روسیه ۳ دیپلمات اروپایی را به اتهام «مشارکت در اعتراضات» اخراج کرد/ اروپا و آمریکا هم‌صدا محکوم کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ همزمان با اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره کاهش سطح روابط مسکو و اتحادیه اروپا به نازلترین سطح به خاطر بازداشت آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین، و سرکوب اعتراضات ضد دولتی در روسیه، وزارت خارجه دولت مسکو از اخراج سه دیپلمات اروپایی به اتهام «مشارکت در اعتراضات» این کشور خبر داد.


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به مسکو سفر کرده است، گفت بازداشت ناوالنی و سرکوب اعتراضات ضد دولتی در روسیه، روابط اتحادیه اروپا و مسکو را به سطح نازلی رسانده است.


از سال ۲۰۱۷ تاکنون این برای اولین بار است که یک مقام ارشد اروپا به مسکو سفر می‌کند.


کشورهای اروپایی به شدت بازداشت ناوالنی را محکوم کرده و به همراه آمریکا خواستار آزادی وی هستند.


بورل گفته است در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، نگرانی اتحادیه اروپا از بازداشت ناوالنی و معترضان را گوشزد کرده است.


ساعاتی پس از این دیدار وزارت خارجه روسیه با انتشار گزارشی اعلام کرد سه دیپلمات از آلمان، سوئد و لهستان را به خاطر «مشارکت در اعتراضات» از کشور اخراج می‌کند.


لاوروف نیز روز جمعه از مواضع اتحادیه اروپا نسبت به روسیه به شدت انتقاد کرد و گفت این اتحادیه رفتاری مانند آمریکا دارد و محدودیت‌های فزاینده‌ای در روابط با روسیه اعمال می‌کند. وی اتحادیه اروپا را «شریکی غیرقابل اتکا» توصیف کرد.

ناوالنی ۲۸ دی امسال پس از درمان مسمومیت ناشی از ماده مخرب اعصاب «نوویچوک» از آلمان به روسیه بازگشت. وی دولت مسکو را عامل مسمومیت خود معرفی کرده است، اتهامی که کرملین آن را رد کرد.


ناوالنی هنگام بازگشت به روسیه در فرودگاه بازداشت شد و دادگاهی در مسکو ۱۴ بهمن ماه وی را به ۳.۵ سال زندان محکوم کرد.

بعد از بازداشت ناوالنی ده‌ها هزار معترض وارد خیابان‌ها شده و هزاران نفر بازداشت شدند.


وزارت خارجه روسیه بدون نام بردن از نام دیپلمات‌هایی که اخراج کرده می‌گوید آنها «به تظاهرات رفته بودند» و چنین کاری خلاف مسئولیت‌ها و اهداف دیپلماتیک آنها است.
آلمان و لهستان نسبت به اخراج دیپلمات‌های خود به شدت اعتراض کرده و گفته‌اند این موضوع بی‌پاسخ نخواهد ماند.


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با «غیرعادلانه» خواندن اخراج دیپلمات کشورش از روسیه گفته است این موضوع نشان می‌دهد روسیه پای‌بند قوانین بین‌الملل نیست. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم اقدام روسیه را محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در همسویی با متحدان اروپایی نسبت به اقدام مسکو در اخراج دیپلمات های سه کشور اروپا واکنش نشان داده است.


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پیام توییتری نوشت: ایالات متحده اخراج سه دیپلمات اروپایی از روسیه به دلیل مشاهده کردن اعتراضات را محکوم می کند.