روند صعودی مرگ کرونایی در ایران؛ مقامات درباره «پیاده‌روی اربعین» مذاکره می‌کنند!/ جمهوری اسلامی همچنان منتظر تصمیم دولت عراق است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهمزمان با آمار بالای ابتلا و مرگ در اثر کرونا در ایران، موضوع سفر زائران ایرانی برای مراسم اربعین به عراق از محورهای گفتگوی وزیر خارجه ایران و نخست وزیر عراق عنوان شده است.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در “نشست منطقه ای حمایت از عراق” به این کشور سفر کرده بود در دیدار با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق درباره شرایط حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین گفتگو کرده است.

خبرگزاری ایسنا هم در گزارشی درباره تلاش‌های مقامات ایران برای از سر گرفتن پیاده‌روی اربعین نوشت: “سازمان حج و زیارت که تایید سفر زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق را از ستاد ملی کرونا گرفته است، در هفته‌های گذشته از ادامه رایزنی‌ها با دولت عراق برای حضور زائران ایرانی در اربعین خبر داده است.”

بر اساس تقویم های رسمی روز پنجم مهر ماه روز اربعین است. سفرهای زیارتی از ایران به عراق، از اسفند سال ۱۳۹۸ و در پی شیوع کرونا از سوی دولت عراق ممنوع شده است.

احمد محمدی فر، دبیر “ستاد مرکزی اربعین” به خبرگزاری فارس گفت هنوز برای اربعین امسال برنامه‌ای وجود ندارند و “همچنان منتظر تصمیم دولت عراق” هستند. او افزود که “ملاک اصلی برای ما دعوتنامه و اطلاعیه دولت عراق به صورت رسمی است که به وزارت خارجه و وزارت کشور ارسال می‌شود.

طی ماه‌های گذشته نمایندگان ایران از جمله ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق و معاون سازمان حج و زیارت ایران طرحی با عنوان “یادداشت تفاهم اعزام کاروان‌های زیارتی” را به مقامات عراقی تحویل داده بودند و امیدوار بودند که سفرهای زیارتی از ایران در دهه اول ماه محرم انجام شود اما هنوز عراق “مجوزی برای ورود زائران ایرانی نداده است.”

در سال‌های گذشته و تا پیش از شیوع کرونا مراسم پیاده‌روی اربعین از ایران به سمت کربلا در عراق رواج بسیاری داشت و این مراسم با پشتیبانی ویژه و فراگیر از سوی مراکز دولتی و حکومتی از مرزهای زمینی ایران و عراق انجام می‌شد.

انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران از او خواسته برای کنترل بحران کرونا واردات واکسن‌های مورد تایید نهادهای بین‌المللی “از تمامی کشورهای جهان” را در دستور قرار خود قرار دهد. این انجمن هشدار داده که “طولانی شدن روند واکسیناسیون منجر به ایجاد سویه ­های جدید و ناکامی دردستیابی به ایمنی جمعی می شود.”

این نامه درباره اعضای کمیته های علمی و ویژگی های آنها توصیه هایی کرده است و از رئیس جمهور و وزیر بهداشت ایران خواسته تا ترکیب کمیته های تخصصی را تغییر دهند و تاکید شده که از حضور افرادی که نقشی در واردات واکسن یا دارو دارند یا در این زمینه “ذینفع هستند” خودداری کنند.

در این نامه تحت عنوان “ده اولویت جهت برون رفت از این بحران” هشدار داده شده که مراکز ارائه واکسن به دلیلی شلوغی و ازدحام “خود به محل انتشار ویروس تبدیل شده اند” و از دولت خواسته شده که با افزایش تعداد این مراکز و پیش بینی تمهیدات لازم، مانع از تجمع بیش از حد مردم و انتشار ویروس شود.

این انجمن علمی از صدا و سیما خواسته تا در مبارزه با آنچه که شبه علم خوانده شده از متخصصان استفاده کند و مردم را برای شرکت در واکسیناسیون سراسری تشویق کند.

یک سال پیش این انجمن در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور سابق ایران “ایده‌ی آلوده شدن ۷۰ درصد جمعیت کشور به ویروس کرونا به بهانه ایجاد ایمنی جمعی” را در تضاد با اصول اخلاق پزشکی و سلامت جامعه و عامل به خطر انداختن جان حداقل دو میلیون نفر دانست.