زنگنه: وضعیت بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا شکننده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران هدف از سفر خود به روسیه را تبادل نظر با همتای روس در خصوص وضعیت بازار نفت اعلام کرد و گفت: بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران هدف از سفر خود به روسیه را تبادل نظر با همتای روس در خصوص وضعیت بازار نفت اعلام کرد و گفت: بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه در بدو ورود به مسکو برای دیدار و رایزنی با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه این مطلب را بیان کرد و اظهار داشت: روسیه یکی از تولید کنندگان بزرگ نفت در دنیا است و ما در شرایطی هستیم که لازم دیدیم با دوستان روسی خود در مورد بازار نفت مشورت و تبادل نظر داشته باشیم.
وی ادامه داد: بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد بنابراین تولید کنندگان نفت باید مراقب باشند تا مشکلی در وضعیت بازار ایجاد نشود به خصوص با اقداماتی که آمریکا علیه تولید کنندگان بزرگ نفت به راه انداخته است.
وزیر نفت ادامه داد: آمریکا در حال حاضر به صورت مرتب در حال تحریم کردن تولید کنندگان بزرگ نفت دنیا است و روس‌ها را نیز از نظر توسعه‌ای در بازار نفت تحریم کرده است.
وی با اشاره به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا و ایران، اظهار داشت: سایر کشور‌ها از جمله لیبی و نیجریه نیز به دلیل اقدامات آمریکا با مشکلاتی روبرو شده اند، بنابراین بخشی از مذاکرات ما در دیدار امروز به بررسی بازار نفت اختصاص خواهد داشت.
زنگنه در ادامه به همکاری‌های نفتی ایران و روسیه نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص توسعه میدان‌های نفتی مذاکراتی خواهیم داشت ضمن اینکه روس‌ها از گذشته علاقه‌مند به همکاری در حوزه نفتی با ایران بوده اند.
وی گفت: امروز به همراه من مسئولان وزارت کشاورزی ایران نیز به روسیه آمده اند و قطعا گفت: وگو‌های نیز در خصوص همکاری‌های بازرگانی در چارجوب توافقات سران دو کشور برای تبادل کالا خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، سفر زنگنه به روسیه از دو جهت اهمیت فراوان دارد نخست اینکه آمریکا به دنبال تشدید تحریم‌های نفتی ایران است و دوم اینکه بزودی قرار است اعضای اوپک و غیر اوپک در خصوص سیاست‌های جدید خود برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم گیری کنند.
زنگنه مهرماه پارسال یک ماه تا پیش از آغاز تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا در سفری غیر منتظره راهی روسیه شد و با الکساندر نوواک پشت در‌های بسته گفتگو کرد.
وزیر نفت ایران در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت که دیدار بسیار خوبی بود، اما از تشریح جزییات مذاکرات خودداری کرد.
نوواک هم در جمع خبرنگاران گفت که با زنگنه درخصوص مسائل انرژی و طرح‌های مشترک گفت: وگو کرده است.
تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا ۱۳ آبان ماه سال گذشته آغاز شد و با وجود ادعا‌های فراوان، آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند و در ادامه مجبور شد چندین کشور را از تحریم خرید نفت ایران معاف کند.
مقامات جمهوری اسلامی ایران از آن تاریخ به این طرف بار‌ها اعلام کرده اند که ادعا‌های دونالد ترامپ و همراهانش برای فشار بیشتر بر ایران، بعد روانی دارد چرا که آمریکا تا پیش از آن هرچه در توان داشت علیه ملت ایران به کار گرفت و دیگر ابزاری برای فشار بر ایران در دست ندارد.
مقامات واشنگتن هفته‌های اخیر در دور جدید حملات روانی خود علیه ملت ایران ادعا کرده اند که با پایان یافتن مهلت شش ماهه به خریداران نفت ایران، دیگر این زمان را تمدید نخواهند کرد و تلاش می‌کنند کشور‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند و به نوعی تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنند مورد تحریم قرار دهند.
صاحبنظران معتقدند که ادعای مقامات واشنگتن مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت ایران عملا غیرممکن است.
روسیه از جمله پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که نسبت به سایر اعضا مخصوصا کشور‌های اروپای غربی که حتی تامین امنیت خود را هم به آمریکا سپرده اند، مواضع به مراتب مستقل تری دارد هر چند که به دلیل وابستگی‌های اقتصادی و تجاری، بسیاری از شرکت‌های بزرگ این کشور از تحریم‌های احتمالی آمریکا ترس دارند.
روس‌ها همواره پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خواهان ماندن ایران در برجام و بازگشت آمریکا به این توافق بوده اند ضمن اینکه در اکثر نقاط دنیا از جمله سوریه، ونزوئلا، کره شمالی، افغانستان و مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی مواضعی کاملا متفاوت با واشنگتن دارند.
این کشور چندی پیش در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ضد ایرانی انگلیس را که زیرکانه و به بهانه تلاشی برای پایان دادن به بحران یمن طراحی شده بود، وتو کرد.
یادآور می‌شود که روسیه به دلیل فروش گسترده نفت و گاز به نوعی رهبر کشور‌های صادر کننده نفت غیر اوپک نیز محسوب می‌شود و با همراهی عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت عضو اوپک در حال حاضر نقش ویژه‌ای در کنترل قیمت نفت در بازار جهانی بازی می‌کند.
اظهارات اخیر هنری کسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا که گفته نظم نوین جهانی بدون در نظر گرفتن بازیگر مهمی همچون روسیه محقق نمی‌شود، می‌تواند نشانه دیگری بر اهمیت سفر زنگنه به روسیه پیش از آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا باشد.

لینک کوتاه
entekhab.ir/001xmu
ارسال به تلگرام
yektanet.com