زنگ خداحافظی ۲۹ عضو کابینه روحانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ هر چند در شرایط فعلی بعید است روحانی دست به ترکیب وزرا بزند ،طبق ابلاغ قانونی توسط رئیس‌جمهور میزان سن لازم برای تصدی سطوح مدیریتی کاهش یافته و در سطح مدیران ارشد به ۵۰ ساله رسیده است که باید دید آیا این قانون مشمول ۲۹ عضو کابینه دولت هم می‌شود؟

 شورای عالی اداری کشور مهم‌ترین مرکز برای رسیدگی به مسائل اداری و نیروی انسانی در ایران محسوب می‌شود. این نهاد می‌تواند جزئیات بازنشستگی و استخدام تمام کارمندان و مدیران عملیاتی تا ارشد کشور را بررسی کند. طبق «ماده ۱۱۴ قانون مدیریت خدمات کشوری» شورای عالی اداری کشور به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود و اگر وی نتوانست جلسه حضور یابد و غیبت داشت، معاون اول رئیس‌جمهور نیز می‌تواند مدیریت آن را برعهده بگیرد.

سن مدیران در این شورا همواره بررسی شده است که آیا باید جوانگرایی صورت بگیرید یا خیر؟ حالا قانون جدیدی آمده است که سن مدیران دولتی را کم می‌کند و این تغییر نیازمند عمل دولت خواهد بود.

در ماده قانونی این شورا آمده است: «به‌منظور ایجاد تحول در نظام اداری کشور در ابعاد، نقش و اندازه دولت، ساختار تشکیلاتی و نظام‌های استخدامی، مدیریت منابع انسانی، روش‌های انجام کار و فناوری، اداری، ارتقاء و حفظ کرامت مردم و نیل به نظام اداری و مدیریتی کارا، بهروری و ارزش افزوده، پاسخگو، شفاف و عاری از فساد و تبعیض، اثربخش، نتیجه‌گرا و مردم‌سالار، شورای عالی اداری تشکیل می‌شود».

بر همین اساس؛  تصویب‌نامه در مورخ پنجم آذرماه سال ۱۳۹۳ در این شورا به تصویب رسید که در آن برخی از مواردی بهره‌وری در دستگاه‌های اجرایی را بررسی می‌کند. در ای ایجاد زمینه مناسب برای استقرار دانش‌گرایی و شایسته‌سالاری مبتنی بر اخلاق اسلامی در نصب و ارتقا مدیران، به استناد بند (۱۱) ماده (۱۱۵) قانون مدیریت خدمات کشوری آمده بود که در مصوبه جدید اصلاح مصوبه «برنامه آموزش و تربیت مدیران آینده دستگاه‌های اجرایی» نیز ابلاغ شد.

حالا بعد از گذشته پنج سال دولت قانون جدیدی را برای وزارت‌خانه‌ها و استانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است و اصلاحیه همان تصویب‌نامه سال ۱۳۹۳ است. در این اصلاحیه گفته شده که باید سن مدیران دولتی کاهش یابد و از یک سنی دیگر مسئولیت به آنها داده نشود.

در این قانون آمده که داشتن حداکثر ۴۵ سال برای تصدی سطوح «مدیریت عملیاتی و مدیریت پایه»، حداکثر ۴۷ سال سن برای سطوح «مدیریت میانی» و حداکثر ۵۰ سال سن برای سطوح «مدیریت ارشد» به تصویب رسید.

بعد از این تصویب باید دولت خودش جوانگرایی را آغاز کند. مدیران ارشد در سطح وزیران و استانداران تعریف می‌شوند؛ مدیران میانی در دولت باید معاونان، مدیران کل وزارتخانه‌ها و رؤسای سازمان‌های ذیل دولت و مدیریت عملیاتی نیز مدیرکل‌های استانی و عملیاتی وزارتخانه‌ها هستند.

در جدول ذیل سن مدیران ارشد دولت اعم از وزیران و معاونان رئیس‌جمهور بررسی شده‌اند که طبق این قانون نباید این افراد در دولت حضور داشته باشند.

۱-محمود واعظیرئیس دفتر رئیس‌جمهور۶۷ ساله
۲-علی ربیعیسخنگو و دستیار رئیس‌جمهور۶۴ ساله
۳-محسن حاجی‌میرزاییدبیر هیئت دولت۶۰ ساله
۴-محمود علویوزیر اطلاعات۶۵ ساله
۵-فرهاد دژپسندوزیر اقتصاد و دارایی۵۷ ساله
۶-محمدجواد ظریفوزیر خارجه۶۰ ساله
۷-سعید نمکیوزیر بهداشت۶۱ ساله
۸-محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی۵۹ ساله
۹-محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی۶۳ ساله
۱۰-سید علیرضا آواییوزیر دادگستری ایران۶۳ساله
۱۱-امیر حاتمیوزیر دفاع۵۳ ساله
۱۲-محمد اسلامیوزیر راه و شهرسازی۶۲ ساله
۱۳-رضا رحمانیوزیر صمت۵۲ ساله
۱۴-منصور غلامیوزیر علوم۶۵ساله
۱۵-سید عباس صالحی وزیر ارشاد۵۶ ساله
۱۶-عبدالرضا رحمانی فضلیوزیر کشور۶۰ ساله
۱۷-بیژن نامدار زنگنهوزیر نفت۶۷ ساله
۱۸-رضا اردکانیانوزیر نیرو۶۱ ساله
۱۹-مسعود سلطانی‌فروزیر ورزش و جوانان۶۰ ساله
۲۰-اسحاق جهانگیریمعاون اول رئیس‌جمهور۶۱ ساله
۲۱-محمد نهاوندیانمعاون اقتصادی دولت۶۵ ساله
۲۲-معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده۵۹ ساله
۲۳-حسینعلی امیریمعاون پارلمانی۵۳ ساله
۲۴-لعیا جنیدیمعاون حقوقی رئیس‌جمهور۵۱ ساله
۲۵-محمدعلی شهیدیمعاون رئیس‌جمهور امور بنیاد شهید۷۰ ساله
۲۶-جمشید انصاریرئیس سازمان اداری و استخدامی۶۴ ساله
۲۷-علی‌اکبر صالحیرئیس سازمان انرژی اتمی۷۰ ساله
۲۸-محمدباقر نوبخترئیس سازمان برنامه و بودجه۶۹ ساله
۲۹-عیسی کلانتریرئیس سازمان حفاظت محیط زیست۶۷ ساله
   

حالا با استناد به این قانون جدید باید دید وزیران و معاونان رئیس‌جمهور هم در زمره این قانون قرار می‌گیرند و یا اینکه مانند قانون «ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان» وزرا و افراد رده بالا دولت از آن مستثنی می‌شوند!

البته در این لیست استانداران و بسیاری از معاونان وزرا و مدیران کل نیز حضور دارند که باید با میز مسئولیت خداحافظی کنند.