ساختمان «دفینه» تهران «مجتمع سردار آسمانی» شد/عنوانی بر‌گزیدیم که زینت‌آفرین باشد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ ساختمان ” ایران سوپر” در بلوار میرداماد تهران که بعد از انقلاب مصادره شد و نام “دفینه” بر خود گرفت، قرار است به نام قاسم سلیمانی به “مجتمع فرهنگی سردار آسمانی” تبدیل شود.


معماری این ساختمان زیبا که همزمان با انقلاب کار ساخت آن به اتمام رسید، از آثار نظام عامری و کمال کمونه دو معمار سرشناس ایرانی و شرکت مهندسی ” نظام‌عامری، کمونه، خسروی” بود.


نظام عامری از شاگردان فرانک لوید رایت، معمارمشهور آمریکایی بود.


ناصر کهنیم، مالک این ساختمان بود و تصمیم داشت که شعبه دیگری از “ایران سوپر” خود را که یک سوپرمارکت مدرن زنجیره‌ای در مرکز تهران بود، در شمال پایتخت افتتاح کند. او که از سرمایه داران یهودی ایران بود، بعد از انقلاب اسلامی، از ایران مهاجرت کرد و ساختمان نوسازش به نفع بنیاد مستضعفان مصادره شد.


این ساختمان مدتهاست حالت مخروبه دارد و فعالان میراث فرهنگی و رسانه‌ها بارها درباره عدم نگهداری درست از آن هشدار داده اند.


ساختمان دفینه، مدتی موزه اسکناس و پول و مدتی هم در اجاره یک بانک خصوصی بود. از چهار سال پیش بنیاد مستضعفان می‌گوید که در حال نوسازی این ساختمان است.

حمیدرضا قنبری مدیر امور توسعه خدمات موزه‌ای مؤسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد انقلاب اسلامی به خبرگزاری مهر گفت که “اسفند ماه مجتمع سردار آسمانی مشتمل بر چهار موزه افتتاح خواهد شد.”


او درباره تغییر نام این مجموعه گفت که “دفینه یعنی زیر خاکی” و نام دفینه “عنوان دقیقی نبوده است” و افزود: “ما باید عنوانی را بر می‌گزیدیم که زینت آفرین باشد.”

✍️ دیدگاه شما 🙏