زندگی افراد موفق ایرانی در جهان ؛ زندگینامه ماریا خرسند استاد کامپیوتر مقیم آمریکا / بنیانگذار و مخترع بلوتوث در تلفن های همراه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ آیا میدانید بلوتوث (Bluetooth) گوشی شما اختراع و کشف یک بانوی موفق ایرانی است. بله دوستان خانم ماریا خرسند بنبان گذار فناوری بلوتوث است.” ماریا خرسند، پس از ورود به شرکت سونی اریکسون مدیر پروژه ی بلوتوث شد و آن را با موفقیت به اتمام رساند.” خانم ماریا خرسند برای فناوری بلوتوث پشتکار بسیاری داشت که زبانزد همه همکارنش میباشد.

خواندن زندگینامه افراد موفق ایرانی و الگو گرفتن از افراد موفق جهان بسیار جالب و یکی از راهکارهای کسب موفقیت است. افراد موفق ایران در سراسر دنیا زیاد هستند. خواندن زندگینامه افراد موفق ایرانی ازجمله ماریا خرسند، می‌تواند برای افراد تشنه‌ی موفقیت، بسیار الهام‌بخش باشد. داستان زندگی افراد موفق ایرانی و افراد موفق جهان پر از نکات آموزنده است که کسب این دانش و تجربه احتمال شکست خوردن ما را به حداقل ممکن می‌رساند. ماریا خرسند در شهرستان ساری و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی به دنیا آمد. او در سن پانزده‌سالگی ساز مهاجرت را کوک کرد و رهسپار آن‌سوی دنیا یعنی لوس‌آنجلس آمریکا شد. 

ماریا خرسند سال ۱۳۳۶ (۱۹۵۷میلادی) در شهر ساری متولد شد. در پانزده سالگی به لس آنجلس آمریکا رفت. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر را از دانشگاه فولرتون کالیفرنیا گرفت و در هنگام تحصیل در این دانشگاه با همسر سوئدی خود آشنا شد و پس از ازدواج با او، در سال ۱۹۸۷ میلادی به سوئد مهاجرت کرد.

او مدت زیادی در شرکت سونی اریکسون مشغول به‌کار بود. خرسند، یکی از مدیران مشهور صنعت فناوری اطلاعات جهان است. هر چند ایرانی‌ها در میان مدیران رده بالای صنعت فناوری اطلاعات زیاد هستند، اما خرسند یکی از بلندپایه‌ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته است.

ماریا خرسند چندی پیش به مدیرعاملی شرکت مشهور تولید سخت‌افزار دل (Dell) در سوئد منصوب شد؛ اما این بانوی ایرانی پیش از این مناصب بالاتری در صنعت فناوری اطلاعات جهان را نیز در اختیار داشته است. خانم خرسند مدیرعامل شرکت تحقیقات فناوری SP است و از سال ۲۰۰۴ رئیس بازارهای مالی در شرکت فناوری OMX است.

او همچنین از سال ۲۰۰۱ رئیس بخش لایسنس تکنولوژی اریکسون بوده است. خرسند در شرکت فناوری OMX به‌عنوان مدیرعامل لایسنس تکنولوژی اریکسون و مدیرعامل شرکت دل خدمت کرده است.

او همچنین عضو هیات‌مدیره این شرکت بوده است. امروز دیگر همه با تکنولوژی بلوتوث آشنا هستند و کمتر گوشی تلفن همراه یا ابزار دیجیتالی دیگری در جهان ساخته می‌شود که به این فناوری مجهز نباشد. ماریا خرسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست این پروژه بزرگ را بر عهده داشت و در واقع بنیان‌گذار تکنولوژی بلوتوث محسوب می‌شود. خرسند در پاسخ به اینکه چه چیزی باعث شد او به مدیریت پروژه بلوتوث برسد، می‌گوید: «کسی چیزی در این مورد به من نگفت؛ اما گمان می‌کنم بلندپروازی و اشتیاق من به دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات در این میان نقش داشته است.»

