روغن زیتون گران بود، لوکس شد؛ نیم‌ لیتر،۱۰۰ هزار تومان

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممصرف روغن زیتون در کشور ما با وجود فرهنگ‌سازی برای مصرف آن هنوز بسیار کمتر از روغن‌های دیگر است که بخشی از این مشکل به قیمت بالای این نوع روغن برمی‌گردد. اما در ۶ ماه گذشته مشکلات بازار روغن و افزایش قیمت انواع روغن ذرت و آفتابگردان که قبلا قیمت‌های بسیار پایین‌تری داشتند، باعث شد گرانی روغن زیتون کمرنگ‌تر شود.

پیک، هایپراستار، فامیلا و البته لادن که در زمینه تولید انواع روغن سابقه‌ای طولانی دارد دیگر برند‌های موجود در سوپرمارکت‌ها هستند که تنوع نسبتا خوبی از روغن‌های تصفیه‌شده، بی‌بو یا طبیعی و ساده، بکر یا فرابکر را تولید و عرضه کرده‌اند. میانگین قیمت یک روغن زیتون ۲۵۰ میلی‌لیتری در سوپرمارکت‌ها که تا سال گذشته ۴۰ هزار تومان بود، اکنون به بالای ۶۰ هزار تومان رسیده و برای حجم ۵۰۰ میلی‌لیتری هم میانگین ۸۰ هزار تومانی پارسال به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

با وجود تولید داخلی قابل قبول قیمت زیتون و روغن زیتون در بازار در حدی است که این ۲ محصول در سبد مصرف بسیاری از اقشار جایی ندارند، کما اینکه به گفته مسئولان سرانه مصرف از ۲۰۰ گرم هم پایین‌تر آمده و به ۱۵۰ گرم در یکی، ۲ سال اخیر رسیده است.