سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مطرح کرد : نانوایی ها بیشترین شکایات مردمی را به خود اختصاص دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضمن تشریح سیاستهای این سازمان برای تقویت سامانه ۱۲۴ ، اظهار داشت : موفق بودن در برخورد با تخلفات صنفی و کنترل و رصد هر چه بهتر بازار، مرهون ارتباط مستمر مردم با این سامانه است و مردمی سازی نظارت را اصلی مهم برای موفقیت سازمان دانست.

به گزارش شاتا شهرام میراخورلو در ادامه ، با اشاره به آخرین آمار و نظرسنجی انجام شده در بهمن ماه سال جاری نسبت به شکایات و عملکرد سازمان حمایت در ماه گذشته ، گفت : در بهمن ماه سال جاری ، جمعاً ۱۹ هزار و ۹۸۰ فقره شکایت مردمی در خصوص تخلفات صنفی و غیر صنفی از طریق تلفن ۱۲۴ ستاد خبری استان ها در بخش کالا و خدمات دریافت و مورد رسیدگی قرار گرفته که از این تعداد ۶۵ درصد شکایت مورد رسیدگی قرار گرفته و ۳۵ درصد باقیمانده نیاز به کار کارشناسی یا استعلام از مراجع ذیربط می باشد.
وی با بیان اینکه از مجموع شکایات واصل شده در مدت مذکور ، ۸۵ درصد در بخش کالا و۱۵ درصد در بخش خدمات بوده است ، تصریح کرد : نان و میوه و سبزیجات و همچنین رستوران های غذاخوری و تعمیرگاههای خودروهای سبک به ترتیب بیشترین سهم شکایات را براساس نوع خدمات بخود اختصاص داده اند. و نیز گرانفروشی و تقلب در صدر عناوین تخلف گزارشهای دریافتی قرار گرفته است.
این مقام مسئول ، همچنین درباره مصالحه قبل از شکایات نیز عنوان کرد : در این مدت ، از مجموع شکایات رسیدگی شده که منجر به تخلف شده اند ، ۳۹۶ فقره با براورد ارزش بیش از ۷۳ میلیارد ریال در کارگروه‌های رسیدگی استانی منجر به مصالحه و جلب رضایت شاکیان شده و به تبع از تشکیل و ارجاع پرونده اجتناب گردیده است.
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر اینکه ،تلاش شده نتایج بررسی شکایات به شاکیان در اولین فرصت و در کوتاهترین زمان اعلام گردد ؛ یادآور شد : بازرسان این سازمان در سراسر کشور همزمان به بازرسی از واحدهای صنفی، صنعتی و خدماتی می‌پردازند و در تهران نیز با استقرار ۷ منطقه پس از دریافت شکایات در کمترین مدت در محل حضور یافته و نسبت به بررسی شکایات و ارایه گزارش اقدام می نمایند.
میراخورلو یکی از رسالتهای مهم سازمان حمایت را ایجاد ثبات اقتصادی در جامعه از طریق بازرسی و نظارت بر تمامی واحدهای عمده و خرده فروش و تسریع در رسیدگی به تخلفات و فرهنگ سازی و گسترش نظارتهای مردمی عنوان کرد و گفت : براین اساس شهروندان محترم می توانند با مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی از قبیل گران فروشی، کم فروشی، تقلب، عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور و سایر تخلفات اقتصادی از طریق سامانه ۱۲۴ مسئولان ذیربط را در جریان قرار داده تا رسیدگی لازم صورت پذیرد.