سازمان همکاری اسلامی اقدام اخیر اسرائیل را محکوم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسازمان همکاری اسلامی حمله و یورش یهودیان افراطی و نظامیان اسرائیل به مسجدالاقصی هنگام برگزاری نماز عید قربان را محکوم کرد

سازمان همکاری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای حمله و یورش یهودیان افراطی و نظامیان اسرائیل به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی در روز عید قربان را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: “این اقدام اسرائیل ادامه هتک حرمت اماکن مقدس و نقض قوانین بین المللی و کنوانسیون ژنو است. سازمان‌های بین‌المللی، به‌ویژه شورای امنیت مسئولیت خود در قبال اقدامات اسرائیل علیه مسلمانان و مسیحیان را انجام دهند.”

گفتنی است روز گذشته بیش از ۱۷۰۰ یهودی‌ افراطی به بهانه روز «تشا بئآو» با مشایعت پلیس اسرائیل به صحن مسجدالاقصی در شهر قدس یورش بردند.

یورش آنها به داخل «حرم شریف» پس از پایان اقامه نماز عید قربان در مسجدالاقصی و صورت گرفت. پلیس اسرائیل همچنین نمازگزاران فلسطینی را که قصد ممانعت از ورود یهودیان افراطی به داخل حرم شریف بودند، مورد ضرب و شتم قرار داده است.

پلیس اسرائیل به فلسطینیانی که قصد ممانعت از ورود یهودیان افراطی به داخل مسجدالاقصی را داشتند با گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی حمله کرد.

صدها فلسطینی که پس از اقامه نماز عید قربان در مسجدالاقصی در اطراف درب «المغارب» تجمع کرده بودند از پلیس اسرائیل خواستند درب را به روی یهودیان افراطی باز نکنند. آنان با تکبیر و سردادن شعار به یورش آنان واکنش نشان دادند.

یکی از مسئولان شورای اوقاف اسلامی قدس به خبرنگار آناتولی گفت: «پلیس اسرائیل به سوی فلسطینیان گاز اشک آور و بمب صوتی پرتاب کرد. برخی از فلسطینیان از جمله عبدالعظیم سلهب رئیس شورای اوقاف اسلامی قدس زخمی شدند.»

هلال احمر فلسطین نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد که چندین فلسطینی بر اثر استفاده پلیس اسرائیل از گاز اشک آور، بمب صوتی و گلوله پلاستیکی زخمی شدند.

گفتنی است ۶۱ فلسطینی توسط پلیس اسرائیل زخمی و ۱۵ تن از آنان به بیمارستان منتقل شده اند. بر اساس تقویم عبرانی، معبد سلیمان در چنین روزی توسط پادشاهی بابل و امپراتوری روم ویران شده است.