او پیش از آن در چند شرکت نفتی و کامپیوتری آمریکایی چون شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس کار کرده بود و همین مساله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در شرکت بزرگ اریکسون استخدام شود. هر چند مادر ماریا میل داشت که فرزندانش پس از پایان تحصیل به ایران بازگردند، اما ماریا و خواهرش پس از پایان تحصیل تصمیم به ادامه زندگی در خارج از ایران گرفتند

. با این حال ماریا هیچ‌گاه هویت ایرانی خود را انکار نکرده است؛ هر چند این مساله در مقاطعی باعث ایجاد مانع بر سر راه پیشرفت شغلی او شده است. برای مثال، ماریا در زمان اقامتش در آمریکا، هنگامی‌که برای مصاحبه به یکی از شرکت‌های طرف قرارداد وزارت دفاع آمریکا رفته بود، پس از آنکه در فرم استخدامی ملیت خود را ایرانی ذکر کرد، به آرامی و بی‌سر و صدا از پروسه استخدام کنار گذاشته شد. بیرگیتا بولین، رئیس هیات مدیره شرکت تحقیقات فنی SP که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است از انتصاب خانم خرسند به سمت مدیریت عاملی این شرکت بسیار خشنود بود و اعلام کرد سابقه فعالیت‌های بین‌المللی خانم خرسند و تجربه فراگیر او در این صنعت و نیز توانایی‌های رهبری وی در دوران‌ تغییر تاثیری بزرگ بر عملکرد آینده شرکت در حوزه توسعه تحقیقات و فناوری خواهد داشت.

در این دوران که همه چیز در حال جهانی شدن است تحقیقات و جایگاه برتر در حوزه فناوری اهمیت بالایی دارد. شرکت تحقیقاتی SP در ۶ حوزه یعنی انرژی، تکنولوژی اطلاعات و مخابرات، علوم حیات، ریسک و امنیت، محیط‌زیست و حمل‌ونقل فعالیت می‌کند. این شرکت در حوزه‌های مهم یادشده به فعالیت تحقیقاتی و توسعه‌ای مشغول است و نتایج تحقیقات خود را در اختیار شرکت‌ها و صنایع قرار می‌دهد تا به ابزارهای کاربردی و عملی تبدیل شود. درحقیقت شرکت SP حلقه ارتباطی بین دانشگاه و صنعت است. این شرکت نتایج تحقیقات خود را به صنایع منتقل می‌کند و صنایع با استفاده از آنها راه‌حل‌های کارآ برای افزایش رقابت‌پذیری پیدا می‌کنند.

طی سال‌هایی که خانم خرسند در سمت مدیریت عاملی شرکت بوده، این شرکت در مسیر نوآوری و توسعه با سرعت حرکت کرده و ارزش افزوده بالایی برای صنایع به‌وجود آورده است. از دید خانم خرسند کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط که قلب نوآوری و خلاقیت هستند زمینه را برای افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد فراهم می‌کند. ماریا خرسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست پروژه بزرگ بلوتوث را بر عهده داشت و در واقع بنیان‌گذار تکنولوژی بلوتوث محسوب می‌شود.

زندگینامه ماریا خرسند| زندگی افراد موفق ایرانی در جهان

رزومه‌ کاری خانم ماریا خرسند-بانوی موفق ایرانی

ماریا خرسند مدرک فوق‌لیسانس خود را در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه معتبر فولرتون گرفت. در زمان تحصیل با مردی سوئدی ازدواج کرده و پس از آن به کشور سوئد رفت. ماریا خرسند مدت زیادی را در شرکت سونی اریکسون کار کرد و در آنجا رزومه‌ عالی از خود به‌جا گذاشت. او از مدیران بنام صنعت IT در سوئد و جهان است. ایرانیان زیادی در این صنعت، در چند سال اخیر خوش درخشیده‌اند؛ خانم ماریا خرسند همچنین از معدود بانوان ایرانی موفق در دنیای مدیریت کلان IT است. چند وقت پیش، اعضای هییئت مدیره شرکت Dell ماریا خرسند را به‌عنوان مدیرعامل مجموعه بزرگ Dell انتخاب کردند؛ اما باید به این نکته اشاره‌ کنیم که این اولین پست اجرایی و مدیریتی ماریا خرسند نیست. او قبل از این پست‌های مهم‌تر و حساس‌تری را هم داشته است. ماریا خرسند مدیرعاملی شرکت SP را بر عهده داشته و از سال ۲۰۰۴ هم پست مهم ریاست بازارهای مالی در کمپانی OMX را با افتخار به خود اختصاص داده بود.

راز موفقیت بنیان‌گذار بلوتوث


جالب است بدانید که ماریا خرسند از سال ۲۰۰۱ میلادی ریاست بخش لایسنس تکنولوژی اریکسون را بر عهده داشته و در کمپانی OMX مدیرعامل کمپانی اریکسون و شرکت dell بوده است. علاوه بر این او عضو هیئت‌مدیره‌ی این کمپانی بزرگ و موفق بوده است. امروزه همه‌ی ما فناوری بلوتوث را می‌شناسیم. کمتر کسی را می‌توانید بیابید که گوشی تلفن همراهش به این تکتولوژی کاربردی تجهیز نشده باشد. ماریا خرسند در کمپانی اریکسون مدیر و هدایت‌کننده‌ی پروژه‌ی بلوتوث بوده است. به عبارتی می‌توان ماریا خرسند را بنیان‌گذار بلوتوث در گوشی‌های تلفن همراه جهان نامید.

