روس‌ها دوباره بدعهدی کردند؛ ۸۵ هزار دوز اولی «اسپوتنیک ۵» دوز دوم‌ را از «آسترازنکا» می‌گیرند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا نقض قرارداد توسط روسیه برای ارسال بیش از ۶ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک ۵» به ایران، حدود ۸۵ هزار شهروند دریافت‌کننده‌ی دوز اول این واکسن، دوز دوم را «آسترازنکا» دریافت می‌کند. علی خامنه‌ای دی‌ماه پارسال واکسن‌های تولید آمریکا و بریتانیا را ممنوع اعلام کرده بود.

روسیه از صادرات بیش از ۶ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک ۵» تولید این کشور به ایران خودداری کرده و از ۶امردادماه تا کنون هیچ محموله‌ای از این واکسن از روسیه به ایران فرستاده نشده است.

ایران و روسیه علاوه بر قرارداد دو میلیون دوزی واکسن «اسپوتنیک۵» که بهمن ماه سال گذشته امضا شد، اواخر تیرماه نیز قرارداد ۶۰ میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل ۳۰ میلیون نفر را امضا و نهایی کردند!

عدم پایبندی روسیه به قرارداد ارسال واکسن تا کنون هزاران دریافت‌کننده آن را با مخاطرات ابتلا به کرونا و شمار نامعلومی از مرگ‌ومیر مواجه کرده ولی پاسخ مقامات مسئول از جمله کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی در روسیه با این توجیه همراه بوده که اسپوتنیک در داخل روسیه نیز اندک است.

بر اساس گزارش روزنامه «همشهری» تا کنون ۴۵۱ هزار و ۳۶۲ نفر نوبت اول واکسن خود را از «اسپوتنیک۵» دریافت کرده‌اند و تنها ۳۶۵ هزار و ۶۶۹ نفر توانسته‌اند هر دو نوبت این واکسن را تزریق کنند.

این بدان معناست که ۸۵ هزار و ۶۹۳ نفر هنوز دوز دوم واکسن را دریافت نکرده و در برابر ویروس ایمن‌ نشد‌ه‌اند.

علیرضا رئیسی معاون وزارت بهداشت از اتخاذ راهکاری برای حل این مشکل خبر داده که تزریق دوز دوم با واکسن «آسترازنکا»ی بریتانیایی انجام شود.

معاون وزارت بهداشت که پیشتر به فریبکاری روسیه در بحث واکسن اذعان کرده بود، امروز اعلام کرد که با توجه به «عدم تامین دوز دوم واکسن اسپوتنیک‌ ۵» و «نامشخص بودن زمان تامین آن»، برای استفاده از آسترازنکا جهت دوز دوم اقدام می‌شود.

به گفته‌ی رئیسی، این تصمیم به دلیل «پیشگیری از تاخیر بیشتر» واکسیناسیون و «اعتراضات دریافت‌کنندگان نوبت اول» و بر اساس مصوبه کمیته فنی کشوری واکسیناسیون کرونا» گرفته شده است.

این برای نخستین‌ بار است که تزریق ترکیبی واکسن‌های کرونا در ایران رسما تائید می‌شود و نخستین‌ بار در جهان است که «اسپوتنیک ۵» و «آسترازنکا» بطور ترکیبی تزریق می‌شوند.

علی خامنه‌ای و مسئولین وزارت بهداشت و ستاد کرونا که در تمام بر طبل اعتماد نکردن به انگلیس و آمریکا می‌کوبیدند و برای تولید داخلی و خودکفایی واکسن با شعار «نه غربی» تبلیغ می‌کردند ولی اکنون معترف هستند که روسیه «بدعهدی» کرده است.

مسئولین وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا سخنان ضد و نقیض در ارتباط با واکسن‌های روسیه و تولید مشترک با کوبا زدند و مدعی شدند که اجازه‌ نمی‌دهند مردم ایران موش آزمایشگاهی شوند اما برای تست انسانی واکسن کوبایی را در داخل ایران اجرا کردند.

همچنین واردات واکسن‌های «فایزر» و «مُدرنا» توسط علی خامنه‌ای به ایران ممنوع شد و نظام تمام تخم‌مرغ‌های واردات واکسن را در سبد روسیه و چین قرار داد که تا کنون روسیه نه تنها واردات واکسن به ایران را قطع کرده، بلکه واکسن تولیدشده در داخل ایران را نیز گفته می‌شود بدون اینکه یک ویال در ایران بگذارد برده است!

اینها در حالی به وقوع پیوست که افکار عمومی ایرانیان از ابتدا به روسیه اطمینان نداشت و در شبکه‌های اجتماعی به صراحت خواستار واردات واکسن‌های معتبر از آمریکا و بریتانیا شدند.

آنچه حکومت از عهدشکنی کشورهای روسیه و کوبا به روی خود نمی‌آورد، یک فاجعه عظیم از ابتلا و بیماری و مرگ‌ومیر برای مردم به بار آورده که پیامدش جز رنج و اندوه و سوگواری نیست.