ریاست آقای «بذر پاش» موضوع دو نامه! / یادداشت

✍️ احمد حیدری


از زمانی که نام آقای بذرپاش به عنوان کاندیدای ریاست دیوان محاسبات مطرح شد، افراد بسیاری حتی از جناح اصولگرا نسبت به این انتخاب هشدار دادند که نمونه بارز آن نامه آقای احمد توکلی به آقای قالیباف در این زمینه می‌باشد. آقای توکلی نوشت: «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است. چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین نامه داخلی مجلس می‌گوید که داوطلب باید حداقل بیست سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نامبرده[در سن ۴۰ سالگی] به ۱۷ سال هم نمی‌رسد…؛ با هیچ منطقی آقای بذرپاش ۲۰ سال سابقه پیدا نمی‌کند و کمیته محترم حق نداشت داوطلبی آقای بذرپاش را بپذیرد. بلکه باید سابقه‌تراشی مزبور را رد می‌کرد. علاوه بر این …تجربه و تحصیلات علمی آقای بذرپاش با دیوان محاسبات که بازرسی مالی و حسابرسی کل نظام دیوانی را بر عهده دارد، چه تناسبی دارد؟»


متأسفانه نقد مخالفان بلکه حتی نصیحت این «دلسوزان همراه» در گوش رئیس و نمایندگان انقلابی مجلس یازدهم اثر نکرد و آقای بذرپاش با رأی نمایندگان به ریاست دیوان محاسبات برگزیده شد و رئیس مجلس هم در معارفه وی شرکت کرد و در دفاع تمام قد از وی گفت: «انتخاب او در رقابتی جدی، ایثارگرانه و مؤمنانه بر اساس قانون پیش رفت!» اما ذهن جامعه قانع نشد و رأی مجلس فصل الخطاب نگشت و اعتراضات همچنان ادامه یافت و هر روز گوشه‌ای از تخلف صورت گرفته افشا شد. امروز دو نامه کاملا مخالف هم از طرف دو نهاد اصولگرا صادر شد که قابل توجه است:


۱. رئیس اصولگرای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرد: «پس از دستور جنابعالی و برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، با اتفاق نظر اعضای حاضر در این کمیسیون، تمامی شرایط مندرج در قانون دیوان محاسبات، قانون آئین نامه داخلی و نیز شرایط مندرج در تبصره‌های آن در فرایند معرفی رئیس و دادستان دیوان به صحن مجلس و انتخاب آنها، لحاظ شده است».


۲. نامه دوم هم خوشبختانه از جانب نهاد اصولگرای دیگری در جهت مخالف نامه بالا صادر شده است. نامه دوم را «مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف» خطاب به آقای بذرپاش رئیس دیوان محاسبات نوشته و ضمن انتقاد از بی توجهی اولیه و عدم پاسخگویی وی به پرسش‌ها و شبهات حول استفاده وی از سابقه بسیج دانشجویی به عنوان سابقه شغلی؛ با توجه به استفاده آقای بذرپاش از سابقه خود به عنوان معاون آموزشی پژوهشکده شهید رضایی وابسته به دانشگاه صنعتی شریف؛ از وی دعوت کرده تا با حضور در این دانشگاه به ابهامات زیر پاسخ دهد:


اولا چگونه[و بر اساس چه معیاری] یک دانشجوی سال دوم عهده‌دار معاونت آموزشی پژوهشکده شهید رضایی شده است؟


ثانیا چگونه این فعالیت علمی و اقتصادی، آن هم در سطح معاون، با مسئولیت تمام وقت وی به عنوان مسئول بسیج دانشجویی شریف جمع پذیر بوده است؟


ثالثا شرح فعالیت‌های شما در این پژوهشکده و همکاری ادعایی‌تان با شهید احمدی روشن در آن برهه، چه بوده است؟


ضمن تشکر از بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف که در راستای تعهد «بسیجی مورد نظر امام خمینی» (قدس سرّه) فارغ از اهتمامات جناحی به دفاع از حق و اقدام جهت روشن شدن واقعیت قدم برداشته، امیدواریم با اجابت آقای بذرپاش، زمینه روشن شدن واقعیت برای عموم فراهم گردد و این جریان به نمونه‌ای موفق از پیگیری افکار عمومی نسبت به مسائل مبتلا به جامعه بدل شود و عیار مردم سالاری در کشور را بالا ببرد.