روسیه دو دیپلمات آلمانی را اخراج کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماین وزارتخانه با عنصر نامطلوب خواندن دو تن از کارکنان سفارت آلمان در مسکو به این افراد هفت روز مهلت داد تا خاک روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجه روسیه با احضار ژیزا آندرآس فون گایر سفیر آلمان در مسکو، دو منسوب سفارت این کشور در مسکو را عناصر نامطلوب اعلام کرد.

 این وزارتخانه با عنصر نامطلوب خواندن دو تن از کارکنان سفارت آلمان در مسکو به این افراد هفت روز مهلت داد تا خاک روسیه را ترک کنند.

روز ۴ دسامبر دولت آلمان اعلام کرده بود، به دلیل عدم همکاری مسکو در روشن شدن پرونده مرگ یک گرجستانی در پایتخت این کشور، دو نفر از اعضای سفارت روسیه را سریعا به کشورشان باز خواهد گرداند.

در پاسخ به این امر، روسیه نیز در اقدامی تلافی‌جویانه دو دیپلمات آلمانی را از مسکو اخراج کرد .

برلین این اخراج را “بی دلیل” دانست و اظهار کرد که این اقدام سیگنال‌های بدی مخابره می‌کند.

وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای از تصمیم روسیه برای اعلام دو کارمند سفارت آلمان در مسکو به عنوان “عنصر نامطلوب” ابراز تاسف کرد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز دوشنبه اطمینان داده بود که این اخراج‌های متقابل یک بحران دیپلماتیک به شمار نمی‌رود و مسکو تمام تلاش خود را خواهد کرد تا آلمان پرونده این جنایت را حل کند.

گفتنی است، زلیمخان خانگوشویلی شهروند گرجستانی و فرمانده یک واحد از نیروهای شورشی چچن در جنگ علیه روسیه، اواخر ماه اگوست در برلین به قتل رسید. در پی این امر دفتر دادستانی کل آلمان مدعی شد که شواهدی دال بر اینکه افرادی مرتبط با دولت روسیه یا چچن در این ترور دست داشته‌اند، وجود دارد.