سازمان همکاری اسلامی طرفهای سودانی را به ادامه مذاکرات فراخواند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سازمان همکاری اسلامی طرف‌های سودانی را به ادامه مذاکرات جهت تحقق خواسته های مردم این کشور در انتقال صلح آمیز قدرت دعوت کرد

سازمان همکاری اسلامی طی بیانیه ای، طرف‌های سودانی را به ادامه مذاکرات جهت تحقق خواسته های مردم این کشور در انتقال صلح آمیز قدرت دعوت کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است که سازمان همکاری اسلامی از انتخاب مردم سودان و آنچه آنها در مورد آینده خود تصمیم می گیرند، حمایت کرده و از تصمیماتی که با در نظر گرفتن منافع مردم و حفظ نهادهای دولتی اتخاذ می شود، استقبال می کند.

گفتنی است به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش دو روز پیش نهادهای دولتی را محاصره و بیش از ۱۰۰ عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. ۳۵ تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند.

عوض بن عوف، وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد: “قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت ۱۹:۰۰ امروز برقرار خواهد شد”.

بن عوف، دو روز پیش اعلام کرد که از سمت خود استعفا کرده است. ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال کمال عبدالمعروف نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد.

عبدالفتاح البرهان، رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان دیروز طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد لغو شده است.

البرهان همچنین تاکید کرد که تمامی استانداران در تمام استان های سودان برکنار شد‌ه‌اند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر ۲ سال خواهد بود، گفت پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد.

از سوی دیگر مخالفان سودان تحصن خودرا در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم برای نهمین روز ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند.