رویگردانی مردم از صندوق رای / یادداشت

✍️محمدعلی مشفق

رویگردانی مردم از صندوق رای ریشه در منظومه ای از علت ها دارد که من هم اگر خدا یاری نماید به سهم خود در آینده بدان خواهم پرداخت اما علت العلل و مادر علت ها را باید در ساختار فردمحور و تئوری ولایت مطلقه فقیه در جمهوری اسلامی دانست. به طوری که همه مردم باید عقول خود را به کناری وانهند و تعطیل کنند.

و با وجود همه نهادهای انتخابی که مردم صادقانه به عرصه انتخابات می آیند و هر ساله برای بهبود اوضاع و حل مشکلات انباشته خود به نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان و حاکمیت رای می دهند تا تغییری ایجاد شود و کشور چند گام به جلو حرکت کند اما نمایندگان منتخب مردم برای قوای مجریه و مقننه پس از اینکه انتخاب شدند باید به جای عملیاتی کردن خواست ها و مطالبات مردمی که به آنها رای داده اند و بر اساس قانون اساسی، حقوق اساسی ملت را تحقق ببخشند بر عکس تصمیمات و سیاست های خود را باید بر شاقول و سیاست های کلان و خرد ولی فقیه تنظیم و تصویب نمایند و نه رای دهندگان.

مهم تر اینکه جمهور مردم در ساختار ولایت فقیه بیش از سه دهه است که به حاشیه رانده شده است و به جای تبعیت از جمهور مردم همه ملزم هستند که از عقل یک نفر تمکین و تبعیت کنند. در حالی که در قرآن کریم برای شیردادن و یا ندادن فرزند یک خانواده، خداوند می فرماید زن و شوهر باید با هم مشورت کنند و با تراضی یکدیگر مبادرت به شیردادن طفل توسط مادر و یا گرفتن دایه اقدام نمایند(آیه ۲۳۳سوره بقره).

حال چگونه ممکن است که در اداره یک کشوربزرگی چون ایران با جمعیت ۸۰میلیون نفری، ولی فقیه خود را بی نیاز از مشورت با ملت ایران که او را غیرمستقیم به وکالت از خود و نه ولایت بر خود، انتخاب کرده اند بداند و در همه امور راسا تصمیم بگیرد و همه ارکان کشور و ملت ملزم باشند که تنها و تنها فرمان ایشان را اجرا کنند.

مضاف اینکه در طول سه دهه گذشته حاکمیت تمهیدی برای برون رفته از این مردم سالاری وارونه اتخاذ نکرده است تا در مورد مهمترین مسائل کشور مثل پروژه انرژی هسته ای، فیصله بخشیدن به منازعه چهل ساله با آمریکا، لغو تحریم های ویرانگر، اصلاح و ترمیم روابط با عربستان و دیگر کشورهای مسلمان، حضور در سوریه، لبنان، یمن، عراق و فلسطین، نابودی اسرائیل مطابق اصل ۵۹ قانون اساسی به آراء عمومی مراجعه گردد و استفسار شود که آیا مردم ایران موافق ادامه منازعه با آمریکا و نابودی اسرائیل و…هستند یا خیر؟ و اجازه داده شود که مردم تبعات ناشی از تصمیمات خوب و بد خود را خودشان ببینند و تمرین کنند کاستی ها و ناکارآمدی ها به نام دین و آیین تمام نشود.

در حالی که امام (ره) فرمودند که اکثریت اشتباه نمی کنند اما سال هاست که این باور به کناری نهاده شده و اقلیت و یا یک فرد اشتباه نمی کند جایگزین اکثریت اشتباه می کنند شده است. و همه چیز باید مطابق منویات یک فرد پی گرفته شود حتی خرید واکسن که در تخصص ولی فقیه نیست.

در چنین ساختاری است که انتخابات هم تاکنون هیچ مشکلی را حل نکرده و در آینده نخواهد کرد. و در این ساختار اگر پیامبر اسلام هم به شرط تایید شورای نگهبان نامزد انتخابات شوند و بخواهند برای یک سلام و علیک با دشمن از جمله رئیس جمهور آمریکا اجازه از ولی فقیه بگیرند. طبیعی است که پیامبر هم به خیلی از انگ ها و برچسپ هایی که به رئیس جمهورهای گذشته در ایران زمانه ما زده شده است به این اسوه حسنه هم خواهند زد.

لذا تنها راه، اصلاح قانون اساسی و اداره کشور بر اساس قانون اساسی و پیمان میان ملت و تمکین مقام رهبری هم از قانونی است که ملت بدان رای داده اند.
والسلام