روی عشایر در برابر کرونا همچنان سفید مانده است / توقف کرونا پشت مرز ایل

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ عمری است که ضرباهنگ کوچ عشایر برای ایل با آرامش همراه بوده اما امسال وضع به گونه دیگری برای مردمان ایل رقم خورده است و اضطراب کرونا انگار در کنج چادرهای ایل هم رخنه کرده و همچون ماری خوش خط و خال بر جریان سبز زندگانی آنها در دل طبیعت چنبره انداخته است.

هرسال با آغاز فصل بهار، عشایری که در مناطق گرمسیر سکونت دارند، به ییلاق کوچ می کنند و خنکای نسیم ییلاق، نوازشگر گوسفندانشان می شود که خود را آماده یک دل سیر چرا در دل مراتع سبز کرده اند اما این بار حضور شوم کرونا، زندگانی آنها را نیز تحت الشعاع خود قرار داده. بنابراین احتمال شیوع ویروس کرونا در خلال کوچ که تعداد زیادی از عشایر و شاغلان صنوف دیگر را هم شامل می شود، مراقبت نهادهای بهداشتی را بر روند کوچ ضروری کرده و نیاز است تا عشایر با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی از مناطق قشلاقی تا ییلاق های خود تحت مراقبت و نظارت قرار گیرند.

مهندس «کرمعلی قندالی»، رئیس سازمان امور عشایر کشور با ابراز خوشحالی از اینکه خوشبختانه عشایر در ابتلا به کرونا وضعیت بهتری نسبت به جوامع روستایی و شهری داشتند، تصریح کرد: تاکنون مورد فوتی بین عشایر کشور به دلیل ابتلا به کووید۱۹ گزارش نشده است.

کوچ ماشینی

به گفته قندالی، بیش از ۲۱۵ هزار نفر از عشایر کشور تحت غربالگری قرار گرفته اند که در صورت مشکوک بودن به کرونا باید در محل استقرارشان قرنطینه شوند و بعد از بهبودی می توانند به کارشان ادامه دهند.

وی گفت: امسال با هماهنگی هایی که با دستگاه هایی از جمله وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و فرمانداری ها و سایر دستگاه های مرتبط انجام شد، مقرر گردید که کوچ عشایر به علت شیوع کرونا با یک ماه تاخیر انجام شود که کمک زیادی هم به کنترل این بیماری بین عشایر کرد.همچنین مقرر شد کوچ شان امسال به طور اجباری با خودرو انجام شود که متحمل هزینه زیادی هم شدند. کوچ ماشینی به طور میانگین برای هر خانوار عشایری ۲ میلیون تومان هزینه به همراه داشت که برایشان هزینه سنگینی بود. به همین دلیل از مسئولان درخواست داریم که عشایر را هم در فهرست مشاغلی قرار دهند که به دلیل کرونا متحمل ضررهای زیادی شده اند تا از کمک و حمایت های دولت نیز بهره مند شوند. مهندس قندالی با اشاره به اینکه از طرف ادارات کل سازمان امور عشایر کشور آموزش و اطلاع رسانی هایی مبنی بر رعایت نکات بهداشتی بین عشایر انجام شده است، یادآور شد: بین عشایر کل استان ها اقلام بهداشتی توزیع شده و با کمک وزارت بهداشت محل استقرار عشایر مرتب ضدعفونی می شود و حتی آبرسانی به آنها با تانکر به میزان لازم توزیع می شود تا در رعایت نکات بهداشت مشکلی پیش نیاید.

وی همچنین خاطرنشان کرد: زمانی که عشایردر قشلاق بودند برای دام هایشان علوفه به طور دستی توزیع شد. با کمک بسیج عشایر و برخی سازمان های مربوطه هم حدود ۱۰ هزار بسته کمک معیشتی و حمایتی شامل برنج، روغن، قند، مواد بهداشتی و مواد شوینده بین عشایر نیازمند کشور توزیع شد.

