رکورد تازه قیمت خودرو؛ پراید از مرز ۱۰۰ میلیون تومان گذشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ با افزایش عمومی بهای خودروهای داخلی ایران در روزهای اخیر، قیمت پراید نیز به رکورد تازه‌ای دست یافت و از ۱۰۰ میلیون تومان گذشت.

به گزارش رسانه‌های ایران، نرخ خودرو‌های مختلف تولید داخل تنها طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه گذشته از ۸ تا ۵۰ میلیون تومان گران‌تر شده است. سایت روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو نوشت که قیمت پراید ۱۱۱ در بازار روز شنبه ۱۵شهریور ماه به ۱۰۱میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت پراید ۱۳۱ به ۸۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پراید ۱۳۲ هم به ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صعود کرد.

بر این اساس امروز قیمت تیبا صندوقدار از ۹۴ به ۱۰۳ میلیون و تیبا۲ از ۱۰۷ به ۱۱۹میلیون تومان افزایش یافت. قیمت ساینا نیز ۱۰ میلیون تومان گران‌تر شد و در بازار امروز به ۱۲۰میلیون تومان رسید.

پراید یکی از پرفروش‌ترین خودروهای سواری است که از ابتدای ورودش به ایران به عنوان یک وسیله نقلیه کمابیش ارزان قیمت در دسترس همه اقشار جامعه بوده است و به همین دلیل تغییرات بهای آن در میان عامه مردم به عنوان یکی از شاخص‌های گرانی شناخته می‌شود.

در همین زمینه فیروز نادری، فعال بازار خودرو می‌گوید: قیمت خودرو هفته گذشته تحت تاثیر توقف شماره‌گذاری برخی خودروها و افت شاخص بازار سهام افزایش قابل توجهی داشته است.

در همین حال فعال بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که قیمت خودرو هفته آینده چه خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: متاسفانه با افت شاخص بورس برخی مردم سرمایه‌های خود را از بورس بیرون آورده‌اند و به بازارهای موازی از جمله سکه، طلا و خودرو روی آورده‌اند.

به گفته فیروز نادری علاوه بر افت بورس، عامل دیگری که هفته گذشته به افزایش قیمت خودرو دامن زد، توقف شماره‌گذاری خودروهایی چون پراید و ال ۹۰ بود. خبری که اگرچه کمی بعد تکذیب شد و اعلام کردند شماره‌گذاری پراید همچنان ادامه دارد.

اما آیا افزایش قیمت خودرو ادامه دارد؟ نادری در پاسخ گفت: پیش‌بینی می‌شود چنانچه قیمت دلار افزایش یابد و شاخص بورس هم روند نزولی داشته باشد قیمت خودرو گران‌تر شود. چرا که با افت شاخص بورس، بسیاری می‌خواهند دارایی و سرمایه خود را به بازارهای دیگری چون خودرو و دلار ببرند و هر کدام از این عوامل می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت خودرو بگذارد.

او اظهار کرد: توصیه ما به مردم این است که چنانچه قصد مصرف خودرو را دارند، به بازار مراجعه کرده و خودرو مورد نظر خود را خریداری کنند.