ساکت‌کردن مزاحمان احتمالی رهبری رئیسی؛ تسویه حساب خونین خانواده مافیایی رئیسی-خامنه‌ای علیه روحانی-خمینی؛ حسن فیروزآبادی ترور شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامانتصابات ۲۷۰۰ رژیم اسلامی حاکم بر ایران، درگیری خانواده‌های مافیایی رژیم را بیش از پیش آشکار کرد. با توجه به مسئله تعیین جانشین ولی فقیه، خامنه‌ای خانواده‌های مافیایی خمینی، لاریجانی و روحانی را از رسیدن به قدرت کنار گذاشت تا ابراهیم رئیسی برای نخستین بار در یک مقام به اصطلاح “انتخابی” با کسب مشروعیت ظاهری، بدون کوچکترین مشکلی به ریاست جمهوری رژیم برسد. اکنون، خامنه‌ای و سپاه پاسداران تلاش دارند تا ضمن انتقام گرفتن از سایر خانواده‌های مافیایی رژیم، مزاحمان احتمالی رهبری رئیسی را نیز ساکت کنند. به نظر میرسد حذف حسن فیروزآبادی در راستای همین پروژه بوده است.

حسن فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح، مشاور عالی نظامی خامنه‌ای، از عاملان سرکوب قیام‌های مردمی، عضو شورای عالی امنیت رژیم از روز تاسیس و از توسعه دهندگان برنامه موشکی رژیم، در تسویه حساب خونین خانواده‌های مافیایی رئیسی-خامنه‌ای علیه روحانی-خمینی، ترور شد. وی اخیراً به حکم خامنه‌ای به‌عنوان عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت رژیم منصوب شده بود. خبرگزاری فارس در ابتدا نوشت فیروزآبادی، «پس از مدتی بیماری» فوت شده اما پس از آن علت مرگ وی را ابتلا به کرونا اعلام کرد.

فیروزآبادی از سال ۶۴ معاون امور دفاعی نخست وزیر (ریاست قرارگاه خاتم الانبیا) بود و علی خامنه‌ای مهرماه ۶۸ او را به سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب کرد. از همان سال وی در کنار حسن روحانی، عضو شورای عالی امنیت رژیم بود. با رسیدن حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری، فیروزآبادی همواره از سیاست‌های دولت تدبیر و امید، در مقابل سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی حمایت می‌کرد.

فیروزآبادی در هماهنگی با دولت روحانی و شورای عالی امنیت ملی کوشش بسیاری کرد که مانع انجام آزمایش‌های موشکی تحریک‌آمیز سپاه پاسداران پس از اجرایی شدن برجام شود. به رغم این، نیروی هوافضای سپاه از آزمایش موشک‌های دوربرد خودداری نکرد‌ و سال ۹۳ که رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران به شدت مشغول حمله به سیاست‌های تنش زدای دولت روحانی بودند در اقدامی کم‌سابقه آن‌ها را تهدید کرد که “باید روش‌شان را اصلاح کنند والا ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم”.

فیروزآبادی سال ۹۴ با نوشتن مقاله‌ای در روزنامه “جوان”، وابسته به سپاه پاسداران به حمایت از توافق هسته‌ای پرداخت و اندکی بعد در نامه‌ای به خامنه‌ای این توافق را به عنوان یک پیروزی ملی به او تبریک گفت. خامنه‌ای چند روز بعد بدون نام بردن از فرد خاصی تبریک گفتن به خود برای پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را کاری “بی‌معنی” خواند.

پس از این درگیرها، سال ۹۵ پس از ۲۷ سال، با امضای خامنه‌ای، محمدحسین باقری جایش را در ستاد کل گرفت. برخلاف فیروزآبادی که سابقه حضور در سپاه پاسداران و ارتش را نداشت، باقری از قدیمی‌ترین فرماندهان سپاه پاسداران می‌باشد. باقری متعلق به آن بخش از نظامیان رژیم است که با سیاست‌های تنش‌زدایی دولت روحانی به شدت مخالف‌ بود و تعیین‌کننده سیاست خارجی رژیم اسلامی حاکم بر ایران را میدان یا سپاه پاسداران می‌داند.

پس از این برکناری، حسن روحانی در نشست شورای عالی امنیت رژیم با اهدای لوحی به خاطر”همه‌ی مسئولیت‌های خطیر و تلاش‌های خالصانه” فیروزآبادی در ۳۸ سال گذشته از او تقدیر کرد. در این لوح از جمله به خاطر حضور فعال و موثر در شورای عالی امنیت ملی و “همدلی آگاهانه با دولت تدبیر و امید” از رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح رژیم سپاسگزاری شده است.

درگیری‌های محمد مخبر که توسط خامنه‌ای بر ریاست ستاد فرمان اجرایی امام منصوب شده با فیروزآبادی هم جالب توجه می‌باشد. حدود دو سال پس از برکناری فیروزآبادی، ماجرای یک ویلای ۱۰ هزار متری با ۱۴ اتاق به قیمت ۱۰۰ میلیارد تومان در لواسان که در اختیار او بود خبرساز شد. گروه «جنبش عدالتخواه دانشجویی» در سال ۹۷ به نقل از محمد مخبر اعلام کرد که خامنه‌ای پنج سال پیش (سال ۹۲) دستور تخلیه این ویلا را داده بود اما فیروزآبادی این دستور را اجرا نکرده است. فیروزآبادی در واکنش گفته بود که این ویلا ۲۲ سال پیش به عنوان «دفتر فوق سری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح به او تحویل داده شده و او «از هیچ مرجعی» حکمی برای تخلیه دریافت نکرده است. با این حال او بعدا گفت دستوری از سوی «دفتر نظامی» در دفتر خامنه‌ای دریافت کرده است. در نهایت رسانه‌های ایران گزارش دادند که این ویلا ۳۰ خرداد ۹۷ به «ستاد اجرایی فرمان امام» تحویل داده شد.

فیروزآبادی را به عنوان مسئول کمیته تحقیقات مهندسی صنعتی جنگ و صدها طرح صنعتی و موشکی نیز معرفی می‌کنند. در زمان تصدی وی بر ستاد کل نیروهای مسلح رژیم، تیرماه سال ۹۰ و در جریان رزمایش موشکی پیامبر اعظم ۶، نیروی هوافضای سپاه پاسداران از سیلوهای پرتاب موشک‌های بالستیک رونمایی کرد.