عشایر چهارمحال و بختیاری کرونایی نشدند

در همین حال «یحیی حسین پور»، مدیرکل عشایر استان چهارمحال و بختیاری هم در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری دارای ۲۶۰هزار نفر جمعیت عشایری با بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک دومین استان عشایری کشور است، اعلام کرد: خوشبختانه تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلای عشایر به ویروس کرونا در استان دریافت نشده و تا الان وضعیت ابتلای عشایر استان به کرونا صفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد عشایر چهارمحال و بختیاری از شمال خوزستان می آیند که شامل شهرهای اندیکا، لالی، شوشتر، دزفول، ایذه، هفتکل و رامهرمز می شود، اظهار داشت: اینکه عشایر استان تاکنون به بیماری کرونا مبتلا نشده اند مربوط به زمان ورودشان از خوزستان به چهارمحال و بختیاری است که در اردیبهشت ماه بود و وضعیت خوزستان آن موقع سفید بود و هنوز بیماری کرونا افزایش پیدا نکرده بود و تاکنون هم که در استان چهارمحال و بختیاری مانده اند، خوشبختانه با غربالگری هایی که از طریق مراکز بهداشت بین آنها انجام شده و می شود مورد ابتلایی مشاهده و گزارش نشده است.

حسین پور با اشاره به اینکه مراکز بهداشت برای غربالگری و شناسایی احتمالی عشایر به کرونا در هر روستا و بخش مستقر می شوند، افزود: برنامه ریزی کردیم تا در دو مرحله ۴۵ خانه بهداشت سیار برای عشایر احداث کنیم که مرحله اول تا پایان شهریورماه اجرایی می شود. وی در خصوص ضرورت استفاده از ماسک بین عشایر اظهار داشت: عشایر به دلیل اینکه در فاصله ای دور ازهم چادر می زنند و اتراق می کنند (حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر) و تجمع شان هم بیشتر از ۲ تا ۳ خانواده نیست و از طرفی چون در طبیعت و در محیط باز زندگی می کنند، نیازی به زدن ماسک ندارند؛ ولی وقتی وارد شهرها می شوند باید هم از ماسک استفاده کنند و هم نکات بهداشتی بین آنها رعایت شود.

به گفته مدیرکل عشایر چهارمحال و بختیاری عشایراین استان تا آخر شهریورماه در استان ساکن هستند و تاکنون هم مورد ابتلا به کرونا بین آنها گزارش نشده است.

«بهمن آزادی»، مدیرکل امورعشایر کهگیلویه و بویراحمد هم با بیان اینکه حفظ جان عشایر برای ما اولویت دارد، اظهار داشت: اگر چه مناطق عشایری کمتر از سایر جوامع مورد تهدید بیماری کرونا قرار گرفتند اما به دلیل حفظ امنیت و سلامت جان این قشر جامعه امسال برنامه کوچ عشایر استان مانند سایر استان های عشایرخیز به تعویق افتاد.

وی با بیان اینکه اهمیت بهداشت میزان آبرسانی سیار و همچنین خدمات دیگر به سه برابر زمان گذشته افزایش یافته است، ادامه داد: در همین رابطه ضدعفونی و گندزدایی یک هزار و ۶۰۰ مخزن ذخیره آب نیزبه منظور صیانت از سلامت عشایر در دستور کار قرار گرفت. مدیرکل امورعشایر کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از ابتدای انتشار ویروس کرونا در کشور تاکنون بیش از۲ هزار عدد ماسک و ۵۰۰ بطری ژل شست و شوی دست در مناطق عشایری استان توزیع شده و تلاش می شود تا با توجه به کمبودها، تجهیزات بهداشتی بیشتری در اختیار این قشر قرار گیرد.

در همین رابطه «معرفت آذری»، مدیرکل امور عشایری استان اردبیل نیز با اشاره به مراقبت های لازم از عشایر در فصل کوچ بیان کرد: غربالگری جمعیت عشایری استان از نظر بیماری کرونا انجام شده و اطلاع رسانی درباره این بیماری از سوی شبکه های بهداشت و درمان به عشایر صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: تاکنون تعدادی ماسک، دستکش و بطری مایع ضدعفونی کننده و بیش از هزار بسته آب معدنی تهیه و بین عشایر استان توزیع شده و این روند نیز تداوم خواهد داشت. آذری افزود: در زمان کوچ که تا ۱۷ خرداد ماه ادامه داشت با همکاری دستگاه های مرتبط خدماتی مانند تامین آب شرب، سوخت، تامین نهاده های دامی، نظارت بر چرای دام، خدمات فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و درمانی، خدمات دامپزشکی، ایجاد امنیت در مسیرکوچ و محل استقرار عشایر و تسطیح و مرمت راه های عشایری به این قشر ارائه شد.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل با اشاره به شیوع کرونا خاطرنشان ساخت: برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به عشایر کوچنده چند گروه ثابت و سیار در مسیر کوچ مستقر هستند تا عشایر استان کوچ سالم داشته باشند.