زنانی که در شطرنج جمهوری اسلامی آچمز می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، شهره بیات ۹ ساله بود که پدرش برای اولین بار برای او شطرنج خرید، چرا که تنها ورزشی بود که قوانین جمهوری اسلامی اجازه می‌داد رقابت دخترش را از نزدیک ببیند.

شهره در شطرنج پیشرفت کرد تا جایی که در گروه سنی خودش در جایگاه نخست ایران ایستاد. خیلی زود به تیم ملی شطرنج ایران پیوست و به نمایندگی از کشورش، در دنیا به رقابت پرداخت. امروز او عالی‌رتبه‌ترین داور شطرنج آسیاست.

اما دو هفته پیش، شرایط برای شهره بیات به گونه‌ای دیگر رقم خورد و زندگی‌اش در مسیر متفاوتی قرار گرفت. دو هفته پیش در شانگهای، وقتی شهره در رقابت‌های جهانی زنان به‌عنوان داور حاضر بود، یک عکاس عکسی گرفت که او را بدون روسری نشان می‌داد. این عکس در رسانه‌های اجتماعی دست به دست شد و کمی بعد، سیل تهدید‌ها به سمت شهره روانه شد. او تصمیم گرفت تهدیدها را نادیده بگیرد و در تورنمنت روسیه بی‌حجاب ظاهر شد و پس از پایان تورنمنت، به بریتانیا پرواز کرد و به ایران بازنگشت.

در اولین مصاحبه‌اش پس از ورود به خاک بریتانیا، بیات از ترسش برای بازگشت به ایران صحبت کرد، از این‌‌که همسر و خانواده‌اش در ایران به سر می‌برند و از احتمال ابطال پاسپورتش ابراز نگرانی کرد.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، زمانی که ورزشکاران ایران در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شوند بایستی تمام شئوناتی را که جمهوری اسلامی تعیین‌کرده رعایت کنند، چرا که جمهوری اسلامی ایران را نمایندگی می‌کنند.

البته شهره بیات اولین و آخرین ورزشکار زن ایرانی نیست که با این شرایط مواجه شده است. کیمیا علیزاده، تکواندو‌کار دارنده مدال المپیک، نیز همین چند هفته پیش، از تصمیمش مبنی بر بازنگشتن به ایران خبر داد.

در شانگهای، شهره وقتی به هتل محل اقامتش بازگشت و موبایلش را روشن کرد، تازه متوجه اتفاق‌ها شد. فدراسیون شطرنج از او خواسته بود بیانیه‌ای در حمایت از حجاب بدهد، که او از این کار امتناع کرده است.

شهره بیات در بدو ورود به بریتانیا با حمایت شطرنج‌بازان بریتانیایی مواجه شد ولی آینده و سرنوشت او همچنان مبهم و نا‌معلوم است.