زیباکلام: همه ما قربانیان روحانی جدید هستیم

 

 

نگام ؛ سیاسی _ بعد از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی همه تصور کردند این تصمیم جهانگیری بود. در حالی که همه این را می‌دانیم که تصمیمات کوچک‌تر از این هم بر عهده آقای جهانگیری نیست.
 به گزارش خرداد ،  همه ما قربانیان روحانی جدید هستیم که ما را فروخت و با اصولگرایان کنار آمد. آقای جهانگیری هم جزء اولین قربانیان بود. اولین علامت عوض شدن روحانی، نوع رفتاری بود که با جهانگیری داشت. ما همان اول دولت دوم روحانی بود که متوجه شدیم آقای جهانگیری هیچ نقشی در چینش کابینه ندارد. تنها نقش جدی که جهانگیری در دولت دوم روحانی بازی کرد نقش دردناک اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بود که همه می‌دانیم این تصمیم، تصمیم آقای جهانگیری نبود، بلکه در سطوح بالاتر نظام تصمیم‌گیری شده بود و آقای جهانگیری فقط آن را اعلام کرد.
صادق زیباکلام، تحلیل گر سیاسی در ارتباط با اظهارات دیروز روحانی مبنی بر آنکه اجازه تغییر منشی خود را ندارد به فرارو می‌گوید: اصلاح‌طلبان و آقای خاتمی هزینه جدا شدن روحانی از روحانی اردیبهشت ۹۶ را می‌پردازند. همه ما قربانیان روحانی جدید هستیم که ما را فروخت و با اصولگرایان کنار آمد. آقای جهانگیری هم جزء اولین قربانیان بود. اولین علامت عوض شدن روحانی، نوع رفتاری بود که با جهانگیری داشت. ما همان اول دولت دوم روحانی بود که متوجه شدیم آقای جهانگیری هیچ نقشی در چینش کابینه ندارد. تنها نقش جدی که جهانگیری در دولت دوم روحانی بازی کرد نقش دردناک اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بود که همه می‌دانیم این تصمیم، تصمیم آقای جهانگیری نبود، بلکه در سطوح بالاتر نظام تصمیم‌گیری شده بود و آقای جهانگیری فقط آن را اعلام کرد.
جهانگیری بیشتر نقش دکور را دارد تا معاون اول
این تحلیل‌گر سیاسی ادامه می‌دهد: بعد از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی همه تصور کردند این تصمیم جهانگیری بود. در حالی که همه این را می‌دانیم که آقای تصمیمات کوچک‌تر از این هم بر عهده جهانگیری نیست. اما وقتی مصیبت‌های این تصمیم ظاهر شد هیچ یک از تصمیم گیرندگان اصلی دلار ۴۲۰۰ تومانی یک کلام حرف نزدند. انگار اصلا دلار ۴۲۰۰ تومانی تصمیم آقای روحانی نبود. فکر می‌کنم یک بچه دبستانی هم بتواند به ما بگوید تصمیمی به این بزرگی در ایران نمی‌تواند توسط معاون اول رئیس جمهور اتخاذ شود. اگر چنین تصمیم سرنوشت سازی توسط معاون اول رئیس جمهور گرفته شود، این معاون اول، نمی‌تواند اسحاق جهانگیری باشد که در دولت هیچ کاره است. اگر این تصمیم زمان آقای خاتمی یا هاشمی رفسنجانی گرفته می‌شد که در آن وزرا نقش بیشتری داشتند می‌توانستیم بگوییم معاون اول هم پاسخ گو بوده است. اما در دولت دوم آقای روحانی، جهانگیری بیشتر نقش دکور دارد تا معاون اول.
شاید جهانگیری را به ماندن در دولت توصیه کرده اند
زیباکلام با طرح این سوال که وقتی به زبان بی زبانی به جهانگیری گفته شد شما هیچ کاره هستید چرا جهانگیری ماند؟ می‌گوید: شاید شماری از بزرگان اصلاح طلب به او توصیه کرده اند که مصلحت نیست که از دولت بیرون بیاید. شاید از او خواسته اند آنقدر در دولت بماند و تیغ و تیشه‌هایی که آقای روحانی و برخی دیگر به او حواله می‌کنند را پذیرا باشد تا آقای روحانی رسما به او بگوید آقای جهانگیری لطفا از فردا نیایید.
این استاد دانشگاه در پایان می‌گوید: من فکر نمی‌کنم تصمیم‌گیرندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌دانستند تصمیم آن‌ها چنین عواقبی را به بار می‌آورد. آن‌ها که دشمن این مملکت نبودند. اما متاسفانه مدتهاست اخلاق سیاسی در ایران پرپر شده و هیچ کس مسئولیت تصمیمات را برعهده نمی‌گیرد. وقتی در جوامع دموکراتیک تصمیمی به این شکل گرفته می‌شود یک عده استعفا می‌دهند و یک عده سین جیم می‌شوند. اما در نظام ما پاسخ گویی وجود ندارد و تصمیمات کلانی که تبعات منافع ملی وحشتناک دارد فقط می‌آید و می‌رود.