سازمان ملل متحد حمله به غیرنظامیان در ادلب را محکوم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممشاور نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی مانند مدارس و مراکز بهداشت در ادلب را به شدت محکوم کرد

نجات رشدی، مشاور نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه طی کنفرانس مطبوعاتی در ژنو حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی مانند مدارس و مراکز بهداشت در ادلب را به شدت محکوم کرده و طرف‌های درگیر را به رعایت حقوق بشردوستانه بین‌المللی فراخواند.


وی با اشاره اینکه یک میلیون نفر از ۳ میلیون غیرنظامی در ادلب را کودکان تشکیل می دهند، اظهار داشت: 
“حملات به این منطقه جان صد هزاران غیرنظامی را به مخاطره می اندازد.

از اواخر ماه آوریل تاکنون ۱۸۰ هزار غیرنظامی در شمال غرب سوریه به مقصد اماکن امن‌تر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

بسیاری هنوز زیر درختان زندگی می‌کنند. حملات هوایی رژیم اسد به ادلب باعث توقف فعالیت‌های بشردوستانه حدود ۱۲ بنیاد در این منطقه شده است.

نمی توان با هیچ یک از اصول انسانی حملات هوایی به این منطقه را توجیه کرد.


دوازده هزار نفر در اردوگاه «رکبان» در مرز اردن به علت وخامت شرایط زندگی آنجا را ترک کردند.

۲۹ هزار نفر در این اردوگاه هستند. از ماه فوریه تاکنون نمی توان برای این افراد کمک‌های بشردوستانه ارسال کرد. این آوارگان با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند”.

گفتنی است ادلب و حومه آن که در کنترل مخالفان رژیم قرار دارد، در نشست ۵-۴ مه سال ۲۰۱۷ در نورسلطان (آستانه سابق) جزء مناطق کاهش تنش اعلام شده، اما حملات رژیم اسد و روسیه به این منطقه ادامه یافت.


این حملات در جریان دوازدهمین نشست سوریه در نورسلطان با حضور نمایندگانی از ترکیه، روسیه، ایران و هیئت‌های از رژیم اسد و مخالفان آن در روزهای ۲۵ و ۲۶ آوریل سال جاری تشدید یافته و همچنان ادامه دارد.


براساس اعلام منابع دفاع مدنی سوریه در اثر حملات رژیم اسد و حامیانش از ۲۵ آوریل سال جاری تاکنون ۱۴۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۸۵ تن دیگر مجروح شده‌اند.