روسیه قطعنامه دیگری از آمریکا علیه سوریه را وتو کرد

نگام ، بین الملل _ روسیه برای دهمین بار جلوی اقدام شورای امنیت سازمان ملل را در مورد مسئله‌ای مربوط به سوریه وتو کرد. این بار درباره تجدید تحقیق درباره یافتن مقصر حملات شیمیایی در سوریه بود.

به گزارش بی بی سی فارسی ، قطعنامه جدید را آمریکا تهیه کرده بود و قصدش ادامه تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و “مکانیسم مشترک تحقیق” (جی آی ام) درباره حمله روز چهارم آوریل به خان شیخون بوده است.

در گزارش آخری که این کمیته منتشر کرده بود، دولت سوریه مقصر این حمله شناخته شده بود.

حمله شیمیایی بهار سال گذشته به کشته شدن هشتاد نفر منجر شد.

دولت سوریه و حامی بزرگش روسیه ، می‌گویند که آن حمله کار نیروهای دولتی نبوده است. برداشت آنها این است که بمبی به انبار مواد شیمیایی خورده و باعث انتشار گاز سارین شده است.

روسیه درحالی جلوی این اقدام شورای امنیت را گرفت که فقط چند ساعت قبل سخنگوی کاخ سفید گفته بود رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که می‌تواند با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری سوریه، در مواردی از جمله مسئله سوریه همکاری کند.

پیش از رای گیری، آقای ترامپ حتی در حساب توییتر خود از شورای امنیت خواسته بود به ادامه تحقیقات رای دهد.

تصویب هر قطعنامه‌ای در شورای امنیت به ۹ رای موافق نیاز دارد و اینکه آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین با آن مخالفت نکنند. در اصطلاح اینکه وتو نکنند. این قطعنامه یازده رای موافق داشت اما مخالفت روسیه بود که آن را از گردونه خارج کرد.

روسیه در سال ۲۰۱۵ با تشکیل مکانیسم مشترک تحقیق موافقت کرد اما از آن زمان بارها در یافته‌های این نهاد شک کرده است.

روسیه می‌گوید باید تحقیقات از هر دو طرف انجام شود. قطعنامه‌ای هم نوشته بود که قصد ارائه‌اش را نداشت اما بولیوی آن را به رای گذاشت که فقط چهار کشور از پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با آن موافقت کردند.