رژیم اسد پشت حمله کلر سال ۲۰۱۸ به «سراقب» بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (او‌پی‌سی‌دابلیو) به این نتیجه رسیده است که یک هلی‌کوپتر نیروی هوایی سوریه در ۴ فوریه ۲۰۱۸ یک بمب گاز کلر را بر شهر “سراقب” تحت کنترل مخالفان دولت پرتاب کرده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک تیم تحقیقاتی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گفته است که “دلایل منطقی برای این باور وجود دارد” که حداقل یک کپسول گاز کلر به شهر “سراقب” پرتاب شده بود.

یافته‌های آنها نشان می‌دهد که این کپسول یک ابری سمی از گاز کلر را آزاد کرد، که ۱۲ نفر بر اثر آن مسموم شدند.دولت و ارتش سوریه هیچ واکنش فوری به این گزارش نشان نداده‌اند.

با این حال، آنها پیشتر هم ادعاها درمورد استفاده نیروهای حکومتی از گاز کلر یا سم اعصاب سارین در طول یک دهه جنگ داخلی سوریه را رد کرده‌اند.
جنگ داخلی سوریه، حداقل ۳۸۰ هزار کشته برجا گذاشته و نیمی از جمعیت این کشور را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است، ازجمله حدود شش میلیون پناهنده در خارج از کشور.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گفته است که اعضای تیم تحقیق و شناسایی (آی‌آی‌تی) با شاهدان حادثه شیمیایی در “سراقب” مصاحبه کردند، نمونه‌ها و بقایای جمع‌آوری شده از محل را تجزیه و تحلیل کردند، علائمی که باعث کشته و زخمی شدن افراد و کادر پزشکی شده بود را مطالعه کردند، تصاویر محلی را بررسی کردند، و با کارشناسان مشورت کردند.

گزارش آنها به این نتیجه‌گیری رسید که در شب ۴ فوریه ۲۰۱۸، در جریات حملات پی در پی به شهر سراقب، یک هلی‌کوپتر نظامی نیروی هوایی عربی سوریه تحت کنترل واحد نخبگان موسوم به “نیروهای ببر” (تایگر فورسز) حداقل یک کپسول گاز کلر را به بخش شرقی شهر پرتاب کرده بود.

این سازمان اضافه کرده است “کپسول سوراخ شد و گاز سمی کلر را آزاد کرد، طوریکه در منطقه وسیعی پخش شد و ۱۲ نفر با هویت مشخص را تحت تاثیر قرار داد”.

امدادگران و کادر پزشکی گفتند که قربانیان علائمی از جمله تنگی نفس، سوزش پوست، درد قفسه سینه و سرفه داشتند. در این گزارش آمده است که سم‌شناسان به این نتیجه رسیدند که این علائم همخوانی دارد با علائمی که ناشی از قرار گرفتن در معرض گاز سمی مانند کلر است.

در این گزارش آمده است که ارتش سوریه به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گفت که نیروهای امدادی و جنگجویان جهادی کپسول‌های حاوی گاز کلر را به سراقب آورده و حادثه را صحنه‌سازی کرده بودند. اما تیم تحقیق و شناسایی این سازمان گفته است که هیچ سند و مدرک واقعی و ملموسی وجود نداشت که این ادعا را ثابت کند.

سال گذشته هم، تیم تحقیق و شناسایی این سازمان گزارش دیگری منتشر کرده بود مبنی بر این که دلایل منطقی برای این باور وجود دارد که هواپیماهای نیروی هوایی سوریه و یک هلی‌کوپتر، در سه حمله بین ۲۴ تا ۳۰ مارس ۲۰۱۷، دو بمب حاوی سم اعصاب سارین و یک کپسول حاوی گاز سمی کلر روی روستای لطامنه تحت کنترل شورشیان پرتاب کرده بود.

تیم تحقیق و شناسایی این سازمان مامور است تا عاملان حملات با سلاح‌های شیمیایی را در سوریه شناسایی کند؛ این یک “ماموریت حقیقت‌یاب” مجزا است که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تعیین کرده است.

سازمان منع ‌سلا‌ح‌های شیمیایی یکی از آژانس‌های وابسته به سازمان ملل متحد است؛ کشورهای عضو ناظر سازمان ملل، تیم تحقیق و شناسایی این سازمان را پس از آن تشکیل دادند که روسیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید ماموریت مشترک این سازمان و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را وتو کرد. روسیه بزرگترین حامی و متحد بشار اسد است و نیروهایش از ارتش سوریه حمایت می‌کند.

این ماموریت مشترک، نیروهای حکومتی سوریه را متهم کرد که در حمله ۴ آوریل ۲۰۱۷ به شهر خان‌شیخون تحت کنترل مخالفان، از سم اعصاب سارین استفاده کرده بود. طبق گزارش‌ها، در آن حمله ۸۰ نفر کشته شدند.

گزارش این ماموریت مشترک همچنین نتیجه‌گیری کرد که نیروهای حکومتی در حملات دیگری از گاز سمی کلر بعنوان سلاح استفاده کرده بودند.

همچنین از تیم تحقیق و شناسایی این سازمان خواسته شده است که درمورد حادثه شهر دوما در ۷ آوریل ۲۰۱۸، که در آن زمان تحت محاصره مخالفان بود، هم تحقیق کند. به گفته کادر پزشکی، در آن حمله بیش از ۴۰ نفر کشته شدند.

ماموریت حقیقت‌یاب سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درمورد حادثه شهر دوما گفته است که یافته‌های و داده‌ها “دلایل منطقی برای استفاده از ماده شیمیایی سمی بعنوان سلاح” در دوما را فراهم کرده و “این ماده شیمیایی حاوی گاز کلر واکنش‌پذیر” بوده است.