ساکنین شهر «یاسبرین» در «مجارستان» اصالتاً ایرانی تبار هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ حدود ۸۰۰ سال پیش، قوم «الانان» از یزد ایران به دلیل حمله مغول‌ها، به شرق مجارستان کنونی مهاجرت کردند.

به گزارش ماهنامه ویژه صنعت و صاحبان صنایع _ ساکنین شهر «یاسبرین» در «مجارستان» که از باهوش ترین مردم اروپا هستند اصالتاً ایرانی تبارند. حدود ۸۰۰ سال پیش «الانان» قومی ایرنی تبار به دلیل حمله مغول‌ها، به شرق مجارستان کنونی مهاجرت کردند. هم‌چنین در«شاهنامه» اشاره ای به قوم الاناها شده است، این قوم به زبان آسی یکی از زبان های ایرانی از شاخه زبان های هند و ایرانی سخن می‌گفتند، نام «الان» صورتی از واژه «آریا» است!

در تاریخنامه‌های روسی و مجار از این قوم با عنوان آ و یا یاس نام برده شده. قوم آس‌ها بعد از مهاجرت به مجارستان، یک جایی کنار رودخانه زاجوا مستقر شدند.

گفته می‌شود که این قوم تا قرن ۱۵ میلادی زبان و فرهنگ اجدادشان را حفظ کردند و به مروز زمان تحت تاثیر زبان مجاری قرار گرفتند.

در این شهر پیش از این گویش ایرانی یاسی رواج داشته‌است.در هشتم آذرماه سال ۱۳۸۶ رئیس و اعضای شورای شهر یاسبرنی در دیداری که از مجتمع علوم دانشگاه یزد در ایران داشتند از هم‌ریشگی نام‌های یاس و یزد سخن گفته و درخواست خواهرخواندگی این دو شهر را دادند که این امر انجام شد و این دو شهر هم‌اینک خواهرخوانده هستند.

نماینده پارلمان و همچنین شهردار شهر یاسبرین از انتشار تمبری به این مناسبت هم در مجارستان خبر داد و گفت ما مردم یاسبرین معتقدیم که ایرانی الاصل هستیم. این مساله حتی در کتاب‌های درسی هم آمده و بچه‌ها از سنین پائین در مدرسه با آن آشنا می‌شوند.

نماد این شهر شیپور لهل، فاتح مشهور مجاری است که در موزه شهر نگهداری می‌شود.تندیسی از این شیپور مهرماه سال پیش به شهر یزد هدیه و در میدان آزادی این شهر نصب شد.