روسیه حضور ایران را در سوریه کم‌رنگ می‌کند؛ مسکو به‌دنبال کنترل میادین نفت و گاز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، روسیه نه تنها آسمان و دریای سوریه را تقریبا به طور کامل در اختیار دارد بلکه در ماه مارس گذشته نیروهایش اقدام به بیرون کردن شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران از میادین نفت و گاز هم کردند.

اخراج نیروهای وابسته به ایران از میادین نفت و گاز در راستای سیاست مسکو برای مهار ایران و کاهش نقش نظامی و اقتصادی این کشور در سوریه انجام می‌گیرد.

به گزارش العربیه، در ماه مارس گذشته، نیروهای روسی، شبه‌نظامیان ایرانی را از دو میدان نفت و گاز حومه الرقه، شمال شرقی سوریه اخراج کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط» «لشکرپنجم» روسیه ۱۳ مارس، پس از چند ساعت عملیات آرام، شبه‌نظامیان «فاطمیون» وابسته به سپاه پاسداران ایران را از مناطق میادین نفت و گاز «الثوره» جنوب غرب شهر الرقه اخراج کردند و تمام این مناطق را تحت کنترل کامل خود درآوردند.

یک روز قبل از آن نیز در عملیاتی مشابه، ارتش روسیه میدان گازی «توینان» در منطقه الطبقه، واقع در حومه شهر الرقه را به کنترل خود درآورد.

گفتنی ‌است که میدان نفتی «الثوره» که روزانه حدود ۲۰۰۰ بشکه نفت تولید می‌کند پیش از اعتراضات سوریه در سال ۲۰۱۱ روزانه ۶ هزار بشکه تولید داشته است.

میدان نفتی «توینان» هم که پیشتر تحت کنترل نیروهای ایران و با نظارت شرکت «هسکو» بود، روزانه حدود ۳ میلیون متر مکعب گاز پاک ۶۰ تن گاز خانگی و دو هزار بشکه میعانات دیگر سوخت تولید می‌کرد.

مناطق شرقی صحرای سوریه به ویژه در استان‌های دیرالزور و حسکه در مرزهای عراق و ترکیه، از مهمترین میدان‌های نفت و گاز سوریه محسوب می‌شوند. اغلب آنها از جمله میدان «رمیلان» در الحسکه و میدان های «العمر» و «التنک» در حومه استان دیرالزور تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک است.

گفتنی است که برخی از فرماندهان سپاه بارها از نقش روسیه در به حاشیه راندن حضور ایران در سوریه انتقاد کرده بودند. مخالفان هم می‌گویند روسیه از ایران و نیروهای سپاه و گروههای شبه‌نظامی وابسته به آن به عنوان پیاده نظام استفاده کرد و درنهایت تمام قراردادهای بزرگ اقتصادی و نظامی در سوریه را در قبضه گرفت.

پیشتر مقامات ایران وانمود می‌کردند که قاسم سلمانی پوتین را قانع کرد که در سوریه دخالت کند اما نوار صوتی درز شده ظریف برعکس آنچه تاکنون مقامات ایران گفته بودند را ثابت کرد.

ظریف درباره سفر سلیمانی به مسکو گفته که این پوتین بود که از سلیمانی دعوت کرده بود که به مسکو برود و از او خواست تا نیروی بیشتری به سوریه اعزام کند. ظریف مدعی شد هدف روسیه برهم زدن توافق برجام بود.