زهرا شجاعی: مشخص است که عده ای رئیس جمهور را برای انتخاب وزیر زن محدود کردند

نگام ، اجتماعی _ فعال و پژوهشگر حوزه زنان اظهار کرد: اینکه رئیس جمهور می گوید نمی توانم وزیر زن انتخاب کنم یعنی از یک جایی به او گفته اند. از یک جایی زنگ زده اند و شرایط را به شکلی پیش برده اند که رئیس جمهور از تصمیم خود منصرف شده است. مگر در زمان آقای خاتمی نگفتند اگر وزیر زن انتخاب کنی ما به مردم میگوییم مالیات ندهید؟

به گزارش شفقنا ، زهرا شجاعی در نشست چالش‌های حقوق زنان، در سخنانی با موضوع «تحولات زمان و ضرورت بازپژوهی حقوق زنان» گفت: بهترین قانون اگر بدون پشتوانه باشد و جامعه نسبت به آن پذیرش نداشته باشد راه به جایی نمی برد. فرآیند قوانین در کشور ما باید از مسیری بگذرد که پذیرش آن بالا برود.
این پژوهشگر حوزه زنان افزود: آگاهی زنان، تجارب سیاسی آنها و حضور اجتماعی آنها متفاوت شده است. زن را به سمت فرمانداری منصوب نمی کنند، اما اشکال ندارد که این زن معاون رئیس جمهور شود.
وی با اشاره به سخنان حسن روحانی گفت: اینکه رئیس جمهور می گوید نمی توانم وزیر زن انتخاب کنم یعنی از یک جایی به او گفته اند. از یک جایی زنگ زده اند و شرایط را به شکلی پیش برده اند که رئیس جمهور از تصمیم خود منصرف شده است. مگر در زمان آقای خاتمی نگفتند اگر وزیر زن انتخاب کنی ما به مردم میگوییم مالیات ندهید؟

زهرا شجاعی گفت: فقه باید جلوتر از زمان باشد تا بتواند پاسخ نیازهای زمان را بدهد. امام بر نقش سازنده زن در جوامع اسلامی تاکید دارند. تاثیر شرایط در استنباط احکام بسیار تاثیرگذار است. امام(ره) در سال ۴۱ در برابر لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی واکنش دارند و می گویند: زنان انسان سازند و از آنها می خواهد که در روند تعالی جمهوری اسلامی حضور داشته باشند.
وی نگاه مردسالارانه را منحصر به جهان اسلام ندانست و اظهار کرد: نگاه مردسالارانه یک نگاه جهانی بوده است. ببینید افلاطون و ارسطو درباره زنان چه می گویند. مگر آمریکا حق رأی را از زنان سلب نکرده بود؟ کشور سوئیس همین چند سال قبل به زنان حق رأی داد. این یک فرهنگ جهانی بود که در جهان غالب بود و هنوز هم هست. هنوز در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از تولد فرزند پسر بیشتر شاد می شوند.
این پژوهشگر حوزه زنان با اشاره به سرعت تغییر در دنیای امروز گفت: دنیای جدیدی شده و این یک الزاماتی دارد. حقوقدان باید خود را ملزم بداند که ضمن حفظ اخلاق قوانین جدیدی را پایه ریزی کند. من برای رفتن به دانشگاه با اجازه کتبی آیت الله مهدوی کنی به دانشگاه رفتم. یعنی رفتن به دانشگاه و شاغل بودن زن ضد ارزش بود. در قانون مشاطه گری را دون شأن زن دانسته شده، اما اکنون مدیر سالن زیبایی شأنیت اجتماعی پیدا کرده است.
وی با طرح این پرسش که «آیا دورانی که تحصیل زن ضد ارزش بود با شرایطی که بیشتر از ۵۰ درصد دانشجویان را زنان تشکیل می دهند، یکسان است؟» گفت: بحث توجه به شخصیت زن ضروری است. از طرفی اگر برای ما عدالت به عنوان یک مبنا قرار بگیرد، در وضع و توسعه و تبیین قوانین بهره زیادی می بریم. باید از ظرفیت های فقه برای موتور محرک تحولات اجتماعی استفاده کرد. جاودانه و پویا شدن فقه باید در اینجا نقش ایفا کند. این به معنای آوردن اسلام جدید نیست بلکه به معنای پاسخ فقه به نیازهای روز جامعه است.
زهرا شجاعی با اشاره به نقش ذهنیت های اجتماعی و جهان بینی مجتهدان در صدور فتوا گفت: مجتهد علاوه بر تشخیص مساله، باید اول مانند شیخ مفید چاه ذهن خود را پر کند و بعد حکم بدهد. تا زمانی که نقش زنان در ذهن مجتهد جایگاه حقیقی خود را نداشته باشد فتوا درست نمی شود. تا زمانی که مردان اهلیت داشته باشند و زنان برای مردان خلق شده باشند و تا زمانی که به عقیده مجتهد خدا خواسته زنان بی سواد باشند و اکثر اهل جهنم زنانند، نمی توان مطالبق با شرایط روز فتوا داد.
این پژوهشگر حوزه زنان خاطرنشان کرد: قوانین باید با شرایط سازگار باشند. اگر نباشند جامعه آن را تعلیق می کند. اما آیا نمی توان گفت امروز اخلاق اجتماعی نمی پذیرد که مرد فقط حق طلاق داشته باشد؟ عاشروهن بالمعروف امروز با صد سال قبل متفاوت است. عاشروهن تکلیف اخلاقی نیست، حقوقی است که نباید با عثر و هرج همراه باشد و با توجه به تحولات دنیای جدید و تغییر سبک زندگی باید تفسیر شود.
وی تصریح کرد: بحث دفاع از حقوق زنان نباید در سطح جعل قانون بماند و باید در همه سطوح عدالت لحاظ شود. برای اجرای عدالت که هدف همه ما بوده و هدف جمهوری اسلامی بوده و هست نیازمند یک برنامه جامع هستیم. صرف اصلاح قوانین و مقررات، همه مسائل زنان را حل نمی کند. نیازمند یک سند جامع هستیم که بخشی از آن قانون و بخشی از آن ورود زنان به روند توسعه و فرهنگ سازی است و اگر این کار را نکنیم روزگار همه چیز را بر ما تحمیل می کند.