رییس اتحادیه مشاوران املاک : کاهش ۱۸درصدی حجم معاملات مسکن در کشور/ افت ۱۳درصدی اجاره ملک در تهران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: حجم کل معاملات مسکن کشور از ابتدای فروردین تا ۱۴ دی ماه سال جاری ۸۷۰ هزار‌ و ۵۴۰ فقره گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ به میزان ۱۸درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، مصطفی قلی خسروی ، رییس اتحادیه مشاوران املاک درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از تاریخ یکم فروردین تا ۱۴ دی ماه سال جاری تعداد کل قرار دادهای معاملات مسکن کشور ۸۷۰ هزار و ۵۴۰ فقره گزارش شده است که از این تعداد ۴۰۴ هزار و ۳۲۰ مبایعه نامه است و تعداد ۴۵۸ هزار و ۵۹۲ اجاره نامه است. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۷ ، تعداد کل قراردادهای کشور یک میلیون‌‍ و‌ ۵۷ هزار و ۶۶۹ فقره گزارش شده که تعداد ۵۶۶ هزار و ۷۹۵ آن مبایعه نامه و ۴۷۹ هزار و ۴۲۳ اجاره نامه بوده است.

قلی خسروی با اشاره به حجم معاملات مسکن در شهر تهران گفت: از ابتدای فروردین تا ۱۴ دی ماه سال جاری ،کل قراردادهای شهر تهران ۱۹۵ هزار و ۳۵ فقره گزارش شد که تعداد ۶۹ هزار و ۲۰۰ مبایعه نامه و ۱۲۴ هزار و ۵۹۰ فقره آن اجاره نامه است در حالی‌که در مدت مشابه سال ۹۷، تعداد کل قرارداد های شهر تهران ۷۶ هزار ۲۵۲ بود که تعداد ۱۳۰ هزار و ۶۱۴ آن مربوط به مبایعه نامه و ۱۴۳ هزار ۵۲۰ عدد آن مربوط به اجاره نامه است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به رکود بازار مسکن افزود: تا پایان۱۴ دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ بازار مسکن کل کشور و تهران به ترتیب میزان ۱۸ و ۲۹ درصد کاهش حجم معاملات را تجربه کرده است.

وی افزود: براساس آمارها، تعداد مبایعه نامه در کل کشور و تهران تا ۱۴ دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۹ درصد و ۴۷ درصد کاهش داشته است و هم‌چنین ما شاهد کاهش ۴ درصدی تعداد اجاره نامه ها در کل کشور و کاهش ۱۳ درصدی درتهران تا پایان هفته دوم دی ماه بوده ایم.