد کرده و می کند ، با هیچ استبداد دیگری ( حتی عربستان و شیخک ها و پینوشه و اردن و مراکش و …..) قابل مقایسه نیست . تا چه رسد به رضا شاه یا محمد رضاشاه اریامهر پدر ایران نوین .
  اینکه مارکسیست های روسی همه با هم تبلیغ میکنند که این دین و حکومت دینی است که چنین فساد بر انگیز است ، نادیده گرفتن عمدی ماهیت روسی ، بعثی ، سکولار دموکرات خلقی ملاهای روسی است .
  چرا ؟
  ۱)عربستان و اندونزی و پاکستان و اردن و ترکیه و کویت و عراق و افغانستان … هم با درجاتی دینی هستند . اسد دین دار نیست . ملاها بسیار شبیه تر به اسد هستند تا عربستان و …..
  ۲) ملاها همه جا دینی نیستند ، مسلمانان اویغور ، روهینگام ( به جز نفرت انها از انگ سان سوچی) ، چچن ، مردم نگون بخت سوریه که زیر دست و پای یک کافر ک گ ب امپریالیست ( پوتین ) دارند له می شوند ، مردم مسلمان قره باغ ، …. هیچ کدام برای ملاها وظیفه الهی ایجاد نمی کند ، هیچ ، با قاتلین انها که سکولار دموکرات خلقی هستند ، متحدند ، علیه ان مسلمانان. شیعه و سنی هم انها را کاملا پوشش تعریفی نمی دهد ( شیعیان بحرین و عراق و لبنان را می کشند اگر با تروریسم و ماجراجویی انها و عوامل انها در ان کشورها مخالف باشند . با حماس سنی و القاعده و طالبان سنی هیچ مشکلی ندارند ، با انها آشکارا یا پنهانی هم دست هستند . مردم مسلمان عربستان و کویت و امارات و مراکش و اردن و مصر و لبنان و سوریه و افغانستان و اذربایجان و …. برای انها هیچ ارزش مذهبی ندارند . انچه به اینها مربوط می شود و انها را از بقیه حکومت های دینی مشخص می کند ، همین روسی گری ، اسد باز ، بعثی خشونت گر کشور ویران کن برای ارباب روسیه است . دین ، شیعه ، مذهب برای اینها هیچ ارزشی ندارد ، برای مارکسیسم روسی و کمونیسم چینی و سوسیالیسم مادورو و پوتین و جینگ پین و …. بسیار بیشتر اهمیت استراتژیک قائلند . بی خودی نبود و نیست که مارکسیست های روسی تا همین انتخابات اخیر شانه به شانه انها همه جا حضور داشتند با انواع ماله ها ، اسد مثل دزدها یواشکی از دو کشور نآامن می گذرد ، شبانه می اید تهران تا خامنه ای و قاسم را در اغوش بگیرد ! در حالیکه فلسطینی ها و لبنانی ها و عراقی ها به اندازه عربستان و دیگران از اینها نفرت دارند .
  مادورو و چاوز و ارتگا و پوتین چپ و راست می امدند و می ایند به تهران تا از محضر این مسیح چهره بی دین بعثی روسی فیض سوسیالیستی ببرند.
  ۳) تعهد همه جانبه و بدون کم و کاست ملاهای روسی به روسیه ، منافع استراتژیک روس ها ، حفظ اسد و ترویج تروریسم ، امریکا ستیزی به هر قیمتی ، دشمنی با اسرائیل به نام اعراب ( در حالیکه همه اعراب به جز مزدوران روس ، با اسرائیل مشکل خاصی ندارند و ایران را دشمن می دانند ) ، گفتمان های کودکانه چپ روانه انقلابی مضحک ( درست مثل خانواده کیم ، قذافی ، صدام ، اسد ، ….) به جای اتخاذ دیپلماسی فعال نرم ، و مذاکره ، دنبال موشک و شیمیایی و اتم رفتن به جای سرمایه گذاری خارجی ( مثل روسیه و چین و …) ، همه از مشخصات نظام های مارکسیستی ، بعثی ساخت شوروی است ، تا یک نظام دینی .
  اینکه کسانی در این رژیم خرافه پرورش میدهند ، عمدی است . اینها نوع مذهبی انرا اگر تبلیغ می کنند ، چون مذهب د رکشور به اندازه ۱۰ تا ۲۰ درصد در میان عوام جاذبه دارد . همین عده ای که در این انتخابات شرکت کردند .
  خامنه ای ، روحانی ، خوئینی ها ، موسوی ، تاجزاده ، خزئلی ، طائب ، مصباح ، علم الهدا ، خاتمی ، … مسلمان نیستند ، هیچ اعتقادی نه به اسلام ، نه به مذهب شیعه دارند . اگر داشتند هرگز نه از روسیه وا سد جنایت کار در کشتار کودکان سوریه ای دفاع می کردند ، نه جوانان میهن را که به گرانی بنزین اعتراض کردند می کشتند ، نه هواپیمای عده ای بی گناه را با موشک می زدند ، حتی برای حکومت و حفظ نظام ! اینها ماموران روسیه هستند و یک حکومت توسط روس ها در ایران از دل انقلاب دموکراسی خواهانه مردم که به تایید شخص شاه هم رسید بیرون کشیدند . اینها مثل اسد می دانند که ارباب انها روسیه است . بدون روسیه یک روز هم دوام نمی اورند ، همین دیروز در یمن ، روسیه تهدید کرد اگر اسم ایران بیاید قطعنامه را وتو میکند .
  اینکه اپوزیسیون قلابی مارکسیست سکولار بعثی ملاها با بوق و کرنا دارد همه جنایات را به پای مذهب می نویسد . فقط برای ا درس غلط دادن و تحریف حقایق است . می خواهند رد پای خودشان را در تزریق خشونت به انقلاب و روسی و منحرف کردن ان از دموکراسی و دولت لائیک ، به سمت بعث جنایت کار روسی با برچسب ایت الکرسی و عاشورا و … پاک کنند .
  فقط به شما یاد اور می شوم که در کره شمالی کوهی هست که خاندان کیم به مردم کره خرافه ای چپانده اند که کیم اول انجا از اسمان زاییده شده و پسر خدا است ، در رژیمی که خدا وجود نباید داشته باشد ! به مردم کره شمالی گفته اند که اطلاعیه هایی که کره جنوبی از اسمان در انجا میریزد ، اگر به ان دست بزنند خاکستر می شوند ! تا مردم یک وقت این بیانیه ها را نخوانند . همین مادور گفت که روح چاوز به دیدن او امده و برای او سوت بلبلی زده ! (به این ترتیب می خواست مثل رفسنجانی که خامنه ای را به دستور روسیه رهبر کرد با یک نقل قول از یک مرده ، جانشینی خودش را به او وصل کند) این با سخنان ایت الله استصواب و مصباح و شیرازی و … چه تفاوتی دارد ؟
  ما با رژیم دروغ ، پنهان کاری ، مداخله جویی ، موشک باز ، اتم باز ، شیمیایی ، جنگ طلب ، استبداد توتالیتری ، متحد روسیه و روس بازان ، وطن فروش، ضد ملت و میهن ، امریکا ستیز ، عوامفریب روبرو هستیم که کشور را ویرانه کرده . همه این مشخصات با رژیم های ساخت و وابسته روسی مطابقت کامل دارد . وگرنه ما هم باید لهستان می شدیم .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.