اسرار موفقیت ماریا خرسند در مدیریت پروژه‌ بلوتوث


چندی پیش، در مصاحبه‌ای جالب از ماریا خرسند پرسیدند که چه شد که چنین پروژه‌ی مهمی را به شما واگذار کردند؟ او در جواب گفت که مطمئن نیستم ولی فکر می‌کنم خصلت بلندپروازی و جاه‌طلبی و مهم تر از همه پشت کار من و از طرفی اشتیاقم برای درگیر شدن با چالش‌های جدید باعث محول شدن این پروژه به من شده است. او قبل از این در تعدادی کمپانی مهم مثل کمپانی نفتی یونیون کالیفرنیا و کمپانی رایانه‌ای یونی سیس فعالیت می‌کرد. همین رزومه‌ موفق ایشان منجر به این شده که بلافاصله پس از ورود به خاک سوئد، در کمپانی عظیم اریکسون استخدام شود. مادر ماریا خرسند علاقه‌مند بود که فرزندانش بعد از تحصیل در آمریکا به ایران بازگردد؛ اما ماریا و خواهرش تصمیم گرفتند که در خارج از ایران به فعالیت و ماجراجویی‌های خود ادامه دهند. این خصیصه ماجراجویی ایشان را در صدر اخبار دنیای تکنولوزی ای تی در جهان قرار داده است.

حفظ هویت ایرانی توسط افراد موفق ایرانی


با وجود همه موفقیت های بزرگ و جهانی شدن ایشان، ماریا خرسند همواره هویت ایرانی‌اش را حفظ کرد و به ملیت ایرانی خود بالیده است. جالب است بدانید، زمانی که ماریا خرسند در ایالات‌متحده بود، برای استخدام در شرکتی که وابسته به وزارت دفاع آمریکا بود درخواست کار داد؛ اما بعد از این‌که او در فرم استخدام ملیت ایرانی را وارد کرد، آن شرکت تصمیم گرفت که او را استخدام نکند و او را از فرآیند مصاحبه کنار بگذارد. بیرگیتا بولین از انتخاب ماریا خرسند به‌عنوان مدیرعامل بسیار خوشحال بود و این تصمیم را همواره یکی از بهترین تصمیمات کاری‌اش می‌دانست. (بیرگیتا بولین رئیس هیئت‌مدیره‌ی کمپانی بزرگ پژوهش‌های تکنیکال SP است.) شرکت SP در سال ۱۹۲۰ میلادی تأسیس گردیده است. بیرگیتا بولین همچنین در مصاحبه‌های خود خاطرنشان کرد که توانایی‌های رهبری ماریا خرسند تأثیر فوق‌العاده زیادی در پیشبرد اهداف کمپانی خواهد داشت.

شرکت تحقیقاتی SP


شرکت تحقیقاتی SP در شش زمینه‌ی انرژی، تکنولوژی اطلاعات و مخابرات، علوم حیات، ریسک و امنیت، محیط‌زیست و حمل‌ونقل به کارش ادامه می‌دهد. بر اساس شعار این شرکت، همه‌چیز در حال رشد و فراگیر شدن است. پژوهش و برترین بودن درزمینهٔ تکنولوژی بسیار بسیار مهم است. این کمپانی در زمینه‌های نام‌برده شده به کار پژوهشی و تحقیقات اشتغال دارد. این شرکت نتایج و دستاوردهای حاصل از پژوهش خود را در اختیار سایر کمپانی‌های بزرگ در سرتاسر جهان قرار می‌دهد تا آن‌ها از این اطلاعات برای پیشبرد اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود استفاده کنند. درواقع کمپانی SP دانشگاه‌ها و صنعت را به هم وصل می‌کند. این کمپانی اطلاعات ناب را در اختیار صنایع می‌گذارد تا آن‌ها از این اطلاعات برای حذف رقبای خود در محیطی سالم و رقابتی استفاده کنند. در سال‌هایی که ماریا خرسند مدیرعامل این شرکت بوده، این شرکت رشد زیادی کرده است. بازدهی مالی شرکت در دوران مدیریت او چندین برابر شده است.