سانسور ادامه‌دار در برنامه هم‌رفیق شهاب حسینی؛ هستی مهدوی: باید بر عاقبت پلتفرم‌های اینترنتی گریست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«هستی مهدوی» می‌گوید طی یک سال اخیر، دو بار در برنامه اینترنتی «هم‌رفیق» حضور یافته اما به دلایل نامعلوم، این برنامه پخش نشده است.

این بازیگر سینمای ایران روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «اگر قرار باشد نظارت‌هاى کلافه کننده و بى‌مورد تلویزیون در پلتفرم‌هاى اینترنت هم اعمال شود، از امروز باید بر عاقبت این پلتفرم‌ها گریست. آنچنان که امروز همه علاقه‌مندان به هنر به حال وضعیت تلویزیون می‌گریند.»

او می‌گوید مرداد و آذر سال گذشته به ترتیب به همراه برادرش و یکی از دوستانش به این برنامه رفته اما پس از گذشت هشت ماه از آخرین حضورش در استودیو برنامه هم‌رفیق، این برنامه پخش نشده است.

مهدوی در این‌باره نوشته است: «تهیه کننده هم‌رفیق هم ظاهرا در چند ماه گذشته آنقدر گرفتار انواع و اقسام مصائب شده‌اند که نمی‌توانند پاسخى به من بدهند و اگر هم پاسخى باشد، در حد امروز و فردا کردن و وعده آینده دادن است. در نتیجه علت پخش نشدن برنامه، برای شخص من در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.»

این بازیگر هم‌چنین به منقطع کردن سخنان میهمان‌ها و بی‌رنگ کردن صورت میهمان‌های زن برنامه اعتراض کرده است: «این رفتار ناپسند سبب خواهد شد که در آینده فریب مدعیان رفاقت را نخورم و براى رسم رفاقت، وقت و دقت بیشتری صرف کنم. گرچه همیشه زیر تیغ برنده سانسور بوده‌ام، خواستم لااقل این بار دیگر خودسانسوری نکنم.» پیش از این، عوامل برنامه هم‌رفیق آرایش چهره «هانیه توسلی» و «شبنم فرشادجو»، میهمان‌های این برنامه را سانسور کرده بودند. سانسور در تلویزیون ایران طی چهار دهه روند رو به رشدی داشته است.

در سال‌های اخیر نیز نظارت و سانسور بر محتوای منتشر شده در پلتفرم‌های اینترنتی، زیر نظر «ساترا» (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی), مجموعه مرتبط با صداوسیما انجام می‌شود. بخش غالب این سانسورها شامل حذف سکانس‌ها یا پوشاندن بدن زنان با نرم‌افزار است.