سازمان ملل : افزایش تنش در منطقه خلیج فارس فاجعه بار خواهد بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسازمان ملل متحد در پی ادعاهای مربوط به اقدام کشتی های ایرانی برای متوقف ساختن نفتکش های انگلیسی در خلیج فارس هشدار داد که بروز یک بحران احتمالی در منطقه فاجعه بار خواهد بود

سازمان ملل متحد در پی ادعاهای مربوط به اقدام کشتی های ایرانی برای متوقف ساختن نفتکش های انگلیسی در خلیج فارس هشدار داد که بروز یک بحران احتمالی در منطقه فاجعه بار خواهد بود.

فرحان حق یکی از سخنگویان دبیر کل سازمان ملل متحد در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود ادعاهای مربوط به اقدام کشتی های متعلق به ایران برای متوقف ساختن نفتکش های انگلیس در تنگه هرمز را مورد ارزیابی قرار داد .

وی ضمن یاد آوری اینکه آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد چندین بار از تمامی طرفین در خلیج فارس خواسته است تا از هر نوع گامی که موجب افزایش تنش و بحران در منطقه گردد، اجتناب ورزیده و موضعی معتدل و خونسردانه در پیش گیرند گفت : یک درگیری احتمالی در منطقه با فلاکت به نتیجه می رسد، امیدواریم تمامی کشورها گام هایی برای ممانعت از بروز چنین وضعیتی بردارند.

وزارت دفاع انگلستان اعلام کرده بود کشتی جنگی ” HMS Montrose ” که در حال انجام ماموریت در تنگه هرمز است، به سه قایق ایرانی که در صدد متوقف ساختن نفتکش انگلیسی “British Heritage” بر آمده است، هشدار داده است.

اعلام گردید : کشتی جنگی انگلیس در حادثه دخالت کرده و مانع از این امر شده است.

در این میان ایران ادعاهای مربوط به متوقف ساختن نفتکش های متعلق به انگلستان در تنگه هرمز را تکذیب کرد.

سپاه پاسداران ایران با انتشار بیانیه ایی اعلام کرد : نیروهای دریایی ارتش ایران در حین انجام ماموریت های گشت زنی خود در خلیج فارس در طول ۲۴ ساعت اخیر با کشتی خارجی مواجه نشدند.

ناوگان انگلیس هفته گذشته در حادثه توقیف یک نفتکش حامل پرچم ایران با ادعای انتقال نفت به سوریه در جبل الطارق دخیل شده بود.

حکومت خودمختار جبل الطارق در جنوب اسپانیا که به انگلستان وابسته می باشد، اعلام کرده بود که نفت کش ایرانی بعلت نقض تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه سوریه توقیف شده است.

ایران در مقابل اعلام کرده بود که  توقیف نفتکش موسوم به “Grace 1” برای انگلستان عواقبی در پی خواهد داشت.

دادگاه جبل الطارق هفته پیش با صدور حکمی اعلام داشت نفتکش ایرانی برای مدت ۱۴ روز دیگر می تواند توقیف شود.