زعفرانیه روحانی یا قالیباف؟ / پالادیوم زمان چه کسی ساخته شد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ عمر دولت روحانی رو به پایان است و زمان کوتاهی برای فتح پاستور از سوی اصولگرایان باقی است؛ اما رئیس مجلس هنوز دارد بر سر چهاردرصدی‌ها و ۹۶‌درصدی‌ها با روحانی مناظره انتخاباتی می‌کند، با این وانمود که دولت و تیمش چهار‌درصدی‌ هستند و احتمالا او و تیم اصولگرایان صاحب مجلس یا نهادهای دیگر جزئی از ۹۶‌درصدی‌ها.

به تازگی قالیباف در مجلس گفته که برخی افراد در ساحل امن و آسایش، روز‌به‌روز مرفه‌تر می‌شوند. ما مسئولان باید از پوسته اطرافیان خود خارج شویم، فقط زعفرانیه را نبینیم، به غیزانیه هم نگاه کنیم و ببینیم سیاست‌های تبعیض‌آمیز ما چگونه عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده است.ادعاهای قالیباف در شرایطی است که ۹۶، وقتی که قالیباف در کوران رقابت‌های انتخاباتی بحث چهاردرصدی‌ها را پیش کشید.

همان زمان که قالیباف گفته بود یک اقلیت چهار‌درصدی که در همه‌ جا حضور دارند، نمی‌گذارند کارها پیش برود، مسئولان امنیتی مانع اجرای کارها نیستند؛ بلکه چهار‌درصدی‌ها مانع هستند، یوسف اباذری، جامعه‌شناس، در یک سخنرانی ضمن حمله به سیاست‌های پوپولیستی محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف گفته بود: «آیا آقای قالیبافی که این شهر را ۱۴ سال بر اصول نئولیبرالی می‌چرخاند، می‌داند در انتخابات ریاست‌جمهوری نباید بگوید چهار درصد و ۹۶ درصد.یا نمی‌دانی چه اجرا کرده‌ای یا می‌دانی و داری خلاف می‌گویی… . می‌دانید تقریبا شدت نئولیبرال‌سازی در ایران بیشتر در دوره آقای احمدی‌نژاد بود».

بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند سیاست‌های «مال‌سازی» دوران قالیباف یکی از نمودهای بارز نئولیبرالیسم بوده است».‌حرف اباذری درست است.

مال‌های بزرگ، با کالاهای لوکس و گران‌قیمت و ترویج و ترغیب سبک زندگی قشر مرفه در زمان قالیباف کلنگش به زمین خورد و حتی افتتاح شد. قالیباف برای اینکه قافیه‌اش به هم نخورد، عمدا زعفرانیه را کنار غیزانیه می‌نشاند؛ اما یادش می‌رود که مجتمع لوکس پالادیوم در زعفرانیه در دوران شهرداری او ساخته شد.

قالیباف در همان روزهای انتخابات نیز گفته بود: «مسئولان دولتی امروز و افرادی که تافته‌ جدابافته‎ای از مردم هستند، همان بخش چهار‌درصدی جامعه ما هستند. از ۹۶ درصد مالیات گرفته می‌شود؛ اما آن چهار درصد از زیر بار آن شانه خالی می‌کنند».

یا گفته بود: «ما می‌توانیم با سرعتی ۱۰ برابر موجود حرکت کرده و ارزش افزوده را حداقل سه برابر بیشتر کنیم. در دولت مردم، اقتصاد را مردمی کرده و جلوی آن چهار درصد را خواهیم گرفت و از خرد جمعی استفاده خواهیم کرد» یا «باید نظام بانکی‌ای را اصلاح کنیم که با سرمایه ۹۶درصدی مردم، فقط به چهار درصد مابقی وام می‎دهد» یا «مردم از نظر ذهنی و از منظر اقتصادی احساس ناامنی می‌کنند.

سرمایه مردم کجا می‌رود؟ به جیب چهار‌درصدی‌ها. این را باید گفت و تکرار کرد تا مسئولان بدانند و بشنوند و درک کنند که مردم در شرایط سختی هستند».

جایی دیگر هم گفته بود: «امروز تولیدکننده ما متضرر می‌شود و کارگاه‌های تولیدی بسته شده و به ورشکستگی می‌افتند؛ اما آن چهار‌درصدی‌های رانت‌خوار هر روز بر ثروتشان افزوده شده و فربه‌تر می‌شوند».