رژیم اسد ۲ روستای دیگر در حومه ادلب را تصرف کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنیروهای رژیم بشار اسد و گروههای تحت حمایت ایران با پشتیبانی هوایی روسیه روستاهای «معرشمارین» و «دیر شرقی» در مناطق جنوبی استان ادلب در شمال سوریه را که تحت کنترل مخالفان سوری بود تصرف کردند.

نیروهای رژیم بشار اسد و گروههای تحت حمایت ایران با پشتیبانی هوایی روسیه روستاهای «معرشمارین» و «دیر شرقی» در مناطق جنوبی استان ادلب در شمال سوریه را که تحت کنترل مخالفان سوری بود تصرف کردند.

بدین ترتیب نیروهای رژیم اسد تا شهرستان معره النعمان در جنوب ادلب ۳ کیلومتر دیگر فاصله دارند. این نیروها به پیشروی خود به سوی تل کریسیان در شمال شرق معره النعمان نیز ادامه می دهند.

درگیری های شدیدی هم اکنون در این منطقه در جریان است.

این در حالی است که رژیم اسد در نظر دارد با پشتیبانی هوایی روسیه مناطقی از حلب را نیز تصرف کند. آنان تلاش می کنند در منطقه راشیدین در جنوب حلب و مناطق دیگری در شمال غرب آن نفوذ کنند.

در نتیجه وقوع درگیری های شدید میان مخالفان سوری و نیروهای اسد اقدام آنان برای نفوذ به این منطقه دفع شد. منابعی از مخالفان سوری از کشته شدن شمار قابل توجهی از نیروهای رژیم اسد گزارش داده اند.

گفتنی است حملات رژیم اسد و روسیه به ادلب از اول ماه نوامبر سال گذشته تاکنون باعث موج مهاجرت مردم این منطقه و تکمیل ظرفیت اردوگاهها شده‌ است. آنها برای دستیابی به کمک‌های بشردوستانه راهی مرز ترکیه و مناطق عملیاتی سپر فرات شده‌اند.

حدود ۴۵۰ هزار غیرنظامی در جوب و جنوب شرقی ادلب و غرب و جنوب استان حلب سوریه از ماه نوامبر ۲۰۱۹ تاکنون به دلیل ادامه حملات نیروهای رژیم و روسیه وادار به ترک خانه‌هایشان شده اند.

مقامات روسیه گفته اند که آتش‌بس در منطقه کاهش تنش ادلب در سوریه از ساعت ۰۰.۰۱ دقیقه روز ۱۲ ژانویه آغاز خواهد شد اما رژیم اسد و گروه‌های مورد حمایت ایران حملات خود را ادامه داده اند.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه در تاریخ هشتم ژانویه طرف‌های درگیر در سوریه و لیبی برای آتش‌بس فراخواندند که ازساعت ۰۰.۰۱ دقیقه ۱۲ ژانویه آغاز شد.

ادلب و حومه آن که در کنترل مخالفان رژیم اسد قرار دارد، در نشست ۵-۴ مه سال ۲۰۱۷ در آستانه (نورسلطان) جزو مناطق کاهش تنش اعلام شده، اما حملات رژیم اسد و روسیه به این منطقه ادامه دارد.

از زمان امضای توافق سوچی میان ترکیه و روسیه در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی کشته شده اند. همچنین ظرف یک سال اخیر حدود ۱.۳ میلیون سوری به دلیل این حملات به مناطق نسبتا امن‌تر به‌ویژه مرز این کشور با ترکیه مهاجرت کرده اند.