سالانه یک میلیارد تن خاک ایران دچار فرسایش می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، محمود عرب‌خدری، معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی گفت که سالانه یک میلیارد تن خاک ایران دچار فرسایش می‌شود.

عرب‌خدری روز سه شنبه در نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، با تاکید بر این‌که «میزان فرسایش خاک در ایران بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد»، گفت: «فرسایش خاک موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می شود.»

وی تاکید کرد که این وضعیت موجب گل‌آلود شدن رودخانه‌ها و پر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب‌های زیرزمینی می‌شود.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی گفت که در حوزه مباحث آبخیزداری طبق قانون برنامه ششم توسعه دو وظیفه عمده مهم شامل کاهش فرسایش خاک و مشارکت در تغذیه آبخوان‌ها  بر عهده متولیان امر گذاشته شده است.

عرب‌خدری همچنین اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار حلقه چاه در کشور داریم که ۳۰۰ هزار حلقه از این تعداد غیرمجاز است و به‌دلیل بهره‌برداری بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت‌ها نیز به مشکلات افزوده شده است.

وی گفت که این وضعیت سبب شده است آب‌های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت‌ها بهعنوان دشت ممنوعه شناخته شود.