رییس سازمان استثنایی کشور: ۱۴ دانش‌آموز نابینا رتبه زیر ۱۰۰ را در کنکور امسال کسب کردند

 

 

نگام ، اجتماعی _ رییس سازمان استثنایی کشور عنوان کرد: ۱۴ نفر از دانش آموزان نابینا در کنکور سراسری امسال رتبه زیر ۱۰۰ را کسب کردند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید قدمی، رییس سازمان استثنایی کشور و معاون وزیر عصر امروز در استدیو الفبا عنوان کرد: فردا روز جهانی معلولان است که در سراسر دنیا به همین بهانه اقداماتی که برای آنها انجام داده اند را مطرح می کنند.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی سازمانی به نام سازمان آموزش و پرورش استثنایی وجود دارد که وظیفه اش این است دانش‌آموزانی که با دیگران متفاوت هستند را آموزش دهد. این افراد در هفت گروه نابینایان، ناشنوایان، دانش‌آموزان با مشکلات جسمی و حرکتی، مشکلات ذهنی، اختلات عاطفی، اختلالات یادگیری و گروه چند معلولیتی دسته بندی می‌شوند.

قدمی خاطرنشان کرد: از سه سال گذشته برنامه ریزی هایی را برای بچه های دیر آموز شروع کردیم که هم شناسایی شوند و هم محتوایی علمی برایشان آماده شود. به طور کلی بیش از ۱۵۱ هزار دانش آموز در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند.

معاون وزیر بیان کرد: بچه‌های ناشنوا و نابینا و بچه‌هایی که مشکلات حرکتی دارند عینا محتوای درسی بچه های عادی به آنها آموزش داده می شود. رویکرد ما در آموزش ناشنوایان کاملا حرفه ای است و به دوره های فنی و حرفه ای و کاردانش می روند و نابینایان هم می توانند به رشته های نظری بروند که تازگی موسیقی را هم به رشته ها اضافه کردیم.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ مدرسه با ۲۳ هزار نیروی انسانی داریم و اعتبار مالی برای این مجموعه حدود ۳۵ میلیارد تومان است اما بودجه حقوق همکاران ۹۰۰ میلیارد تومان است.

نیما نظری دانش ‌آموز روشندل مجتع نابینایان مدرسه خزائلی در متوسطه دوم رشته علوم انسانی گفت: هنوز در جامعه خوب جا نیفتاده ایم و رشته های محدودی داریم.گرچه رشته‌های موسیقی و کامپیوتر اضافه شده اما هنوز به مدرسه ما نیامده است. همچنین بچه های نابینا در رفت و آمد خود بسیار مشکل دارند.

وی ادامه داد: مشکلات فضای ورزشی داریم و به ما گفتند که قرار است حل شود اما هفت سال از این مساله می گذرد ولی اتفاقی نیفتاده است‌.

همچنین محمد جعفری دانش آموز روشن دل مجتمع نابینایان خزائلی در متوسطع دوم رشته علوم انسانی عنوان کرد: نابیناها مشکلات زیادی دارند مثل همین پیاده رو ها که تردد از خانه تا مدرسه که برای ما سخت است. عبور موتوری ها از پیاده رو ها به ما صدمه میزنند و با کارتن خوابهایی که در پیاده رو می‌خوابند، اغلب برخورد می کنیم.در مدارسمان دانش آموزان نخبه ای داریم که باید جدی گرفته شوند.

قدمی پس از صحبت‌های دانش‌آموزان گفت: رویکرد ما آموزش فراگیر است یعنی بچه های استثنایی در کنار بچه های عادی درس بخوانند و در همان رشته هایی که در آن مدارس وجود دارد تحصیل کنند. نکته دیگر مناسب سازی محیط است که ما باید  بررسی کنیم ببینیم چه نهادهایی می‌توانند کمک کنند. البته اقداماتی انجام شده اما در عمل مشکل دارند و باید نهادهایی از قبیل شهرداری به میدان بیایند.

او افزود: توانستیم برای دانش آموزان نابینا خوب عمل کنیم مثل رساندن به موقع کتب درسی که پیش از این، اینگونه نبود. ما در کنکور امسال ۱۳۹ دانش آموز قبولی داشتیم که ۱۴ نفر از آنها رتبه زیر ۱۰۰ داشتند‌.

رییس سازمان استثنایی کشور بیان کرد: با توسعه رشته‌ها زمینه اشتغال بیشتری برای دانش آموزان استثنایی فراهم می‌شود کمااینکه این افراد استعداد بیشتری به نسبت دیگر دانش‌آموزان دارند.آموزش و پرورش کارش را خوب انجام داده، اما در حوزه مناسب سازی، پارک‌ها، پیاده‌روها و… نیاز به اقدامات جدی دارد.

رییس سازمان استثنایی کشور گفت: در آموزش فراگیر فرهنگ سازی حرف اول را می زند و اگر حرفی ناخواسته به این بچه ها زده شود آنها لطمه های جدی می بینند. بچه ‌هایی که در سیستم عادی درس می‌خوانند به لحاظ علمی قوی‌تر از بچه‌هایی هستند که در سیستم های جداسازی درس می‌خوانند.

وی در پایان بیان کرد: من سالها معلم ناشنوایان بوده ام و بهترین خاطراتم با این دانش‌آموزان بوده است.انتظار ما این است بخش ها و نهادهای مختلف حمایت خودشان را از معلولان نشان بدهند. مثل سازمان تامین اجتماعی که می‌خواهیم با ما همکاری کنند. همچنین می‌خواهیم مسئولان در حوزه ایاب و ذهاب هم ما را یاری کنند.