رویترز : فرمانده امنیتی حشد شعبی برای آموزش نظامی به مصر اعزام شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی می گوید ارتش عراق حسین فالح عزیز اللامی، از فرماندهان امنیتی ارشد گروه حشد شعبی که گفته می شود در سرکوب اعتراضات سال ۲۰۱۹ در عراق نقش محوری داشت و به اتهام نقش حقوق بشر و ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران توسط آمریکا تحریم شد، را برای آموزش افسری ارشد به مصر اعزام کرده است.

رویترز در گزارش روز پنجشنبه (۲۶ نوامبر) خود نوشت یک سند وزارت دفاع عراق را رویت کرده که در ‌آن نام حسین فالح عزیز اللامی – معروف به ابوزینب اللامی – با درجه ژنرالی در کنار نام افسرانی دیده می شود که قرار است تا تابستان آینده در یک دوره آموزشی در مصر شرکت داشته باشند. این خبرگزاری می گوید یک منبع نزدیک به اللامی اعزام وی به مصر را تایید کرده است.

آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۹ سه نفر از رهبران حشد شعبی از جمله حسین فالح عزیز اللامی را تحریم کرد. بنا بر بیانیه وزارت دارایی ایالات متحده، او از اعضای یک کمیته نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که توسل به قویه قهریه علیه معترضان عراقی را تایید کرد.

آن بیانیه افزود: در اواخر سال ۲۰۱۹ اللامی مسوول دستور دادن به ترورها و سرکوب معترضین در بغداد بود. اللامی نیروهای شبه نظامی را هدایت کرد که در اوایل اکتبر ۲۰۱۹ به معترضان شلیک کردند و ده‌ها معترض را کشتند.

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر نیز گزارش داده بود که حسین فالح عزیز اللامی رهبری شبه‌نظامیانی را که به روی معترضان آتش گشودند، برعهده داشت. گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، دست داشتن در کشتار غیرنظامیان را تکذیب کرده‌اند.

آمریکا در ماه دسامبر گذشته قیس خزعلی، رهبر عصائب اهل حق، از گروه های زیرمجموعه حشد شعبی را در کنار حسین فالح عزیز اللامی تحریم کرد

در جریان آن اعتراض‌ها که حدود دو ماه به طول انجامید، صدها نفر کشته شدند. آن اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما باوجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و معترضان خواهان تحول اساسی کل نظام سیاسی کشور شدند. با افزایش فشارها، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر وقت عراق، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

یک مقام امنیتی ناشناس به رویترز گفته است اعزام حسین فالح عزیز اللامی به مصر در راستای تلاش دولت مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق برای جذب برخی فرماندهان حشد شعبی و کاهش نفوذ ایران در کشورش است. او به رویترز گفت: “برنامه این است که رهبران حشد شعبی را که کاملا به ایران وفادار نیستند بیاوریم و آنها را از طریق این آموزش نظامی برای موقعیت‌های داخل ارتش و دستگاه‌های امنیتی آماده کنیم.”

این منبع افزود: “به اللامی پس از پایان دوره آموزش، یک پست ارشد اعطا می شود.”

این در حالیست که منتقدان استراتژی یاد شده را خطرناک می دانند زیرا به باور آنها افراد با سوابق بحث برانگیز و نزدیک به حکومت ایران را سطوح ارشد ارتش عراق ارتقا خواهد داد.

شبه‌نظامیان شیعه عراقی متهمند که در کشتن معترضان غیرنظامی دست داشته‌اند

مقامات عراقی و ایرانی در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

مقامات ارتش مصر که رویترز هویت آنها را فاش نکرده گفته اند که این فرمانده حشد شعبی در یک دوره آموزشی شرکت ندارد، اما یک مقام امنیتی مصری به بدون بیان جزییاتی به رویترز گفته است که حسین فالح عزیز اللامی از ماه اکتبر گذشته در مصر بوده است.

گروه حشدشعبی پس از حمله غافلگیرانه داعش به عراق و سقوط سریع موصل و امتداد داعش تا مناطق شمالی بغداد در میانه سال ۲۰۱۴ به فرمان نخست وزیر وقت عراق، نوری مالکی تاسیس شد.

حشد شعبی از مجموعه متنوعی در حدود ۴۰ گروه شبه نظامی غالبا شیعی تشکیل شده است.

گمان می‌رود این ۴۰ گروه شبه‌نظامی عضو حشد شعبی، دستکم ۱۵۰ هزار نیرو داشته باشند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق سال گذشته طی فرمانی از همه نیروهای حشدشعبی خواست که در ساختار نیروهای امنیتی رسمی حکومت ادغام بشوند و در غیر این صورت٬ همه تسلیحات خود را به دولت تحویل داده و به یک حزب سیاسی غیر مسلح تبدیل شوند – دستوری که هنوز اجرا نشده است.

حدود یک ماه پیش صدها نفر از حامیان حشدشعبی مقر حزب دموکرات کردستان را در بغداد به آتش کشیدند.

حمله هواداران گروه حشدشعبی پس از آن صورت گرفت که یکی از چهره‌های ارشد حزب دموکرات کردستان گفته بود دولت باید مقابله با این گروه را در اولویت قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران از جمله حامیان اصلی گروه حشدشعبی است.