زهره صداقت، قهرمان بی هیاهوی کوچه پس کوچه های پایین شهر مشهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، او پوشاک تولید شده را به بهترین بیمارستان و یا مدارس مشهد و سایر استان ها می فرستد و به رغم حجم بالای فروشش، از کیفیت کار نزده و اسیر سری دوزی و یا بدقولی نشده است. بیشترین حجم کاری که او در یک ماه داشته است، تولید ۲۰ هزار دست پوشاک بیمارستان و فرم مدارس بوده که پیشرفتی چشمگیر و بی نظیر در کار می باشد.

سینا فغانی :

از هر انگشتش یک هنر می بارد!

طراحی، دوخت، بازاریابی و فروش محصولات تولیدی و نیز مدیریت و آموزش کارکنان، همگی با اوست. 

کارش از ۷ صبح شروع می شود و تا ۱۰ شب بی وقفه ادامه دارد و مثل همه زنان و مادران ایرانی، توامان مسئولیت امور داخلی خانه و فرزندان را نیز عهده دارست.

خانم زهره صداقت سلطان آبادی،  بعد از اخذ دیپلم پوشاک از کشور ژاپن، کارگاه خیاطی کوچکی در جنوبی ترین بخش شهر زادگاهش، مشهد راه اندازی می کند و نیروها و همکارانش را از میان فقیرترین و نیازمند ترین بانوان شهر انتخاب می کند. زنانی در رنج سنی ۱۸ تا ۶۰ سال که نان آوری ندارند و یا اصطلاحا «بی سرپرست» و یا «بدسرپرست» خوانده می شوند.

او بیش از ۳۰ سال است که این حرفه را با همه مصائبش سرپا نگهداشته است و هم اکنون بطور مستقیم برای ۳۰۰ نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است. اغلب کارهها را برون سپاری می کند . به عبارتی  او ۳۰۰ خانه جنوب شهر مشهد را تبدیل به کارگاه تولیدی کرده است.

خانم صداقت تاکنون در حوزه کارآفرنی افتخارات و مدالهای زیادی کسب کرده است، اما بزرگترین مدالی که باید تقدیم او کرد «مدال شرافت» است، کسی که با کمترین سرمایه و بی هیچ هیاهویی صرفا به اتکای تخصص و تعهد اخلاقی خود،  به داد بندگان بی پناه خدا رسیده است. هم خود درآمدی دارد و هم نانی روانه سفره ها می سازد و هم اعتماد به نفسی تقدیم دیگر بانوان ایرانی می کند

بانوی پوشاک ایران

          بانو زهره صداقت سلطان آبادی، سال ۱۳۴۱ در مشهد به دنیا آمد. او از کشور ژاپن دیپلم  مدیریت تولید پوشاک کسب کرده و پس از بازگشت به ایران، دیپلم مدیریت کسب و کار را در داخل کشور اخذ کرد. همسر زهره صداقت استاد دانشگاه است. او دکترای طراحی صنعتی دارد و چندین آموزشگاه را نیز در سطح کشور مدیریت می کند.

          زهره صداقت نخستین کارگاه خیاطی و تولید پوشاک خود را حدود ۳۳ سال پیش در یکی از جنوبی ترین مناطق شهر مشهد دایر کرد.. این کارگاه از ۳۳ سال پیش تاکنون بطور مستمر مشغول به فعالیت می‌باشد و جمعیت کارکنانش را به ۲۵۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم رسانده‌است.

بیشتر کارگران او زنان ۱۸ تا ۶۰ ساله و بعضا بالای ۶۰ سال هستند که بی سرپرست یا بدسرپرست  محسوب می شوند افراد می توانند ساعات مختلفی را در روز کار کنند. یک فرد می‎تواند با سه یا چهار ساعت کار در روز ۴۰۰ هزار تومان و یا یک نفر تا دو میلیون و دویست هزار تومان در روز درآمد داشته باشد. 

او پوشاک تولید شده را به بهترین بیمارستان و یا مدارس مشهد و سایر استان ها می فرستد و به رغم حجم بالای فروشش، از کیفیت کار نزده و اسیر سری دوزی و یا بدقولی نشده است. بیشترین حجم کاری که او در یک ماه داشته است، تولید ۲۰ هزار دست پوشاک بیمارستان و فرم مدارس بوده که پیشرفتی چشمگیر و بی نظیر در کار می باشد.

انگیزه و اهداف کار آفرینی:

خانم صداقت در خصوص انگیزه هایش از راه اندازی این کار و کسب با این کیفیت می گوید:

زنانی در جامعه وجود دارند که نیاز شدید مالی دارند ولی حق بیرون رفتن از خانه را نیز ندارند، از آن طرف اگر من یک کارخانه ی تولیدی به راه می انداختم فقط افرادی برای استخدام مراجعه می کردند که آزادانه می توانستند در اجتماع باشند و حتی هزینه ی رفت و آمد خود را به محل کارشان را پرداخت کنند.

اما من با وجود سختی های فراوان کار هیچ هدفی جز ایجاد اشتغال برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست نداشته ام. آن ها به راحتی می توانند در منزل کار انجام دهند و با استفاده از درآمد به دست آمده مشکلاتشان را رفع کنند. او بیان می دارد که زنانی که در مجموعه او مشغول به فعالیت هستند، نه تنها اوضاع اقتصادی خوبی پیدا می کنند، بلکه در کنار آن از آسیب های اجتماعی بسیاری در امان می مانند.

او تا به حال ۸ بار بعنوان کارآفرین نمونه استان خراسان رضوی انتخاب شده است. یک سال نیز در کل‌کشور بعنوان کارآفرین ملی و بانوی اول  ایران در رشته نساجی و پوشاک معرفی شد و در سال ۹۴ مدال طلای کارآفرینی را از دفتر ریاست جمهوری دریافت کرد.