زنگ خداحافظی استانداران هم به صدا در آمد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ پس از ۲۸ وزیر دولت که باید جای خود را به جوان تر ها بدهند ، ۲۸ استاندار دولت روحانی هم در صف خداحافظی با دولت و مردم قرار گرفته اند

 شورای عالی اداری کشور مهم‌ترین مرکز برای رسیدگی به مسائل اداری و نیروی انسانی در ایران محسوب می‌شود. این نهاد می‌تواند جزئیات بازنشستگی و استخدام تمام کارمندان و مدیران عملیاتی تا ارشد کشور را بررسی کند. طبق «ماده ۱۱۴ قانون مدیریت خدمات کشوری» شورای عالی اداری کشور به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود و اگر وی نتوانست در جلسه حضور یابد و غیبت داشت، معاون اول رئیس‌جمهور نیز می‌تواند مدیریت آن را برعهده بگیرد.

بر اساس این گزارش؛ در پنجم آذرماه سال ۱۳۹۳ قانونی در این شورا به تصویب رسید که در آن برخی از مواردی بهره‌وری در دستگاه‌های اجرایی را بررسی می‌کند. برای ایجاد زمینه مناسب در استقرار دانش‌گرایی و شایسته‌سالاری مبتنی بر اخلاق اسلامی در نصب و ارتقا مدیران، به استناد بند (۱۱) ماده (۱۱۵) قانون مدیریت خدمات کشوری آمده بود که در مصوبه جدید اصلاح مصوبه «برنامه آموزش و تربیت مدیران آینده دستگاه‌های اجرایی» نیز ابلاغ شد.

حالا بعد از گذشته پنج سال دولت قانون جدیدی را برای وزارتخانه‌ها و استانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است و اصلاحیه همان تصویب‌نامه سال ۱۳۹۳ است. در این اصلاحیه گفته شده که باید سن مدیران دولتی کاهش یابد و از یک سنی دیگر مسئولیت به آنها داده نشود. در این قانون آمده که داشتن حداکثر ۴۵ سال برای تصدی سطوح «مدیریت عملیاتی و مدیریت پایه»، حداکثر ۴۷ سال سن برای سطوح «مدیریت میانی» و حداکثر ۵۰ سال سن برای سطوح «مدیریت ارشد» به تصویب رسید. حال این قرعه به نام استانداران افتاده است!

مدیران میانی در دستگاه‌های اجرایی دولت شامل؛ معاونان وزرا و استانداران هستند. به همین سن استانداران دولت را بعد از تغییرات بررسی کردیم تا روشن شود که چند استاندار باید با میز خدمتشان در استان خداحافظی کنند.

نام استاندارسن استاندارمحل خدمتنام استاندارسن استاندارمحل خدمت
۱-محمدرضا پورمحمدی۶۱ سالهآذربایجان‌شرقی۱۶-عبدالمحمدزاهدی ۷۰ سالهقزوین
۲-عزیزالله شهبازی۵۱ سالهالبرز۱۷-بهرام سرمستنامعلوم!قم
۳-اکبر بهنام‌جو ۵۲ سالهاردبیل۱۸-بهمن مرادنیا۵۳ سالهکردستان
۴-عباس رضایی۶۳ سالهاصفهان۱۹-محمدجواد فدائی۶۱ سالهکرمان
۵-قاسم سلیمانی دشتکی۶۴ سالهایلام۲۰-هوشنگ بازوند۵۷ سالهکرمانشاه
۶-عبدالکریم گراوند۵۵ سالهبوشهر۲۱-حسین کلانتری۵۶ سالهکهگیلویه بویراحمد
۷-انوشیروان محسنی بندپی ۶۳ سالهتهران۲۲-هادی حق‌شناس۵۲ سالهگلستان
۸-اقبال عباسی۵۶ سالهچهارمحال‌و بختیاری۲۳-گیلاننامعلومندارد!
۹-محمدصادق معتمدیان۴۹ سالهخراسان جنوبی۲۴-سیدموسی خادمی۵۱ سالهلرستان
۱۰-علیرضا رزم‌حسینی۵۸ سالهخراسان رضوی۲۵-احمد حسین‌زادگان۵۱ سالهمازندران
۱۱-محمدعلی شجاعی۵۴ سالهخراسان شمالی۲۶-علی آقازاده۶۰ سالهمرکزی
۱۲-فتح‌الله حقیقی۵۴ سالهزنجان۲۷-فریدون همتی۵۹ سالههرمزگان
۱۳-علیرضا آشناگر۶۰ سالهسمنان۲۸-سعید شاهرخی۵۳ سالههمدان
۱۴-احمدعلی موهبتی۵۵ سالهسیستان‌و بلوچستانمجمع استانداران سراسر کشور ۳۱ استانتنها ۳ استاندار بازنشسته نیستند
۱۵-عنایت‌الله رحیمینامعلوم!فارس   

در گزارش قبلی درباره وزرای دولت موضوع بررسی شده بود و در این گزارش مشاهده می‌شود، با توجه به قانون دولت باید ۲۸ استاندار با سکان مدیریت استان خداحافظی کنند. حال با استناد به این قانون جدید باید دید وزیران و معاونان رئیس‌جمهور هم در زمره این قانون قرار می‌گیرند و یا اینکه مانند قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان» وزرا و افراد رده بالا دولت از آن مستثنا می‌شوند! البته سن دو استاندار نامشخص است که با توجه به سوابق زیاد اجرایی آنها می‌توان گفت بالای ۴۷ سال سن دارند.