سال ۲۰۱۹ در روند صلح افغانستان تعیین کننده‌ خواهد بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان: بدون توافق طرفین، دستیابی به یک نتیجه درست در این کشور میسر نیست. اگر دولت مورد احترام طالبان در افغانستان حاکم شود، مشکل حل خواهد شد.

ضمیر قبولف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی با بیان این که روند صلح این کشور به سرعت پیش می رود، گفت: این امر ما را به برقراری صلح واقعی در افغانستان در سال ۲۰۱۹ امیدوار کرده است.

وی افرود: البته برقراری صلح کار آسانی نخواهد بود. فراز و نشیب هایی به همراه خواهد داشت. ورود این روند به یک مسیر موفق بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

قبولف با اشاره به تلاش های روز افزون زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در زمینه خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان گفت: این اقدام در گفتار ساده، اما در عمل دشوار است. خروج از افغانستان شامل برخی شروط اعلام شده از سوی طالبان نیز می شود. آمریکا هم نگران ایجاد یک خلاء پس از خروج این کشور است که می تواند خطرناک باشد.

نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان همچنین گفت: حدود ۱۴ هزار نظامی آمریکا وارد درگیری نشده و تنها نیروهای هوایی این کشور عملیات انجام می دهند. اگر این ۱۴ هزار نفر بازگردند وضعیت به طور کلی تغییر پیدا خواهد کرد.

قبولف با بیان این که آمریکا می تواند از نحوه خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان در این اقدام الگو برداری کند، گفت: پس از خروج شوروی دولت نجیب الله تنها ۳ سال توانست اداره امور را در دست داشته باشد. اگر حمایت اقتصادی لازم صورت می گرفت، می توانست تا حدودی مقاومت کند.

وی با اشاره به حمایت مسکو از گفت‌وگوی واشنگتن با طالبان گفت: بدون توافق طرفین، دستیابی به یک نتیجه درست در این کشور میسر نیست. اگر دولت مورد احترام طالبان در افغانستان حاکم شود، مشکل حل خواهد شد.

قبولف افزود: نگرانی ها از ممانعت طالبان برای برگزاری انتخابات در مناطق تحت کنترل این گروه وجود دارد. خواهان مشارکت آنها در انتخابات هستیم. یکی دیگر از موانع در مسیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عدم پذیرش برخی از مفاد قانون اساسی از سوی طالبان است. باید صبورانه فرصت لازم را برای انجام مذاکرات ایجاد کنیم. هرگونه پیشنهاد دوستانه ممکن است به طور یک اجبار دیده شود، اجازه دهیم خود، رهبرشان را انتخاب کنند.

نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان همچنین تصریح کرد: طالبان را بخشی از مردم افغانستان با تفکر اینکه عقاید دینی و کشورشان تحت خطر بیگانگان قرار دارد، می بینم. طالبان از سوی مردم در شهرستان هایی که به زندگی در چارچوب قوانین اسلامی عادت دارند، حمایت می شود.

قبولف با تاکید بر لغو برخی از تحریم ها علیه طالبان در زمینه افزایش فضای دیپلماتیک گفت: روسیه آماده حمایت از چنین اقدامی است. اما در شورای امنیت رهبری این موضوع را بر عهده نخواهد داشت. اولویت نخست روسیه ایجاد شرایط مناسب برای ایجاد وفاق در افغانستان است. صلح در افغانستان ضامن امنیت برای روسیه و متحدانش خواهد بود.

به گفته وی، روسیه در روزهای آینده نیز به میزبانی از نشست های صلح افغانستان ادامه خواهد داد.