رکسانا ورزا؛ چهره محبوب مایکروسافت در فرانسه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ـ رکسانا ورزا ششمین بانوی موفق زیر ۳۰ سال آمریکا در زمینه تکنولوژی‌ است اما اگر نظرش را درباره تکنولوژی بپرسی، می‌خندد و می‌گوید: “هم ازش متنفرم، هم عاشقانه دوستش دارم.”


او در حال حاضر اجرای برنامه های استارتاپی مایکروسافت رو در فرانسه به عهده دارد.


او دو برنامه استارتاپی را هدایت می‌کند؛ یکی Bizspark و یکی هم اخیرا اضافه شده به نام Microsoft Venturesکه Spark هم نامیده می شود.


وی بیشتر درگیر راه اندازی برنامه Microsoft Ventures در فرانسه بوده است که یک شتاب دهنده است با هدف کمک به استارتاپ ها که بتوانند نسخه اولیه بسازند و در سه ماه کسب و کار خودشان را راه بیندازند.


تقریبا بعد از گذشت یک سال توانسته است چند استارتاپ موفق داشته باشد و موفق به کسب چندین جایزه در مسابقات مختلف نیز شده است.


جدای از سمت او در مایکروسافت ، رکسانا ورزا یکی از موسسان Tech.eu هم هست که یک وبلاگ تکنولوژی/کارآفرینی در اروپا است و همچنین موسس Girls in Tech در لندن و پاریس. Girls in Tech شبکه ای است که با هدف ایجاد بستری برای حضور بیشتر بانوان و زنان در عرصه تکنولوژی و کارآفرینی راه اندازی شده است.


او همچنین برگزارکننده کنفرانس FailCon در پاریس، کنفرانسی که به کارآفرینان کمک می کند تا از شکست هایشان یاد بگیرند نیز است.


رکسانا ورزا کار کردن در رشته‌ استارت‌آپ را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرده است. در آن زمان در زمینه‌ سرمایه‌گذاری در «آژانس فرانسه» که یک آژانس دولتی فرانسوی بود، مشغول به کار بوده است.

او همیشه به ایرانی بودنش افتخار می کند و معتقد ست که آمریکا با همه‌ امکاناتش دل آدم را می‌زند، چون مردم آنجا مثل ماشین می‌مانند. در آنجا کسی درباره مسائل مهم زندگی‌ فکر نمی‌کند و مردم کشورهای دیگر برایشان مهم نیست مرکز فعالیت ما شهر سانفرانسیسکو بود و من به کمپانی‌های آمریکایی کمک می‌کردم تا تجارتشان را در فرانسه گسترش بدهند.‌‌


او همزمان با چند پروژه‌ استارت‌آپی دیگر نیز همکاری داشته است. بعد از چند سال تجربه و فعالیت، برای اولین‌بار همراه با چند فرد دیگر یک شرکت به نام Tech. eu را راه‌اندازی می‌کند.


نظرات ورزا در مورد استارت آپ
ورزا در مورد استارت اینگونه می گوید :” شک نداشته باشید که استارت‌آپ بودن سخت است اما در عین حال بامزه و هیجان‌انگیز هم هست. بیشتر استارت‌آپ‌ها، مثل خیلی از کسانی که در کارهای تجاری کوچکی دارند، زمان و منابعشان محدود است اما خدمات یا محصولاتی را ارائه می‌دهند که احتمالا در گذشته نمونه مشابهی نداشته است. ما بیشتر وقت‌ها باید در کارمان فرز و چابک باشیم تا از رقیب جا نمانیم. کارآفرین‌ها وظایف و چالش‌های خودشان را دارند. یک کارآفرین استارت‌آپ زمانی موفق می‌شود که بتواند با وضعیت بازار خودش را وفق بدهند. چنین کسی باید با خلاقیت در زمینه‌هایی مثل استراتژی بازاریابی، مدل بازرگانی (Business model) و… جای خودش در بازار را پیدا کند. به نظر من، کارآفرین خوب باید هنر گوش کردن را بلد باشد.”


ورزا خودش را آدم موفقی نمی‌داند که بتواند برای دیگران الهام‌بخش باشد چون هنوز در اول راه هست اما به هرحال چیزهایی وجود دارد که از داشتنشان به خودم می‌بالد .
او مسیرموفقیت خود را اینگونه تشریح می کند: “می‌خواهم بدانید که اوایل، کار به این راحتی پیش نمی‌رفت و خیلی تلاش کردم تا به اینجا برسم. من در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) به سختی می‌توانستم فرانسوی صحبت کنم. پیدا کردن شغل هم برایم دشوار بود. رزومه‌ام را چند بار به جاهای مختلف می‌فرستادم اما جوابی دریافت نمی‌کردم. اوایل همه‌چیز واقعا مایوس‌کننده بود اما یواش‌یواش راهم را پیدا کردم، توانستم لیسانسم را در رشته زبان فرانسوی بگیرم و در دو شرکت «مایکروسافت» و «تک کرانچ» فرانسه کار کنم. در طول این مدت، چندباری برای دیدار با رییس‌جمهوری فرانسه هم دعوت شدم تا درباره نوآوری‌های تکنولوژی به او توضیح بدهم. چند وقت که گذشت، همه‌چیز آرام‌آرام بهتر شد و بعد از یک دوره خیلی سخت، رویایم داشت به واقعیت بدل می‌شد. حالا من به جایی رسیده‌ام که نمی‌دانم الهام‌بخش هست یا نه، هرچه که هست، از بودن در چنین وضعیتی به خودم افتخار می‌کنم.

رکسانا ورزا درباره آشنایی با گروه‌های استارت‌آپی ایران نیز می‌گوید که اولین‌بار که جوانان استارت‌آپ ایرانی را دیدم از خوش‌بینی و بلندپروازی‌شان لذت بردم. این چیز‌ها را در فرانسه بسیار کم می‌بینید. فرانسوی‌ها زود در مقابل چالش‌ها کم‌ می‌آورند و رویاهای بزرگی در سر ندارند اما در ایران این‌طوری نیست. بعضی از ایرانیانی که من دیدم، کاملا برعکس فرانسوی‌ها بودند و پروژه‌های فوق‌العاده‌ای راه‌انداخته بودند. در واقع مشکلی وجود ندارد که ایرانی‌ها نتوانند حل کنند. این خیلی برای من دلگرم‌کننده بود. خودم خیلی دوست دارم عضو گروه‌های استارت‌آپی ایران باشم اما برای رسیدن به این موضوع باید روی تقویت زبان فارسی‌ام کار کنم. در مجموع هرکاری از دستم بربیاید، دراین‌باره انجام خواهم داد.


این چهره محبوب در ادامه برنامه‌های آینده‌اش را اینچنین توصیف می‌کند، “ما در مایکروسافت تلاش می‌کنیم تا بهترین امکانات را برای استارت‌آپ‌ها فراهم کنیم. در حال حاضر ما ٧ کشور دیگر را زیر پوشش داریم. به زودی تلاش خواهیم کرد تا بخش مربوط به بازرگانی شرکت را راه‌اندازی کنیم. چند شعبه‌ از موسسه «گِرز این تک» را در کشورهای دیگر تاسیس کرده‌ایم و می‌خواهیم تا پروژه‌هایمان را به کشورهای دیگر عرضه کنیم. در ضمن یکسری کلاس‌های برنامه‌نویسی هم برای مردم عادی و علاقه‌مندان داریم”.