رونق عطاری‌ها زیر سایه کرونا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام  _ کرونا موجب شد مردم به عطاری‌ها مراجعه کنند و افزایش تقاضا برای انواع گرمیجات بالا رفته است.

کرونا اکثر کسب و کارها را از رونق انداخت اما عطاری‌ها پرمشتری شدند. در این میان تبلیغات فضای مجازی هم بی‌تاثیر نبود. خودِ عطاری‌ها هم تایید می‌کنند که تبلیغات، هر روز یک نوع ادویه یا داروی گیاهی را معرفی می‌کند و خرید آن «مد» می‌شود.  تشخیص بیماری و درمان آن در طب سنتی بیشتر تجربی است اما نبود تجربه در درمان کرونا موجب شد مردم به عطاری‌ها مراجعه کنند و با افزایش تقاضا برای انواع گرمیجات قیمت‌ها را افزایش دهد.

هل کیلویی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

آملی فروشنده عطاری در خیابان استاد بنای جنوبی ۲۰ سالی می‌شود که فروشنده انواع گیاهان دارویی و ادویه است. او با بیان اینکه «در این بیست سال ظرف‌های مغازه‌ام خالی‌تر شده» می‌گوید اجناس مغازه را از مراکز پخش تهران خریداری می‌کنم و همه آن‌ها با گرانی‌های زیادی روبرو بوده است. به گفته او هل که سال گذشته از مرکز پخش کیلویی ۱۳۰ هزار تومان خریداری و با قیمت ۱۵۰ هزار تومان به دست مشتری می‌رسید امسال در مرکز پخش با ده برابر افزایش کیلویی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. به گفته او هل وارداتی است و قیمت آن به نسبت زیادی تحت تاثیر قیمت ارز است.

زردچوبه کیلویی ۱۴ هزار تومان

گرانی مواد موجود در عطاری‌ها محدود به هلِ وارداتی نیست. بسیاری از کالاهای موجود در عطاری که در داخل تولید می‌شود هم گران شده است. فروشنده دیگری در خیابان اثنی عشری با بیان اینکه «همه چیز گران شد» می‌گوید برای مثال نبات که سال گذشته کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان به عطاری‌ها فروخته می‌شد و با قیمت ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان در مغازه به فروش می‌رسید امسال در مراکز پخش کیلویی ۱۴ هزار تومان است و کیفیت آن هم نسبت به سابق کاهش یافته است. به گفته او زردچوبه که در مراکز پخش هر کیلو ۸ تا ۹ هزار تومان و در فروشگاه کیلویی ۱۴ هزار تومان به مشتری فروخته می‌شد هم اکنون با قیمت ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان به عطاری‌ها فروخته می‌شود. دارچین هم که در سال گذشته کیلویی ۲۲ هزار تومان بود الان۱۴۰ هزار تومان معامله می‌شود.

برای درمان کرونا چه بخوریم؟

این سوال را از عطاری‌ها پرسیدم. به گفته آن‌ها در این مدت گرمیجات؛ زنجبیل، هل، دارچین، هلیله سیاه، مصطکی و بادیان از جمله مواد خوراکی بود که بیشتر توصیه شد. همچنین خاکشیر نیز برای دفع ویروس از سیستم گوارشی مناسب است. آملی می‌گوید در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته فروش انواع گرمیجات ۶۰ درصد زیاد شد و علت اصلی آن هم تبلیغاتی بود که برای موثر بودن این مواد در درمان و پیشگیری از کرونا انجام می‌شد.

«سید داروها» و شفای کرونا

داروی موسوم به داروی امام کاظم از جمله داروهای معروف در طب سنتی است که برای تقویت سیستم دفاعی بدن استفاده می‌شود. به گفته عطاری‌ها مردم پیش از این این دارو را برای درمان سرماخوردگی و تقویت ایمنی بدنشان تهیه می‌کردند اما با شیوع ویروس کرونا از ترکیب هلیله سیاه، رازیانه و شکر سرخ در تابستان یا ترکیب هلیله سیاه، مصطکی و شکر سرخ در زمستان که موسوم به داروی امام کاظم است برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده می‌شود.

استفاده از این دارو به روایتی تاریخی در کتاب طب الائمه نوشته عبدالله و حسین بسطام برمی‌گردد. در این کتاب آمده است: «امام کاظم (ع) مبتلا به بیماری شدند و طبیبان داروهای مختلفی برای ایشان تجویز کردند، امام فرمودند به کجا می‌روید، از این دارو که سید داروهاست استفاده کنید، هلیله و رازیانه و شکر در ابتدای سه ماه تابستان و در هرماه سه مرتبه و در ابتدای سه ماه زمستان و در هرماه سه مرتبه به‌جای رازیانه، مصطکی جایگزین کنید، پس تا زمان مرگ مریض نخواهید شد»

مشک آن است که خود ببوید ….

فروشنده دیگری در مغازه عطاری واقع در خیابان کرمان بسیاری از تبلیغات موجود در مورد استفاده از داروهای گیاهی را کاذب می‌داند و می‌گوید اینکه چه داروی گیاهی برای چه نوع بیماری خوب است یک رویه کاملا علمی دارد و باید اثبات شود اما متاسفانه یک جو روانی و تبلیغاتی در این روزها ایجاد شده و هر کس بنا بر سلیقه و ذهنیت خود دارویی را تجویز می‌کند در‌حالی‌که ممکن است یک داروی گیاهی برای درمان یک نفر جوابگو باشد اما روی بدن فرد دیگری نتیجه مثبت ندهد. او توصیه می‌کند به هر تبلیغی گوش ندهید و هر چیزی نخورید بلکه فقط به تبلیغاتی توجه کنید که از مراجع علمی و رسمی اعلام می‌شود.

تحریم و ارز ادویه را گران کرد

اما ۸۰ تا ۹۰ درصد این مواد در خارج از کشور تولید و به کشور وارد می‌شوند بنابراین نوسانات قیمت دلار روی قیمت آن ها هم تاثیر دارد.

بهرام‌نژاد یکی از عطاران در خیابان انقلاب با بیان اینکه کالاهای عرضه شده در مغازه‌های عطاری جزو کالاهای اساسی نیستند می‌گوید به همین دلیل واردات انواع گیاهان دارویی و ادویه‌جات مشمول تخصیص ارز نیستند و بنابراین با نرخ آزاد ارز وارد می‌شوند. ادویه هندی در جهان معروف است و ادویه و گیاهان دارویی موجود در بازار ایران هم عمدتاً از هند وارد کشور می‌شود. بهرام‌نژاد می‌گوید پیش‌تر که تبادل نفت وجود داشت این محموله‌ها در قبال نفت ایران وارد کشور می شدند اما الان و با توجه به تحریم‌ها واردات این اقلام با مشکلات زیادی روبرو است و منجر به گرانی آن‌ها شده است. برای مثال زنجبیل که قبلا کیلویی ۲۲ هزار تومان بود هم اکنون با قیمت ۱۴۰ هزار تومان به عطاری‌ها فروخته می‌شود.

این روزها خیلی‌ها خوددرمانی می‌کنند و برای اینکه بدانند کدام ماده گیاهی یا ادویه را استفاده کنند مرجع اصلی‌شان فضای مجازی است؛ همین موضوع کسب و کار عطاری‌ها را رونق داد، اما خیلی از ادویه‌جات وارداتی است و قیمت ارز و تحریم ها در کنار تقاضای رو به رشد بازار زمینه گرانی بیشتر شد.