رییس سازمان‌ زندان‌ها: تعدادی از نوجوانان بازداشتی آبان به کانون اصلاح و تربیت اعزام شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، علی‌اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندانی‌های ایران، بدون اشاره به آمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه اعلام کرد که «تمام آن‌ها» تعیین تکلیف شده‌اند.

جهانگیر روز شنبه ۲۱ دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «در حال حاضر تمامی بازداشت‌شدگان تعیین تکلیف شده‌اند. افرادی که لازم بود به دادگاه معرفی شده و بخش قابل توجهی از این افراد نیز آزاد شده‌اند.»

او اضافه کرد: «افراد معدودی که مانده‌اند نیز با اعزام به دادگاه تعیین تکلیف می‌شوند» 

جهانگیر توضیحی درباره این که چه تعدادی از افراد همچنان در بازداشت به سر می‌برند ارائه نداد.

با گذشت حدود دو ماه از زمان آغاز اعتراض‌ها همچنان مقام‌های جمهوری اسلامی آماری درباره تعداد بازداشت‌شدگان اعلام نکرده‌اند. 

گزارش‌های رسمی مقام‌های ایران نشان می‌دهد بیش از هشت هزار نفر در جریان اعتراض‌ها و پس از آن از سوی نهادهای انتظامی و امنیتی بازداشت شده‌اند.

رییس سازمان زندان‌ها همچنین بازداشت نوجوانان در اعتراض‌ها را تایید کرد و گفت :«آمار بسیار کمی از نوجوانان به کانون اصلاح و تربیت اعزام شده‌اند که این افراد نیز در حال تعیین تکلیف‌اند.»

پیشتر گزارش‌هایی از بازداشت صدها کودک و نوجوان و نگهداری آن‌ها در کانون‌های اصلاح و تربیت منتشر شده بود. یک کانال تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران بازداشت دست‌کم ۱۱۶ نفر از آن‌ها و انتقال به کانون اصلاح و تربیت را تایید کرد.

با این‌حال محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز ۱۰ آذرماه گزارش‌ها درباره بازداشت دانش‌آموزان را رد کرده بود.