سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. در این قطعنامه، به موارد برجسته‌ای از نقض حقوق بشر در ایران، از جمله تبعیض علیه زنان، بازداشت‌های خودسرانه و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره شده است. در این قطعنامه همچنین به آزار و اذیت روزنامه‌نگار و اعمال محدودیت در کار رسانه‌ها اشاره شده است.

این قطعنامه که به ابتکار دولت کانادا ارائه شد با ۸۴ رای مثبت در برابر تنها ۳۰ رای مخالف تصویب شد. ۶۰ کشور نیز به قطعنامه محکومیت حقوق بشر در ایران رای ممتنع دادند. 

در بخش دیگری از این قطعنامه، اجرای مجازات اعدام‌ از جمله اعدام نوجوانان و همچنین به کارگیری شکنجه از سوی جمهوری اسلامی ایران را محکوم شده است.

عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان، که همگی از همسایه‌های ایران هستند در میان کشورهایی قرار داشتند که به این قطعنامه رای منفی دادند. 

در برابر عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در همراهی با کشورهای غربی و اروپایی نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند.

اسرائیل هم در زمره دولت‌هایی بود روز پنج‌شنبه به قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران رای مثبت داد. نماینده اسرائیل در نشست کمیته سوم مجمع عمومی گفت: «این قطعنامه صرفا بخشی از حقایق مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را بیان می‌کند. موارد نگران کننده‌ دیگری هم هست که در این قطعنامه به آن‌ها اشاره نشده است.»

 نماینده اسرائیل به نقض حقوق پناه‌جویان و دگرباشان جنسی در ایران اشاره کرد. موضوع‌هایی که در این قطعنامه به آن‌ها پرداخته نشده است.

نماینده ایران نیز رویکرد کانادا، به عنوان کشوری که متن پیش‌نویس قطعنامه را تهیه کرده بود، در قبال مسئله حقوق بشر متناقض خواند و گفت که دولت کانادا حقوق بومیان این کشور را نقض می‌کند و سابقه نسل‌کشی بومیان را دارد. به گفته نماینده ایران، تلاش مداوم جمهوری اسلامی برای بهبود وضعیت حقوق بشر با حمله مدافعان این قطعنامه مواجه می‌شود.