رویترز: هکرهای روسی به ایمیل وزیر بریتانیایی رخنه کرده بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممنابع خبری رویترز گفته‌اند هکرها چندین بار در فاصله ۱۲ ژوئیه تا ۲۱ اکتبر سال گذشته به‌ ایمیل‌های لیام فاکس (در تصویر) رخنه کرده بودند.

خبرگزاری رویترز از قول دو منبع مطلع می‌نویسد اطلاعات محرمانه مربوط به تجارت بریتانیا و آمریکا که قبل از انتخابات سراسری بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ به بیرون درز کرد توسط هکرهای روس از حساب‌ ایمیل‌های لیام فاکس وزیر سابق تجارت خارجی بریتانیا سرقت شده بود.

این دو منبع که حاضر نشدند نامشان در گزارش فاش شود، گفتند که هکرها چندین بار در فاصله ۱۲ ژوئیه تا ۲۱ اکتبر سال گذشته به‌ ایمیل‌های لیام فاکس رخنه کرده بودند.

این منابع حاضر نشدند بگویند دقیقا چه گروهی از هکرهای روس این حملات را انجام داده ولی تاکید کردند که روش کار آنها شبیه حملات گروه‌های وابسته به دولت روسیه بوده است.

بخشی از اطلاعاتی که به سرقت رفته شش مدرک مربوط به جزئیات مذاکرات تجاری بین دولت‌های بریتانیا و آمریکا بود که خبرگزاری رویترز سال گذشته خبر سرقت و افشای آنها در وبسایت‌های روسی را گزارش داد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ماه گذشته ضمن تایید این خبر گفته بود «عوامل روسیه از طریق انتشار گسترده اسناد حکومتی که سرقت کرده بودند تلاش کردند در انتخابات بریتانیا دخالت کنند.»

خبرگزاری رویترز نمی‌تواند دقیقا مشخص کند که کدامیک از اسناد وزیر تجارت بریتانیا به سرقت رفته و در چه زمانی به بیرون درز کرده است.

لیام فاکس که هنوز از اعضای محافظه‌کار پارلمان بریتانیاست، روز ۲۴ ژوئیه سال گذشته از مقام وزارت استعفا داد در نتیجه مشخص نیست که در زمان سرقت اطلاعات او هنوز وزیر تجارت بریتانیا بوده است یا نه.

یک سخنگوی دولت بریتانیا روز دوشنبه گفت «تحقیقات در مورد نحوه سرقت این اسناد هنوز ادامه دارد و به همین دلیل اظهار نظر در مورد آن درست نیست.» او افزود دولت بریتانیا برای حفاظت از اسناد حکومتی سیستم ایمنی مناسبی دارد.

دولت روسیه در گذشته بارها اتهام دخالت در انتخابات کشورهای دیگر از جمله بریتانیا، فرانسه و آمریکا را تکذیب کرده است؛ اتهامی که خود بارها علیه مسکو مطرح شده‌است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اتهام‌هایی که از سوی آقای راب، وزیر خارجه بریتانیا، مطرح شده را نیز «مبهم و متناقض» توصیف کرده است.