رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین : مورد تازه‌ای در تحریم‌های اخیر ترامپ وجود ندارد/ مطبوعات چین از واژه تکرار مکررات استفاده کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اظهار داشت: مورد تازه‌ای در تحریم‌های آمریکا وجود ندارد. ابتدا یک کلی را تحریم و سپس در قالب همان تحریم‌ها اسم چند شرکت را مطرح کردند،

مجیدرضا حریری، در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اعمال تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا بر برخی شرکت‌های فعال در چین و نیز بخش پتروشیمی ایران اظهار داشت: مورد تازه‌ای در این تحریم‌ها وجود ندارد. ابتدا یک کلی را تحریم و سپس در قالب همان تحریم‌ها اسم چند شرکت را مطرح کردند، یعنی در دل همان تحریم‌هایی است که قبلا اعمال شده و حتی در مطبوعات چین هم از واژه تکرار مکررات برای بیان این تحریم‌ها استفاده کردند.

وی در ادامه افزود: قبلا اعلام شده بود که بخش‌هایی از پتروشیمی ایران تحریم است، حالا مصادیق شرکت‌ها و افرادی که آن تحریم‌ها را رعایت نکرده بودند را اسم برده و دوباره تحریم کردند.

حریری با اشاره به تاثیر این تحریم‌ها در مذاکرات احتمالی با آمریکا تصریح کرد: به نظر می‌آید هدف از این تحریم‌ها، بیشتر فراهم ساختن یک جو روانی است و تاثیر خاصی ندارد. ولی تاثیر عملی این است که چه «بایدن» پیروز شود که ظاهرا احتمال آن بیشتر است و چه ترامپ، در آینده اگر قرار باشد مشکلات‌مان با آمریکا را بر روی میز مذاکره ببریم، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: از همین روی هنگام مذاکره هر چقدر تعداد پرونده‌های تحریم بیشتر باشد، از نظر ظاهری حجم بیشتری تحریم روی میز خواهد بود که هر کدام از آنها نیاز به مذاکره دارد. پس این پرونده را بیهوده سنگین می‌کنند تا از نظر ظاهری ضخیم شود.

وی افزود: تصور کنید که برای برداشتن ۲۰ نوع تحریم مذاکره و امتیازاتی رد و بدل می‌شود اما وقتی در مورد ۴۰ تحریم مذاکره شود این امتیاز‌ها متفاوت خواهد بود.

به گزارش ایلنا، روز پنجشنبه وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد چندین فرد و نهاد از جمله شرکت‌های واقع در چین را به اتهام ارتباط با بخش پتروشیمی ایران تحریم کرده است.