سالار آزادگان، آزاده می خواهد نه غلام و پیرغلام / یادداشت

✍️ابراهیم ملکی

لیسک برضریح و هشتک در توئیتر زدند که ” ماهم کرونایی شدیم “!

و همه چیز را به تمسخر وبازی گرفتند و فاجعه آفریدند و چه دیر متوجه شدند که این ویروس چینی از نوع دیگر کالاهای بنجل چینی نیست .

بلکه چینی الاصل است و اصالت چینی دارد.

اکنون این ویروس به درد مشترک جوامع بشری تبدیل شده و در هر اجتماعی ، در هر گوشه ای از جهان، چه در بر و چه در بحر و چه مراکز علمی وعبادی و مجلس شادی و ماتم می تواند برعمق و پهنای این فاجعه بیفزاید و جهان را به فقر، گرسنگی و ورشکستگی اقتصادی بکشاند به گونه ای که جبران آن سال ها به طول بیانجامد.

پس عقل سلیم حکم می نماید که جانب احتیاط را در پیش گرفته و تا زمانی که واکسن این ویروس کشف و تولید و توزیع نشده به پروتکل های جهانی عمل کنیم و از هر اجتماعی پرهیز نماییم که سلامت ما در گرو سلامت دیگر ملت ها است.

و سلامت ملت ها در گرو سلامت ما است چرا که جامعه بشری اعضای یک پیکرند و این مهم تنها با تعاون و همکاری و همراهی دولت ها وملت ها و همدلی همه آحاد ملت میسر می شود وعدم مراعات پروتکل های بهداشتی می تواند براسترس و اضطراب و تاثیرات روحی و روانی ناشی از بحران کرونا بیفزاید .

تاکنون ملت ها خسارات بسیار سنگینی را پرداخته اند و تنها در کشورمان طبق آمار رسمی کرونا بیش از نوزده هزار نفر قربانی گرفته و هزاران نفر در بیمارستان ها بستری هستند و تعداد زیادی بیکار گشته و زندگی برآن ها هر روز سخت تر از روز گذشته می شود.

درچنین شرایطی متاسفانه عده ای موج سوار که منافع خود را در برگزاری چنین اجتماعاتی می بینند اصرار به برگزاری مراسم عاشورا آن هم با شکوه بیشتر از گذشته می نمایند و وعده داده اند که دسته عزاداری از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه اندازند، حتی اگر منجر به مرگ جمعی شود.

درحالی که فلسفه عاشورا و قیام سالار شهیدان مبارزه با جهل و خرافه و حکومت موروثی و خودکامه و خودسر بنی امیه بود که به جان مردم افتاده بود و مال مردم را مال الله و خود را خلیفه الله می خواند و رشوه خواری دردستگاه خلافت رواج عام یافته بود و به فرمایش مولا منکر معروف و معروف جایش را به منکر داده بود .

آن حضرت برای کرامت انسانی قیام کرد.

او ثارالله است و نیازی به غلام و پیر غلام ندارد.

از همین روی است که خطاب به لشکریان عمرسعد می فرماید ” ویلکم یا شیعه آل ابی سفیان، ان لم یکن لکم دین و لا تخافون المعاد فکونوا احرارا فی دنیاکم”

و در روایتی از رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که فرمودند: «لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام» در دین اسلام نه می شود به خود ضرر وارد نمود و نه به دیگران ضرر وارد ساخت.

طبق قاعده فقهی «لاضرر »، عزاداری که منجر به خسارات مالی وجانی برملتی شود و امنیت مالی و جانی و روانی ملتی را به خطر بیاندازد نه تنها مقبولیت ومشروعیت ندارد بلکه وهن دین و اسلام است و حرام