رییس جمهور۱۴۰۰ یک خراسانی است

✍️علی نظری

انتخابات۱۴۰۰ مهمترین رخداد سیاسی ایران در سال آینده است.


سه جناح درون نظام برای این انتخابات آماده خواهند شد. طبق روال دو دوره اخیر اصلاح‌طلبان باچالش تائید صلاحیت کاندیداهای اصلی خویش روبرو هستند و بناچار ناگزیر به حمایت از یک کاندیدای معتدل خواهند شد. یعنی باید ظرفیت حداکثری خویش را به کار گیرند تا یک اصولگرا با رای اصلاح‌طلبان به پاستور راه یابد.


اعتدالیون که دولت را نمایندگی می‌کنند سعی دارند کاندیدایی مانند رضا اردکانیان را به میدان بفرستند.


گرچه عملکرد ضعیف حسن روحانی باعث شده است که اصلاح‌طلبان دیگر حاضر به ائتلاف با دولتی‌ها نشوند!


اعتدالی‌ها در مقایسه با اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان به‌مراتب پایگاه ضعیف‌تری دارند و چنانچه با یکی از این دو گروه متحد نشوند، هرگز در ۱۴۰۰ شانسی برای رقابت در این عرصه نخواهند داشت.


اما اصول‌گرایان که نقش فرزند دردانه شورای نگهبان و حاکمیت را دارند از بابت تائید صلاحیت کاندیداهایشان تاکنون نگرانی نداشته‌اند.


به همین جهت لشگری از چهره‌های مطرح اصول‌گرا برای راهیابی به پاستور دورخیز کرده‌اند.


در بین بیش از ده کاندیدای جدی اصول‌گرا تنها کسی که شانس تائید صلاحیتش در هاله ابهام است کسی نیست جز محمود احمدی نژاد!
اما آنطور که از شواهد و قرائن پیداست ظاهرا اقبال اصول‌گرایان خراسانی نظیر رئیسی، قالیباف و جلیلی از سایر اصول‌گرایان مدعی برای ماندن در گردونه نهایی رقابت‌های ۱۴۰۰ بیشتر است.


این ۳ تن ازحالا و در فاصله ۹ ماه مانده به انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری اتاق فکر ستادهای خویش را مشخص نموده‌اند.


البته تاکید بر این نکته ضروری است که اگر مجال شرکت در انتخابات به اصلاح‌طلبان داده نشود قطعا این سه اصول‌گرای مشهدی در انتخاباتی شبیه به مجلس یازدهم حتی با رقابت محدود مردم و مشارکت پایین، حتما می‌توانند برنده بلامنازع خرداد ۱۴۰۰ باشند و به پاستور راه یابند.


اما شرایط بین‌المللی و قدرت مانور ایران چه پای میز مذاکرات جهانی و چه در گفتگوهای منطقه‌ای، نیازمند یک انتخابات مقتدرانه و پرشور است و اصولا انتخابات حداقلی مانند مجلس پنجم حتی کارکرد داخلیِ موثر و مفید نیز ندارد.


برای ایجاد آن مشارکت مورد نظر باید چهره‌های متفاوت کاندیدا شده و ویترین انتخابات شامل تقریبا تمام گرایش‌های داخل نظام باشد و همین یک نکته‌ی مغفول می‌تواند به متولیان انتخابات تاکید کند بدون جانبداری و دخیل نمودن احساسات و گرایش‌های شخصی می‌توانند برگ برنده‌ای در گفتگوهای جهانی به نفع جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند.