رویترز: دیپلمات ایرانی محاکمه شده در بلژیک تهدید به عملیات انتقام‌جویانه کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ـ خبرگزاری رویترز فاش کرد که اسد الله اسدی دیپلمات ایرانی که به اتهام تلاش برای انفجار گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران در پاریس، در بلژیک محاکمه می‌شود، تهدید کرده اگر مجرم شناخته شود، گروه‌های ناشناخته دست به عملیات تلافی‌جویانه خواهند زد.

در مطلبی که خبرگزاری رویترز ۹ اکتبر ۲۰۲۰ به قلم جان آیریش منتشر کرد، آمده که بنابر یک سند پلیس، یک دیپلمات ایرانی که در بلژیک متهم به طراحی برای بمبگذاری جلسه یک گروه تبعیدی اپوزیسیون ایرانی در فرانسه است، به مقامات نسبت به احتمال تلافی توسط گروههای ناشناخته اگر او مجرم شناخته شود،‌ هشدار داد.

بازجویان بلژیکی اسدالله اسدی که کنسول سوم سفارت ایران در وین مستقر بود به همراه سه نفر دیگر را در اکتبر ۲۰۱۸ به خاطر برنامه ریزی برای یک حمله در آن سال علیه گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران در پاریس که در آن مقامات ارشد سابق آمریکایی، اروپایی و عرب شرکت داشتند،‌ متهم کردند. مقامات فرانسوی گفته اند که او مسئول اطلاعات در جنوب اروپا بود و با دستور تهران عمل می کرد.

یادداشت های یک جلسه در تاریخ ۱۲ مارس بین اسدی و پلیس بلژیک که توسط رویتر مشاهده شده است، نشان می دهد او به مقامات بلژیکی هشدار داده که پرونده وی از نزدیک توسط گروههای ناشناس در ایران و کشورهای همسایه زیر نظر است.

یکی از سخنگویان دادستانی بلژیک درباره اظهارات این دیپلمات ایرانی گفت: «چنین تهدیداتی می توانند حادث شوند، ولی ما همواره اقدامات ضروری امنیتی را اتخاذ می‌کنیم.»

اسدی مدعی شده که این اظهارات را بدون هماهنگی سفارت ایران مطرح می‌‎کند. دیمیتری دو بکو وکیل اسدی اما این موضوع که موکلش اقدام به تهدید کرده باشد را تکذیب کرد.

دوبکو به رویتر گفت: «این مطلقا تهدید به اقدام متقابل نیست و در صورتی که چنین برداشتی از آن شده باشد صرفا یک سوءتفاهم است.»

اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دیپلمات ایرانی در کشور اتریش است. ایشان به همراه خانواده خود در یک سفرخانوادگی به ظن دست داشتن در علمیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق بازداشت شده‌است. او در هنگام بازداشت در آلمان به سر می‌برده‌است و درحال برگشت به کشور اتریش بوده است.

مقام‌های قضایی و اطلاعاتی بلژیک اعلام کردند که یک دیپلمات ایرانی در کشور آلمان در ارتباط با پرونده‌ای دستگیرشده که دو نفر دیگر هم به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق در پاریس در آن پرونده متهم شده‌اند.

سخنگوی دادستانی بلژیک نام دیپلمات دستگیرشده در آلمان را «اسدالله الف» معرفی کرده و گفته او ۴۷ سال دارد.

پرتال اینترنتی روزنامه اتریشی Die Presse این دیپلمات ایرانی را که یکشنبه (اول ژوئیه/ ۱۰ تیر) در آلمان بازداشت شد، اسدالله اسدی معرفی کرده‌است.

این فرد که خبرگزاری آلمان پیشتر او را اسدالله الف. ۴۷ ساله معرفی کرده بود، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بوده‌است. او با حکم جلبی که توسط دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر شده بود، در جنوب آلمان بازداشت شده‌است. این دیپلمات ایرانی در خاک آلمان مصونیت سیاسی نداشته‌است.

سایت روزنامه کرون (Krone) در اتریش که روز چهارشنبه (۴ ژوئیه/ ۱۳ تیر)، در حاشیه گزارش سفر حسن روحانی به وین نوشت که دولت اتریش ظرف مدت ۴۸ ساعت مصونیت دیپلماتیک اسدالله الف. را لغو می‌کند.

سایت روزنامه اتریشی Kleine Zeitung نوشته‌ که دیپلمات بازداشت شده که از سال ۲۰۱۴ در وین مستقر است، از قرار «طراح» این بمب‌گذاری بوده و در سفر به لوکزامبورگ، مواد منفجره را در اختیار این زوج ایرانی قرار داده و از آنها خواسته‌است که آن را در گردهم‌آیی پاریس منفجر کنند.

بنابر گفته یک مقام رسمی غربی (که نامش ناشناخته است)، اسناد حاکی از آن است که آقای اسدی درگیر این طرح لورفته برای بمب گذاری در پاریس بوده است، ولی غربی ها نمی دانند که آیا مقامات ارشد ایرانی هم در جریان این موضوع بوده اند یا خیر.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی به بازداشت دیپلمات ایرانی واکنش نشان داد:

چقدر تعجب‌برانگیز است که هم‌زمان با سفر ما (هیئت ایرانی) به همراه رئیس‌جمهوری ایران به اروپا، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده‌است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد.