روسیه ۲۰ دیپلمات جمهوری چک را از خاک خود اخراج کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروسیه به تلافی اخراج دیپلمات‌هایش از جمهوری چک به دلیل «جاسوسی و دست داشتن در انفجار یک انبار مهمات نظامی در سال ۲۰۱۴»، اعلام کرد که ۲۰ دیپلمات دولت پراگ را از کشور اخراج می‌کند.

دولت روسیه روز یکشنبه ۲۹ فروردین به این دیپلمات‌ها ۲۴ ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

یان هَماچِک وزیر خارجه جمهوری چک روز شنبه اعلام کرده بود ۱۸ دیپلمات شاغل در سفارت روسیه عاملِ مخفی «سرویس اطلاعات خارجی» و «اداره اصلی اطلاعات فدراسیون روسیه» هستند و پراگ دستور ترک خاک این کشور ظرف ۴۸ ساعت را داده است.

انفجار در انبار یک کارخانه مهمات سازی منطقه وربتیچ در جنوب شرقی پراگ پایتخت جمهوری چک در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۴ دو کشته برجای گذاشت. در سوم دسامبر همان سال یک انفجار دیگر در این کارخانه رخ داد.

جمهوری چک همچنین روز یکشنبه اعلام کرد که به متحدان ناتو و اتحادیه اروپا در مورد «مداخله مشکوک» روسیه در انفجار انبار مهمات در سال ۲۰۱۴ اطلاع داده است و این موضوع در جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه ۳۰ فروردین مطرح خواهد شد.

ولادیمیر دژاباروف، معاون اول رئیس کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه، اتهام دولت چک علیه دیپلماتهای روسی را «واهی» عنوان کرده است.
در همین حال جنیفر باخوس، کاردار سفارت ایالات متحده در پراگ، با تاکید بر این‌که آمریکا در کنار متحد خود (جمهوری چک) ایستاده است، از تصمیم دولت چک برای افشای اقدامات «خطرناک» روسیه در خاک این کشور تقدیر کرد.