سال تحصیلی ، بی‌برنامگی دولت و سردرگمی دانش‌آموزان و والدین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، با نزدیک ‌شدن به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید نگرانی‌ها درباره سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان هم در حال افزایش است. ستاد کرونای تهران روز گذشته اعلام کرده با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری برای ترم پاییز مخالف است.

به گزارش همدلی ، علی ماهر، معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران گفته زیرساخت‌ها و بستر مناسب و آمادگی لازم برای پذیرش حضوری دانش‌آموزان و دانشجویان در فضاهای آموزشی استان تهران وجود ندارد.

به گفته او اکثر کلاس‌ها در مدارس بالای ۳۰ نفر دانش‌آموز دارند و در این شرایط به هیچ‌وجه نمی‌توان امکان فاصله‌گذاری اجتماعی را فراهم کرد. او همچنین نگران است که بازگشایی مدارس و افزایش رفت و آمد در شهر به وسیله حمل و نقل عمومی خطر ابتلا به کرونا را بیشتر کند. در چنین شرایطی چاره کار ادامه آموزش از راه دور به نظر می‌رسد، اما آموزش آنلاین هم در ایران با مشکلات بسیار زیادی مواجه است.

بر اساس آمارهای رسمی سه میلیون و ۲۲۵هزار دانش‌آموز در ایران به دلیل نداشتن دستگاه‌های هوشمند مانند تبلت و گوشی از تحصیل بازمانده‌اند.
گران‌بودن اینترنت، سرعت پایین و قطع و وصل‌شدن دائمی اینترنت در ایران، نبود زیرساخت‌های لازم برای حمایت از نرم‌افزارهای آموزش آنلاین و دشوار بودن یادگیری برخی از درس‌ها به صورت آنلاین هم باعث شده آموزش از راه دور در ایران گزینه مطلوبی نباشد.

در همین حال بسیاری از دانش‌آموزان و والدین آنها که نگران سلامتی فرزندانشان هستند، با راه‌اندازی کارزاری و با برشمردن مشکلات آموزش حضوری و آنلاین از مسئولان آموزش و پرورش خواسته‌اند سال تحصیل آینده را به صورت کامل تعطیل کنند. آنها می‌گویند در شرایطی که سرعت اینترنت پایین و هزینه آن گران است و در شرایطی که بسیاری به ابزارهای هوشمند برای دسترسی به محتوای دروس دسترسی ندارند و در حالی که امکان برگزاری حضوری کلاس‌ها هم فراهم نیست، بهتر است سال تحصیلی آینده به صورت کامل تعطیل شود.

این درخواست بعید است از طرف مسئولان آموزشی در ایران جدی گرفته شود چراکه پیشتر هم هزاران نفر خواستار تعطیلی کنکور شده بودند اما مسئولان همچنان بر برگزاری کنکور اصرار دارند و کنکور پایان مرداد ماه برگزار خواهد شد. حالا در شرایطی که یک ماه دیگر سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد همچنان سیاست‌های آموزشی در ایران به صورت دقیق مشخص نیست و دانش‌آموزان و والدین‌ آنها سردرگم و نگرانند.

موج دوم شیوع کرونا مدتی است که آغاز شد و کارشناسان هشدار می‌دهند با شروع فصل سرما احتمال ابتلا به کرونا افزایش پیدا خواهد کرد. در چنین شرایطی آموزش حضوری می‌تواند جان میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو را به خطر بیاندازد و آموزش آنلاین هم میلیون‌ها دانش‌آموز را از تحصیل محروم خواهد کرد با این‌حال همچنان برنامه دولت برای سال تحصیلی مشخص نیست.