سانسورچی صدا و سیما در دهه ۶۰ نابینا بوده است!/ مهدی ارگانی کیست و اکنون چه می‌کند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممهدی خرمدل فعال رسانه ای مدعی شده است؛” یکی از ممیزهای سینمای ایران در دهه شصت، مهدی ارگانی بوده. حالا این چه ارزش خبری دارد؟ ایشان نابیناست! ظاهراً یکی از اتفاقات مرسوم درآن دوره، ضبط فیلمنامه‌ها روی نوار برای شنیدن ایشان بوده.”

سایت خبری دیده بان ایران به بررسی ادعای این فعال رسانه ای پرداخته است مهدی ارگانی که سال های ابتدای انقلاب اسلامی به کار ممیزی سینما و آثار صدا و سیما می پرداخته در سال های بعد یکی از معروف ترین مدیران فرهنگی صدا و سیما و وزارت ارشاد بوده و هم اکنون مدرس «فیلمنامه‌نویسی» در مجتمع آموزشی شهید آوینی است.

مهدی ارگانی در سال های گذشته کجا بود؟

در سوابق اجرایی مهدی ارگانی در سال های دهه ۷۰ و ۸۰ می توان به مدیریت صدای جمهوری اسلامی ایران – مدیر شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی – مشاور ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران – مدیر‌عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران – معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران – مشاور فرهنگی هنری شهرداری تهران وعضو و رییس هیئت‌مدیره‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

مهدی ارگانی در سال ۱۳۳۲ در خرمشهر به دنیا آمد. دوره تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علامه شادگان و دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی همان شهر گذراند. در سال ۱۳۵۱ وارد دانشگاه شد و در رشته علوم اجتماعی مدرک کارشناسی گرفت. در سال ۱۳۵۵ از خدمت نظام وظیفه معاف پزشکی شد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیتهای اجتماعی و سیاسی او در محیط دانشگاه بود و پس از پیروزی وارد عرصه‌های فرهنگی شد. مهدی ارگانی با اینکه نابیناست در سال ۱۳۵۸ به عضویت شورای طرح و برنامه سیمای جمهوری اسلامی ایران درآمد و به عنوان مسئول واحد بررسی آثار ادبی کودکان و نوجوانان مشغول کار شد. هم‌زمان مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به عهده گرفت. در سال ۱۳۵۹ مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران شد و تا دو سال این سمت را به عهده داشت. در سال ۱۳۶۲ به عضویت شورای فرهنگی بنیاد فارابی و شورای تصویب فیلمنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد در همین زمان مدیر شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی شد.

از دیگر سمتهای وی می توان به مشاور ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مدیر‌عاملی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مشاور فرهنگی هنری شهرداری تهران، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیئت مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد. وی در سال ۱۳۷۸ به ریاست کمیته هنری ستاد یکصدمین سال تولد امام خمینی‌(ره) منصوب شد.

وی چندین دوره دبیر جشنواره انتخاب کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دو دوره دبیر جشنواره مهر بوده است. ارگانی در تیر ۱۳۸۰ موفق به دریافت لوح افتخار درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد